Semifinále kajakářek: tři Češky postupují, kolaps Foxové, vyhrála Funková

Kudejova semiNedělní dopoledne na kanále v Troji patřilo jako prvním kajakářkám. Jako nejsložitější se ukázala prostřední pasáž u branky číslo 15, kde závodnice špičkou lodi nasbíraly nejvíce šťouchů. Ve startovním poli 30 kajakářek se představily i čtyři české lodě.

Jednu z úvodních jízd absolvovala jedna z favoritek Melanie Pfeiferová z Německa. Jedno z největších jmen světového kajaku však připsalo 50 trestných vteřin za neprojetí branky a na postup mezi nejlepší mohla zapomenout. Naopak nastavený čas určujícím postup do finále nasadila hned následující závodnice Estelle Manginová z Francie čistou jízdou a časem 109.14. Marta Martinezová ze Španělska tento čas ještě snížila na 108.00.

Velké ambice měla při jízdě i vedoucí žena Světového poháru Ricarda Funková z Německa. Po dojetí však u jejího jména svítilo 6 vteřin za penalizaci. Později však bylo skóre opraveno na 2 trestné vteřiny a čas 104.67, díky němuž se posunula do průběžného čela, kde už zůstala do konce závodu a potvrdila svou účast ve finále. Trojský kanál začal bouřit poté, co se na trať vydala česká šampionka a legenda Štěpánka Hilgertová. Ta poprvé vyhrála závod Světového poháru již v roce 2000 a je dvojnásobnou vítězkou olympijských her. Celkem šest dotyků ji však do finále neposlalo.

Čtvrtá žena olympijských her Jana Dukátová ze Slovenska zajela sice čistě, ale s časem 111.38 musela čekat, zda jí postup vyjde či nikoliv. V tu chvíli bylo ještě deset závodnic na startu. Závod se naopak zcela nevyvedl dalším velkým světovým jménům, Britkám Woodsové, Pennieové a Neaveové.

Další česká závodnice, která vyplula na trať, byla Veronika Veronika Vojtová. Ta vyrobila chyby hlavně ve střední části, celkem nasbírala 4 trestné vteřiny a zajela čas 109.83. Finále ještě v tu chvíli jisté neměla. Oproti tomu Karolína Galušková, stříbrná z juniorského mistrovství světa 2010 zajela čistě a čas 108.37 ji poslal do finále z konečného třetího místa. Poslední česká loď patřila Kateřině Kudějové, úřadující mistryni světa. Ta jela čistě až do brány 17, kde se dotkla a dojela průběžně osmá a z téhož místa nakonec prošla těsně i do finále.

Na startu zbývaly dvě nejlepší závodnice z kvalifikace, jako první na trať vyrazila Australanka Jessica Foxová. Už u brány číslo 10 se však na dlouhou dobu zadrhla ve válci a už na prvním mezičase ztrácela na nejlepší pět vteřin. Nakonec si připsala čtyři trestné vteřiny a do finále neprošla. Na její jízdu čekala netrpělivě Veronika Vojtková, kterou kolaps Foxové poslal mezi nejlepších deset. Vojtová se radovala, Foxová svůj neúspěch oplakala.

Boj na dálku pak probíhal i mezi čekající Slovenkou Dukátovou a poslední jízdou Marie-Zelie Lafontové z Francie, vítězky kvalifikace. Ani jí se však jízda vůbec nepovedla a Dukátová prošla do finále jako poslední desátá závodnice.