Mistryní Evropy je Gabriela Satková! Fišerová stříbrná, Priouxová třetí

satkove sestry mOdpolední finále jako první rozjely kanoistky. Závod rozjela Francouzka Lucie Bauduová a nastavila výchozí čas 135.83 s. S třemi chybami však bylo jasné, že tento čas nebude vítězný. Polka Zwolinská ji vzápětí předstihla o 57 setin sekundy. O dobrý výsledek se snažila Španělka Miren Lazkanová, juniorská mistryně Evropy. Nezvládla však ideálně kombinaci branek 5, 6 a 7, do osmé branky se musela vracet a nabrala velkou časovou ztrátu. Slovinka Hocevarová předváděla celkem rozháranou jízdu, ale riskovala a v první části tratě jí to vycházelo. Jela čistě a rychle. V druhé polovině však začala kupit chyby a na nejlepší v cíli to nestačilo.

Výsledky (pdf.)

První Češkou na trati byla Gabriela Satková. Jela superrychlou jízdu, předváděla efektivní brankové kombinace. Pak ale podjela přibližně o metr branku 12 a musela se vracet. Časovou ztrátu však vzápětí smazala díky skvělé střední části, kde vypilovala ideální nájezdy a v cíli se usadila na průběžném prvním místě s časem 121.75 s.Fiserova finale

Jedna z favoritek Nadine Weratschnigová se trápila v brankách 12 až 14, nabírala trestné vteřiny za doteky. Závěr už zcela vypustila, věděla totiž, že tento výkon na podium rozhodně nestačí.  Ani Francouzka Jacquetová se s tratí nepopasovala dostatečně. Loď jí tak nejela, zdržela se u branek 7 a 8, na brance 12 pak ještě přišel trestný dotyk. Ani její reprezentační kolegyně, juniorská mistryně světa Priouxová se nevyvarovala obrovské chyby na brance 14, kam se vracela a nabrala velkou ztrátu. I tak však udržela až do cíle čisté konto, což se ukázalo jako klíčové. Navíc v tu chvíli bylo jasné, že Satková bude mít medaili.

Tereza Kneblová vlétla do divokých vln opravdu divoce. Na brance 7 se však dotkla, poté ji ve střední části strhl válec a kvůli tomu minula branku 18, do které se musela vrátit. Zařadila se sice na třetí místo, ovšem po přezkoumání rozhodčích jí přibyla další penalizace a Kneblová skončila na konečném 6. místě. Poslední na startu byla Tereza Fišerová. Ještě v polovině trati měla na Satkovou náskok 1,5 vteřiny, i přes čistou jízdu však za reprezentační kolegyní zaostala o tři desetiny. Výkonem 121.75 s se mistryní Evropy stala domácí závodnice Gabriela Satková, stříbro vybojovala Tereza Fišerová (122.05 s), jež si zároveň tímto umístěním vybojovala účast na olympijských hrách v Tokiu 2021, a bronz udržela Lucie Priouxová z Francie (130.03 s).

kanoe finale podium„Je těžké vybrat jednu větu, která se k tomu dá říct, protože teď cítím spoustu emocí a zkrátka tomu nemůžu uvěřit. Jízda určitě nebyla bezchybná, udělala jsem fatální chybu na bráně 12, ale naštěstí jsem se stihla včas vrátit a zbytek jízdy byl v pořádku, snažila jsem se to dohnat, a nakonec to stačilo. Považuju to určitě za svůj největší dosavadní úspěch, jelikož jsem v seniorské kategorii nikdy žádnou medaili nevyhrála. Navíc jsem nikdy nebyla ve finále, takže to je určitě úspěch a mezi ostatními tituly v juniorské kategorii je to opravdu paráda,“ řekla šťastná šampionka Gabriela Satková.Satkova

„Mně jsou ty stříbrné medaile víc souzené, ale právě jsem si zajistila olympiádu, a to je něco neuvěřitelného. Jsem moc ráda, že zazní česká hymna a že si to s Gabčou užijeme na stupních společně. Trať byla vážně těžká, sledovala jsem jízdy ostatních holek a bála jsem se, že budu kazit. Koukala jsem i na Gabču a fandila ji, ale jak se v jednu chvíli vracela, nevěřila jsem, že zajela tak super čas. Když jsem byla sama na startu, věděla jsem, že je pořád první, ale abych doufala v to, že to někdo pokazí a já to budu mít jisté, to by nebyl náš sport a ani já sama. Já jsem jí to moc přála, jsem vážně šťastná, že si zajela pro zlato – a to, že mám stříbro a k tomu olympijskou letenku, to mě dělá naprosto spokojenou,“ popsala své pocity Tereza Fišerová.

„Ve střední části tratě jsem udělala obrovskou chybu. Ačkoliv to nebyla ta nejtěžší část trati, zkazila jsem to. Naštěstí zbytek závodu mi vyšel a jsem šťastná, že jsem to zvládla. Trať jsem si opravdu užila, i když byla náročná. Protože když jste ve vodě, nebojujete s ní, a to je krásné. Za tři týdny nás čekají boje o olympiádu, takže je skvělé, že jsme mohli absolvovat tento závod ještě před tím,“  řekla bronzová medailistka Priouxová.