Češi jsou favorité kajakářské soutěže, do finále prošli hned čtyři

Dariusz PopielaNabité pole 40 kajakářů uzavřelo dopolední program Světového poháru v pražské Troji. K vidění byly senzační výkony, o které se postarala zejména nejlepší desítka závodníků. Mezi těmi se představila i čtveřice českých reprezentantů – Ondřej Tunka, Vít Přindiš, Jiří Prskavec a Vavřinec Hradilek.

Závod skvěle zajel slovenský kajakář Jakub Grigar, který se dlouho držel v průběžném čele. Pak se ovšem dostala ke slovu desítku nejlepších závodníků po kvalifikaci. Tu otevíral domácí Ondřej Tunka, který trať projel čistě v čase 97.46. V cíli pak pobavil diváky reakcí směrem k finále, kam se nakonec probojoval z devátého místa. „Můj soupeř pro finále? Já nemám soupeře,“ smál se Tunka.

O stupínek lépe skončil Mateusz Polaczyk, aktuálně nejlepší polský kajakář a několikanásobný medailista z mistrovství světa. Za velkého aplausu stále plněných tribun se mezi branky vydal Vít Přindiš, druhý muž celkového pořadí Světového poháru z roku 2014. Dynamická a agresivní jízda mu vynesla průběžné vedení. Přestože před ním ještě byla na startu sedmička kajakářů, účast ve finále si zajistil a čas 91.87 byl jasně hozenou rukavicí dalším soupeřům. „Máme obrovskou výhodu domácí trati, to je jasné. Ale neskutečně pomáhá i divácká kulisa. Co zlepšit na finále? Asi nic, mě se to líbilo,“ pochvaloval si Přindiš.

Jedním z adeptů na finále byl jednoznačně i Brazilec Pedro de Silva, šestý z letošních olympijských her. Na trati však vyrobil řadu chyb, zejména v brance číslo 5. Ke konci mu navíc došly síly a s konečnými čtyřmi připsanými vteřinami zůstal mimo postupové pozice. Obrovské nadšení publika vyvolali další dva Češi na startu. Nejprve se představil bronzový hrdina olympijských her Jiří Prskavec, který díky naprosto suverénní a čisté jízdě mohl v klidu vypustit tempo v posledních dvou brankách, jelikož finále měl jisté. „Jelo se mi dobře. Měl jsem plán v semifinále co nejvíc pošetřit síly, a to se mi povedlo. Trať je náročná, ale když se podaří ji dobře projet technicky, síly se hodně ušetří. Je skvělé, že jsme ve finále čtyři Češi, to se snad ještě nikdy nepodařilo. Věřím, že z toho pro nás nějaká placka bude,“ řekl Prskavec.

Do finále ho následoval i Vavřinec Hradilek, který rovněž zná trojský kanál jako své boty. Čistou jízdou a časem 95.91 prošel do odpoledního finále ze sedmého místa. Jedním z jeho soupeřů bude i Ital Giovanni De Gennaro, druhý muž kvalifikace a rovněž její vítěz Sebastian Schubert z Německa.