Neuvěřitelná dominance českých kajakářů. Obsadili první čtyři místa, zvítězil Prskavec

prskavec finaleObrovskou bitvu před zaplněnými tribunami připravilo finále kajakářů. V desítce nejlepších se představili hned čtyři Češi a domácím závodníkům se podařilo nevídané – obsadili první čtyři příčky. Vítězem Světového poháru se stal Jiří Prskavec, který obhájil prvenství z loňského roku.

Ve finále rozhodovala čistá a agresivní jízda. Závodníci hodně riskovali, branky projížděli opravdu natěsno. Jako druhý vyrazil na trať Ondřej Tunka a čistou jízdou a časem 91.61 překonal Itala De Gennara, který si připsal dvě trestné vteřiny. Velké ambice měl i Polák Mateusz Polaczyk, jeho jízda byla hodně dravá. Pak ovšem zůstal viset ve válci, což ho hodně zpomalilo. Na druhém mezičasu už byl výrazně horší než český závodník a přední příčky se mu vzdalovali, protože další favorité byli ještě na startu.

Roli televizního experta konečně vyměnil za roli závodníka Vavřinec Hradilek. Obrovská divácká vřava ho hnala brankami k neuvěřitelnému výkonu. Na trati to byl najednou souboj Čechů, Hradilek nakonec skončil za Tunkou o 16 setin sekundy v čase 91.77. V cíli se nadšeně usmíval a mával divákům. Pak z prstů vytvořil písmeno V, čímž do nebe poslal pozdrav před pár dny zesnulé olympioničce Věře Čáslavské. Oba Češi, kteří v tu chvíli figurovali na prvních dvou místech, projeli brilantně zejména střední pasáž trati, kde později ztroskotala řada dalších závodníků.

Do bojů o medaili chtěl zasáhnout i Slovák Jakub Grigar, šestý po semifinále. Na trati byl v jednu chvíli dokonce o 1,5 vteřiny rychlejší než Tunka. Mladý kajakář však ve střední pasáži výrazně z náskoku ubral, zůstalo mu jen osm setin. Pak se ještě výrazně zdržel v protivodné brance číslo 22, což ho nakonec odsunulo až za Hradilka.

Na startu teď čekala dvojice Němců. Jako první se vydal mezi branky Hannes Aigner. Čtvrtý muž z olympiády v Riu měl však velké problémy hned v úvodu, navíc se nemohl dostat do první protivodné branky. Průběžně mu patřilo až poslední šesté místo. Z něj ho odsunul jeho krajan Sebastian Schubert. Ten se nevyvaroval šťouchu na protivodné devatenáctce a v tu chvíli bylo jasné, že minimálně dva Češi budou na stupních vítězů.hradilek finale

Na bednu si myslel i Američan Michal Smolen, velký kamarád Vavřince Hradilka. Byl třetí po kvalifikaci a třetí v semifinále. Hodně zklamaný byl zejména po olympiádě, kde skončil až dvanáctý. Na zdejší trati se mu vedlo dobře, na první mezičase měl k dobru 93 setin sekundy. Osudová střední pasáž, která všechny důrazně prověřila, však i jeho připravila o dobré umístění. I Američan zde o svůj náskok přišel a po chybě na protivodné brance 22 se jeho naděje na podiové umístění rozplynuly úplně.

Na startu byly poslední dva závodníci – Jiří Prskavec a Vít Přindiš. Jakmile Prskavec vyjel na trať, celá Troja začala bouřit. Prskavec předvedl snad nejrychlejší obrátku na první protivodné bráně. Zaznamenal však dotyk, a to víc pak musel riskovat. Dráhu mezi bránami zkracoval jak to jen šlo. Na druhém mezičase už zase vedl a díky neuvěřitelnému finiši se dostal do vedení o pouhou jednu setinu sekundy před Ondřeje Tunku v čase 91.60.

A Trojský kanál neutichl ani poté, protože na trať vjížděl vítěz semifinále Vít Přindiš. Ten však na prvním mezičase ztrácel a řadil se tak na průběžné čtvrté místo. To mu nakonec zůstalo i v cíli a na Přindiše zbyla nepopulární bramborová příčka.

Přesto žádné zklamání nebylo znát. Češi dokázali něco neskutečného, když obsadili první čtyři příčky. „Tenhle závod dopadl neskutečně, mraky lidí tleskali, fandili, já se smál už od startu. Bylo to naprosto neskutečné, ta atmosféra mě opravdu nabila. Ukázali jsme, kdo je na téhle trati pánem. Mám pocit, že to vypadalo spíš jako mistrovství České republiky. Snad kluci z jiných zemí nejsou moc naštvaní,“ smál se v cíli Vít Přindiš.

Nadšené reakce, zejména k podpoře publika, měli i medailisté. „S výkonem jsem nakonec docela spokojený, třetí místo je pro mne super. Byl jsem 17 vteřin za vítězem. Hrozně bych ale chtěl poděkovat diváků, byl to i díky nim krásný závod,“ řekl Hradilek. A jak závod a celou sezonu zhodnotil vítěz Jiří Prskavec? „Těší mě že jsme skončili na prvních čtyřech místech, to je nádherné. Já mám letos opravdu dobrý rok na setinky, ty mi opravdu jdou. Jeli jsme s Ondrou nastejno, já měl jen větší štěstí. To diváci nás hnali do cíle. Po prvním dotyku jsem to musel pustit o to víc, riskoval jsem a naštěstí to vyšlo. Celá sezona byla fantastická – jsem mistr Evropy, bronzový z olympiády, vítěz Světového poháru. Lepší to už být nemohlo,“ uzavřel nadšený Jiří Prskavec.