Funková jela jako blesk, i s třemi chybami se stala nejlepší kajakářkou. Vojtová čtvrtá, další Češky propadly

Funkova finaleFinálové nedělní odpoledne v Troji otevřela soutěž kajakářek. Pro závodnice však znamenala složitější podmínky než v dopoledních jízdách, protože branky se kvůli větrným poryvům divoce kývaly.

Finálový čas nastavovala jako první nastavovala Slovenka Jana Dukátová, nejzkušenější z celého startovního pole. Byť zajela čistě, s časem 109.30 po dojetí příliš spokojená nebyla a mohla už jen čekat, jak na její výkon zareaguje zbytek závodnic. Posléze však u jejího jména přibyla neoblíbená padesátka za neprojetí předposlední brány a čtvrtá žena olympijských her z Ria byla zcela mimo boj o medaile. Kdyby nechybovala, brala by stříbro.

První českou závodnicí ve finále byla Veronika Vojtová. Ta mírně podjela branku číslo pět, ale stále si držela standardní jízdu. Velká chyba ale nastala u protivodné brány číslo 19, do které se musela vracet a její čas 112.31 nepatřil k nejlepším, přestože se dostala do průběžného čela.

Nakonec se na medailových pozicích držela až do samotného konce, protože jedna závodnice za druhou na trati kazily a místo zlepšení oproti semifinále kajakářky předváděly spíše opačné výkony. Výjimkou bohužel nebyla ani Kateřina Kudějová. Podle vlastních slov se jí lépe útočí ze zadních pozic, na trať vyjížděla už jako třetí hned po Vojtové.

Úřadující mistryni světa se však stala chyba, kterou by si taková závodnice neměla připisovat. Šťouch totiž zaznamenala hned na první brance. Češka se však zkoncentrovala a nasadila ostré tempo. Zrádný se však později ukázal válec uprostřed trati, který ji rozhodil a kvůli tomu se nedostala do branky číslo 13, do níž se musela vracet. V té chvíli už výrazně na Vojtovou ztrácela a celkový čas 116.88 se čtyřmi připsanými vteřinami rozmetal její naděje na jakékoliv dobré umístění. „Trochu se projevila únava, docela mě bolely ruce, ale to k tomu patří. Z celého víkendu jsem však nadšená, ti fanoušci, co tady jsou, vytvořili úžasnou atmosféru. Skoro bych řekla, že to bylo ještě lepší než na olympiádě, protože tady můžou sedět přímo u vody a fandit. Bylo to vážně úžasné,“ okomentovala svůj výkon Kudějová.

Do popředí se poté dostala i se čtyřmi trestnými vteřinami Brazilka Ana Satila časem 110.75. O dobrý výkon se snažila i Estelle Manginová z Francie, která v semifinále překvapila skvělou jízdou. Zde se však nevyvarovala chyby na protivodné brance číslo 19, do které se dlouho nemohla vejít a nakonec si na ní připsala ještě trestný šťouch. V cíli se pak zařadila až za Kudějovou.

Na průběžné třetí místo odsunula Veroniku Vojtovou Eva Tercejlová ze Slovinska, která zajela skvělou rychlou jízdu a na prozatímní medailové pozice se dostala i přes šest trestných vteřin. Poslední českou nadějí byla Karolína Galušková. Fatální selhání však nastalo už v brance číslo 7, kterou neprojela a jela zatěžkána 50 vteřinami. Během nekoncentrované jízdy pak nasbírala ještě dalších šest šťouchů. Přitom její čas ze semifinále by zde bez problémů stačil na vítězství. „Minula jsem branku číslo 7, málo jsem si vyjela a nedojela tam. Vůbec jsem však nebyla nervózní, naprosto jsem si užívala jet jako poslední z Češek na startu. A když jsem pak minula tu branku, tak jsem pak jen rozdávala úsměvy a snažila to dojet hlavně pro ty diváky,“ brala vše s nadhledem Galušková.

Stejně jako v semifinále se i tentokrát prokletou stala branka číslo 15, kde závodnice zaznamenávali dotyky špičkou lodi. Toho se nevyvarovala ani Španělka Marta Martinezová, která si připsala celkem osm trestných vteřin.

Třetí místo Veroniky Vojtové měla v rukách poslední závodnice na startu, vítězka semifinále Ricarda Funková z Německa. Jedna z nejlepších kajakářek posledních let byla do poloviny trati bezchybná. I ona ale cestou nasbírala hned 6 trestných vteřin. Neuvěřitelně rychlá jízda jí však i tak stačila na celkové vítězství. „Jsem strašně šťastná. Věděla jsem, že jsem se na trati třikrát dotkla a vůbec jsem nepočítala s tím, že by to mohlo stačit. Navíc na vítězství. Je to neuvěřitelné,“ plakala v cíli dojatá vítězka Funková, a to i s v souvislosti se vzpomínkou na trenéra německých vodních slalomářů Stefana Henzeho, který tragicky zahynul při dopravní nehodě na olympiádě v Rio de Janeiru.

Druhé místo obsadila Ana Satila z Brazílie a třetí příčku Eva Terceljová ze Slovinska. Veronika Vojtová, jediná bezchybná jezdkyně ze všech deseti závodnic, skončila ve finále Světového poháru čtvrtá, Kateřina Kudějová šestá a Karolína Galušková desátá.

„Zatím mi to úplně nedochází. Je to můj nejlepší výsledek ve Světovém poháru a určitě můžu být spokojená. Překvapilo mě, že jsem se do finále vůbec dostala, dala jsem totiž dva šťouchy a opravdu jsem nečekala, že se tam dostanu. Mezi závody byla krátká pauza, proto jsem byla úplně mrtvá, ale i tak jsem to sjela čistě. Bohužel jsem se dopustila dvou velkých chyb, což mě stálo podium, ale i tak je to pro mě neskutečný týden – vyhrála jsem úterní exhibici ČEZ Prague Riverside Cross, včera Slalom Cross a mám toho fakt už plné kecky. Je sice škoda, že to před domácím publikem necinklo ani u jedné z nás, ale třeba se to příští rok podaří,“ řekla Vojtová.

Kompletní výsledky: http://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup-4/prague-2016-results