Páteční dopolední program otevřely kvalifikace singlkanoistů, kanoistek a kajakářů

Rak QDo pátečního kvalifikačního dne se nejprve vydali kanoisté, včetně tří českých reprezentantů Tomáše Raka, Vítězslava Gebase a Lukáše Rohana. Závod ovládl Švýcar Thomas Koechlin v čase 92.48, druhý dojel stříbrný medailista z LOH v Riu de Janeiro Matej Beňuš, který si zapsal jednu dvojsekundovou penalizaci, a třetí místo obsadil český závodník Tomáš Rak.

„Já si dával za cíl to nějak sjet, pokud možno čistě bez dotyku, abych se rovnou kvalifikoval. Atmosféra je naprosto úžasná a hnalo mě to dopředu,“ pochvaloval si Rak.
hradilek K1 QDo dalších bojů se z jedenáctého místa probojoval také Vítězslav Gebas. Lukáš Rohan sice musel absolvovat druhou jízdu, ale obsadil zde 2. místo a v semifinále tím pádem také nebude chybět.

Poté následovala kvalifikace v ženské kategorii C1 a do svých úvodních jízd nastoupily Monika Jančová, Kateřina Hošková a Martina Satková. První dvě jmenované postoupily hned z prvních jízd, Satková se pak kvalifikovala druhou jízdou v nejrychlejším čase.
O vítězství se postarala rakouská závodnice Nadine Weratschnigová (111.03), druhou příčku obsadila Mallory Franklinová z Velké Británie a třetí místo patřilo jedné z největších favoritek na celkové prvenství, Jessice Foxové.
„Dostala jsem jednu penalizaci, a proto jsem si pak zbytek jízdy hlídala. Nechtěla jsem riskovat. Cíl byl dostat se do první desítky nebo patnáctky, což se podařilo,“ okomentovala svou jízdu Foxová.

Gebas QV dopoledním programu nechyběli ani kajakáři. Do závodu nastoupila hned čtveřice českých reprezentantů a všichni s přehledem postoupili do semifinále. Nejlépe skončil Vavřinec Hradilek, který obsadil čtvrté místo. Dva další reprezentanti se dostali do první desítky (Jiří Prskavec šestý, Vít Přindiš osmý) a české kvarteto uzavřel na jedenáctém místě Ondřej Tunka. Pro vítězství si v čase 83.96 dojel Němec Sebastian Schubert, druhou příčku bral italský závodník Giovanni De Gennaro a třetí skončil Michal Smolen ze Spojených států amerických.