Čeští singlkanoisté dostali stopku v semifinále. Němec Tasiadis nejrychlejší

SP 238Až tři šance na postup měla Česká republika v semifinále C1 mužů. Ale finálové naděje prvního na startu, osmnáctiletého Matyáše Lhoty se rozplynuly už na začátku tratě. Branka č. 3 byla tentokrát klíčovou pro svěřence Jana Busty a zapsal si za ní 50vteřinovou penalizaci. „Nedokážu říct, co to způsobilo, najel jsem si bránu ze špatný strany. Pro mě je to tady obrovská zkušenost, tady v Troji je skutečně super atmosféra, jiná než na dalších akcích, takže si to hodně užívám,“ řekl Lhota.

Michal Jáně odstartoval velmi rychle a v první polovině tratě vedl o tři vteřiny. Pak následovaly dva šťouchy a finálové naděje se opět nenaplnily. „První půlku tratě jsem jel dobře, ale pak jsem slyšel, že vedu o 3 vteřiny a překvapilo mě to. Pak vznikly dva šťouchy a potom už to nebylo dobré. Chtěl jsem si trochu spravit chuť po mistrovství Evropy, kde se mi to nepovedlo. Cílem bylo finále, hlavně kvůli divákům, kteří byli už na semifinále bezvadní,“ dodal Jáně.

Poslední nadějí ve startovním poli byl mladičký Václav Chaloupka, který měl k finálovému místu nejblíž. Nakonec se bude muset spokojit z 12. Příčkou, což je pro něj i tak životním úspěchem. „Škoda, že nevyšlo to, co jsme si řekli s trenérem. Nebylo to úplně ono, ale 12. místo je super - pro mne stále úžasný výsledek. První start na Světovém poháru, diváci fantastičtí, velká podpora, hnali nás do cíle. Každému bych to přál zažít. Stálo to za to,“ těšil se i z nepostupového místa svěřenec Jana Busty.

Velkým překvapením bylo vyřazení čerstvého mistra Evropy, slovenského reprezentanta Alexandra Slafkovského, který vyfasoval 50tivteřinovou penalizaci na brance číslo 17. „Musel jsem se tam vejít, ale v cíli jsem stále věřil ve finále, protože ta trať vypadá super a ve finále bych se rád předvedl. Kromě brany číslo 17 byl zbytek tratě vlastně fajn,“ popisoval Slafkovský. Mistra Evropy v této kategorii nakonec neuvidíme.

Semifinálová trať nejlépe v sobotní dopoledne sedla německému závodníkovi Siderisu Tasiadisovi s časem 97,24 a čistou jízdou. Sideris Tasiadis (GER): „Byla to velmi dobrá jízda, hladká. Nebylo nutné tolik na to tlačit, jen se držet ve správné linii s vodou, i když jsem trochu ztratil na bráně 13. Proto věřím, že jsem na finále pošetřil nějaké síly. Trať je velmi náročná, na začátku jedete vlastně jen přímo, rovně. Ve středu je naopak plno otoček, kdy se točíte opravdu celým tělem. Takže se musíte soustředit opravdu celou dobu, a to je náročné. V kvalifikaci byla trať jednoduchá, teď je nutné do toho víc jít.“

Britské barvy ve finále bude zastupovat David Florence, desátý v semifinále: „Nebyla to moc dobrá jízda. Možná jen na začátku v prvních branách, ale pak se chyby kupily. Mezi branami 4 až 13 je dlouhý úsek, který je opravdu těžký. Jsem šťastný, že jsem ve finále, i když jsem postoupil z poslední pozice. Takže se musím víc koncentrovat, soustředit se a vyvarovat se chyb, které jsem udělal právě v semifinále.“
Druhá čistá jízda a druhé postupové místo připadlo dalšímu Slovákovi, legendárnímu Michalu Martikánovi.

Foto: Jan Homolka

Výsledky