World Cup 2023 Trailer

Jak bylo loni v Praze? Ohlédnutí za výsledky Světového poháru

divaciJe už tradicí, že se na pravý břeh Vltavy pravidelně vrací velké akce vodního slalomu. Loni se již po čtrnácté uskutečnil 2 až 4. září 2016 Světový pohár ve vodním slalomu a technickým uspořádáním pověřil Český svaz kanoistů Univerzitní sportovní klub Praha – oddíl vodního slalomu. Spolupořadatelem akce se tradičně stala Fakulta tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy.

Obrovskou bitvu před zaplněnými tribunami připravilo finále kajakářů. V desítce nejlepších se představili hned čtyři Češi a domácím závodníkům se podařilo nevídané – obsadili první čtyři příčky. Vítězem Světového poháru se stal bronzový olympionik z Ria Jiří Prskavec, který obhájil prvenství z loňského roku. Druhé místo bral Ondřej Tunka, bronz Vavřinec Hradilek, za kterým se zařadil Vít Přindiš.

Karlovsky Jane finalNovinkou letošního světového poháru bylo zavedení nové disciplíny – kajakářského slalom crossu aneb kayak crossu. Většinou je podobná soutěž k vidění u snowboardistů. Netypickou novinku, která je zajímavou kombinací paralelního slalomu a klasického vodního slalomu, však organizátoři zařadili i do programu závodů Světového poháru místo původních závodů hlídek.

Soutěž nabídla divákům zábavnou podívanou za vydatné účasti českých reprezentantů. Postupový klíč byl jednoduchý. V každé rozjížďce začínala čtveřice kajakářů skokem z vysoké rampy, každý ze závodníků poté musel na trati přesně minout nafukovací brány. Součástí závodu bylo dokonce i zařazení povinného eskymáka. Do dalších jízd vyřazovacích jízd vždy postupovaly kajakáři na prvních dvou místech. Divoká jízda přinesla řadu strkanic a opravdu napínavých bojů o každou pozici. Ženská část měla nakonec českou vítězku, a to Veroniku Vojtovou.

„Naprostá paráda! Diváci zůstali až do konce i po finále kajaků a opravdu bylo hodně znát, jak nás i po tom dlouhém dni ženou do cíle. K vítězství mi pomohlo, že jsem vyhrála kvalifikaci a mohla si tak vybrat startovní linii,“ řekla Vojtová.

Mezi kanoisty ukázal Slovák Matěj Beňuš, že mu forma drží i po vyčerpávajícím olympijském maratonu. Do finále soutěže postoupil z druhého místa a svou skvělou a čistou jízdou si v Troji dojel pro celkové vítězství v čase 98.91. Ve finále se bohužel Češi neprosadili. Olympionik Vítězslav Gebas i přes jedinou penalizaci zajel relativně pomalý čas 105.88, což mu stačilo na konečné deváté místo. Tomáš Rak skončil o jednu příčku výše, na osmém místě. Nejlepší z českého trojlístku Lukáš Rohan obsadil šesté místo. „Jsem nadmíru spokojený. Mým cílem bylo jet finále, navíc před tolika diváky. Tak já mám splněno,“ řekl Rohan.

prskavec spŽeny i přes časté chyby zajížděly ve finále dobré časy. Dlouho se v popředí držela Kimberly Woodsová z Velké Británie. Z čela ji sesadila až naše Kateřina Hošková, bývalá mistryně světa a vítězka Světového poháru. I přes dotek na brance číslo 17 zajela skvělou jízdu a řekla si o medailové umístění. Druhá česká závodnice Martina Satková sice zajela čistou jízdu, čas 123.92 jí stačil na konečné sedmé místo. Suverénkou soutěže se stala bez velkého překvapení Australanka Jessica Foxová. Čistou jízdou v čase 113.59 nenechala nikoho na pochybách, že si prvenství zaslouží.

Finálové nedělní odpoledne v Troji otevřela soutěž kajakářek. Pro závodnice však znamenala složitější podmínky než v dopoledních jízdách, protože branky se kvůli větrným poryvům divoce kývaly. Vítězka semifinále Ricarda Funková z Německa, jedna z nejlepších kajakářek posledních let, byla do poloviny trati bezchybná. I ona ale cestou nasbírala hned 6 trestných vteřin. Neuvěřitelně rychlá jízda jí však i tak stačila na celkové vítězství. Druhé místo obsadila Ana Satila z Brazílie a třetí příčku Eva Terceljová ze Slovinska. Veronika Vojtová, jediná bezchybná jezdkyně ze všech deseti závodnic, skončila ve finále Světového poháru čtvrtá, Kateřina Kudějová šestá a Karolína Galušková desátá.

Hodně divoké finále bylo k vidění v kategorii C2 muži. Z pěti prvních posádek hned tři připisovaly 50 vteřin za neprojetí branek. Bratranci Ladislav a Peter Škantárové ze Slovenska předvedli představení hodné světové špičky. Olympijští vítězové z Ria byli už na prvním mezičase jasně nejrychlejší. Jeli koncentrovaně a přitom rychle a bezchybně. Díky času 108.29 se dostali suverénně do čela a svým výkonem odlétli zbytku startovního pole. Stříbro putovalo do Německa díky posádce Robert Behling/Thomas Becker. Třetí místo tak uhájila dvojice Karlovský/Jáně. „Já jsem opravdu moc rád za to třetí místo, protože dlouhodobě nás provází smůla čtvrtých míst. Vypadá to, že jsme to dnes konečně prolomili, a doufám, že v příštích sezonách tomu bude i nadále.“ Jako šestá skončila další česká dvojice, vítězi semifinále, Koplík, Vrzáň.

V roce 2017 odstartuje Světový pohár v Praze – Troji sérii ICF prvním závodem 16 až 18. června.