Mistrovství Evropy ve vodním slalomu začalo. Dopolední kvalifikaci vyhrála Fišerová a Přindiš

Fiserova TerezaPrvními závody letošního mistrovství Evropy ve vodním slalomu byly páteční kvalifikace kanoistek a kajakářů. V obou kategoriích zvítězily české lodě – Tereza Fišerová a Vít Přindiš. K radosti domácích fanoušků se v sobotním semifinále představí i všechny další české kanoistky a kajakáři.

C1W

Jako první mezi vodní branky vyrazilo 26 kanoistek, na které čekala dvoukolová kvalifikace. Z první jízdy postupovalo přímo do semifinále patnáct nejrychlejších závodnic, dalších pět se přidalo po reparátu v druhé jízdě. Jako čtvrtá se na startu objevila domácí Tereza Kneblová, pro kterou se jednalo o první start v seniorské reprezentaci, a fantastickým výkonem si hned první jízdou vyjela přímou účast v sobotním semifinále. „Strašně jsem se na mistrovství Evropy těšila, zároveň jsem měla i dost obavy, protože to je první zkušenost s takto velkou akcí, ale snažím se si to tady užít a neklást si na sebe velké nároky. Spíš nabírám zkušenosti a baví mě to. Jízda byla celkem v pohodě, jednu chybu jsem udělala na sedmé bráně, ale jinak si myslím, že to bylo dobré a uvidíme, na co to bude stačit. Každý postup je super, ale snažím se nedávat si žádné velké cíle, ať si na sebe nevytvářím tlak. Jak to dopadne, tak to dopadne,“ popsala v cíli nejmladší členka české reprezentace, která skončila třetí (123.91 s, 2 trestné vteřiny).

Druhá nejrychlejší byla Nadine Weratschnigová z Rakouska i přes šest trestných vteřin (123.16 s). „Hodně jsem se snažila. Je tady opravdu pěkná trať a je skvělé znovu závodit. Jsem opravdu šťastná, že jsem zase zpátky v Praze. Letošní trať je těžká, v brankách 5, 6, a 7 to nebylo jednoduché, ale zbytek trati už to bylo v pohodě a jsem šťastná, že jsem rovnou v semifinále. Jen ta atmosféra je úplně jiná, jsme tady zvyklí na dav fanoušků a tento rok to tu vypadá opravdu prázdně, vůbec to nepřipomíná mistrovství Evropy. Ale aspoň někteří fanoušci tu jsou,“ řekla Rakušanka.

Válely i další české lodě. Kvalifikaci vyhrála čistou jízdou Tereza Fišerová v čase 116.49 s. „Těšila jsem se hodně, ale těšil se určitě celý český tým. V jízdě byla jedna chybka, ale přesto jsem vyhrála. Kromě té chyby se mi jelo velice dobře, bylo to dynamické a podle plánu, jsem s jízdou spokojená. Doufám, že se mi podaří vyjet olympijskou nominaci. Co se týče celé akce, organizační tým udělal všechno, abychom se tu cítili jako doma, máme tu dva skvělé komentátory, kteří dokážou atmosféru napumpovat a myslím, že se s tím popereme,“ pochvalovala si vítězka.

I třetí česká loď Gabriely Satkové postoupila z pátého místa s časem 124.99 s (4 trestné vteřiny). „Já jsem se samozřejmě hodně těšila, protože dlouho žádné mezinárodní závody nebyly. Je to určitě něco jiného, než závodit jen proti českému týmu. Žádné velké cíle jsem si nenastavila, po dlouhé době závodím v seniorské kategorii a jsem z toho nadšená, už i to je pro mě velký úspěch. Doufám, že to bude co nejlepší. První jízda byla trošičku nervóznější, ale zároveň jsem si to chtěla pohlídat, abych se dostala do semifinále,“ dodala Gabriela.

K1M

Po kanoistkách přišlo na řadu 47 kajakářů. A mezi nimi i čtyři české lodě, které slaví čtyři postupy do semifinále. Velký úspěch to je zejména pro nováčka v české reprezentaci Tomáše Maslaňáka, který protnul cílovou lajnu v čase 95,07 s. „Je vzácnost v této době něco jet, takže na šampionát jsem se opravdu těšil, konečně je to větší závod. Je to moje první seniorské mistrovství Evropy, ale zároveň je trochu podobné jako ME do 23 let, které jsem už jel, tak už trošku vím, co čekat. Cílem je určitě finále, tam pak už jen záleží na tom, jak to tam pošlu. Trať byla o dost náročnější oproti nominačním závodům, je to hodně znát. I kluci, co jeli v předjízdě, říkali, že je to náročné. Zvolil jsem pomalejší a jistější tempo, abych dole nevytuhnul, což se ale stejně stalo,“ popsal po dojezdu Maslaňák.

