Mezi kanoisty zvítězil Slovák Beňuš, nejlepší z Čechů byl šestý Rohan

Gebas QSlovák Matěj Beňuš ukazuje, že mu forma drží i po vyčerpávajícím olympijském maratonu. Do finále soutěže kanoistů postoupil z druhého místa a svou skvělou a čistou jízdou si dojel pro vítězství v čase 98.91.

Pro mě byl pražský kanál vždycky zakletý a nikdy jsem tu neměl medaili. Navíc posledních pár závodů jsem dojel vždycky druhý. Jsem proto rád, že jsem to konečně překonal. Zlomilo se to už na olympiádě a je skvělé, že tahle vlna pokračuje i tady, i když jsem po Riu spíš odpočíval a tolik netrénoval,“ řekl v cíli nadšený vítěz Matej Beňuš. Na druhé místo tak odsunul Ryana Westleyho z Velké Británie, který zajel skvělý čas 99.16 a spolu se Slovákem byli jediní, kteří se dostali pod hranici 100 vteřin. „Mým plánem pro finále bylo jet čistě, hlavně žádný dotyk. Můj letošní start sezony byl celkem špatný, o to víc jsem šťastný, že jsem to dotáhl do finále Světového poháru. A být dokonce na podiu je fakt skvělé. Loni jsem byl třetí, teď druhý, takže doufám, že touhle tendencí to bude příští rok vítězství,“ pochvaloval si Ryan Westley.

O přední příčky jel i vítěz semifinále Benjamin Savsek ze Slovinska. Rozhodující se však ukázaly branky číslo 9 a 10, kde hodně ztratil. I se čtyřmi připsanými vteřinami ke konci trati zabral a nakonec si dojel pro třetí místo. „Se svým umístěním jsem spokojený. Je vždycky strašně těžké se dostat na bednu i s penalizací. A já připsal hned čtyři vteřiny. Na druhou stranu moje jízda byla velmi rychlá, ke konci jsem to opravdu hodně pustil a jsem rád, že to stačilo,“ řekl Savsek.

Ve finále se bohužel neprosadili Češi. Vítězslav Gebas i přes jedinou penalizaci zajel relativně pomalý čas 105.88, což mu stačilo na konečné deváté místo. „Výsledek je takový jaký je, ale i tak to byl úžasný zážitek a jsem moc rád, že jsem tu mohl jet. Po olympiádě už je forma úplně jinde a na tyhle závody jsme se nijak zvlášť nepřipravovali, ale nechci se na to samozřejmě vymlouvat. Jsem hrozně rád, že jsem se dostal do finále a mohl si užít tu domácí atmosféru,“ okomentoval svůj výkon Gebas.

Tomáš Rak skončil o jednu příčku výše, na osmém místě. „Ve finále jsem na tom byl se silami dobře, ale bohužel jsem udělal technickou chybu, mezi 13. a 14. brankou jsem vypadl z válce a musel jsem tam najíždět zpátky a to bylo klíčové. Ale jinak tři Češi ve finále, to je prostě super. Ukázali jsme, že patříme ke světové špičce,“ řekl Rak.

Nejlepší z českého trojlístku Lukáš Rohan obsadil šesté místo. „Jsem nadmíru spokojený. Mým cílem bylo jet finále, navíc před tolika diváky. Tak já mám splněno. Dneska se mi jelo dobře a jsem fakt rád, že jsem jel v semifinále i ve finále čistě. A co chybělo? Nevím, ostatní jeli líp, což je ta první věc. A zadruhé sezóna už je pro mě vážně hodně dlouhá, jel jsem strašně moc závodů a do toho měl ‚třiadvacítkové akce‘ a už mi prostě dochází psychické i fyzické síly. Mrzí mě, že to říkám zrovna tady doma, ale nechci se na to vymlouvat. Se svou jízdou jsem spokojený,“ řekl Rohan.

Kompletní výsledky zde: http://www.canoeicf.com/canoe-slalom-world-cup-4/prague-2016-results