Skvělý start do závodu předvedl úřadující mistr Evropy Vít Přindiš, který na těžké trati zaválel čistou jízdou a vítězným časem 91.30 s. „Dnešní závod jsem vnímal hodně pozitivně. Když jsem dnes přijel do areálu, tak na mě přišla ta pravá závodní atmosféra. Jízda byla hodně kontrolovaná, pár drobných chyb tam bylo, ale jel jsem přesně to, co jsem chtěl, neudělal jsem žádnou velkou chybu, která by mě stála postup. Zítra budu mít víc času si to projít, důležité bylo být ve dvacítce a nemít stres s druhou jízdou. Jsem moc spokojený. Jsme rádi, že závodíme a že se to vůbec uspořádalo, protože vždycky jsem říkal, až budu na startu, tak budu teprve věřit, že se závod koná – těch věcí, co se mohlo letos pokazit, bylo hodně. Diváci jsou bohužel v omezeném počtu, ale přece jen fanoušci z řad našich přátel a blízkých tu jsou, atmosféra ještě o víkendu určitě vygraduje. I pár set lidí tu udělá atmosféru, že to bude vypadat, že jich tu jsou tisíce,“ těší se Přindiš.Prindis Vitek

Druhý v kvalifikaci skončil Martin Dougoud ze Švýcarska, který byl jen o 9 setin sekundy pomalejší než český borec. „Moje první jízda byla v pohodě, už dnes ráno jsem měl na vodě moc dobrý pocit, takže to beru tak, že jsem dobře odvedl svou práci. Letos jsem absolvoval jen jeden neoficiální závod, takže toto je pro mne opravdu dobrý start. Pro evropský šampionát jsem si nedal konkrétní cíl, chci prostě pádlovat a užívat si vodu,“ popsal v cíli Dougoud.

Třetí místo při své první jízdě na letošním ME obsadil Jiří Prskavec, který s dvěma trestnými vteřinami zajel čas 91.46 s. „Úkol splněn, měl jsem postoupit z první jízdy do semifinále – a to se povedlo. Jel jsem dobře, jen jsem se otřel někde ve dvacítce, osobně jsem myslel, že to bylo na jedničce, ale dotkl jsem se ramenem, jinak jsem tam byl dobře, zkrátka hloupý šťouch. Do příštích jízd to musím vyčistit, nikde se nedotknout a věřím, že to bude dobré,“ vyjádřil se po postupu Prskavec.

Mezi dvacítku přímo postupujících z první jízdy se dostal i Vavřinec Hradilek (96.20 s, 2 trestné vteřiny). „Těšil jsem se hodně, to bych asi dělal špatný sport, kdybych se netěšil na závody. Chtěl jsem být co nejrychlejší, ale jel jsem hrozně, byla to snad letos má nejhorší jízda. Necítil jsem se fyzicky úplně nejlíp, možná jsem se ráno málo najedl. Každopádně, cílem pro letošní ME je rozhodně medaile,“ má jasno Hradilek.

Postupují i další velká jména, jako Giovanni De Gennaro z Itálie (92.65 s.), Boris Neveu z Francie (93.25 s.) nebo Peter Kauzer ze Slovinska (94.38 s.). „První jízda byla na jistotu. Nechtěl jsem si to zbytečně pokazit, kontroloval jsem to po celou dobu a před koncem si zpomalil, když jsem věděl, že mi to na postup stačí. Takže zatím dobré,“ pochvaloval si Kauzer. A co říká velký kamarád Vávry Hradilka na současné podmínky a možnost jet mistrovství Evropy? „Prahu si vždycky užívám, je to krásné město a já jsem tu vždycky moc rád. Bohužel tentokrát to kvůli situaci s koronavirem beru opravdu zodpovědně a budu hlavně zůstávat na hotelu. V areálu je naštěstí také co dělat, můžeme hrát volejbal nebo fotbal, navíc počasí nám opravdu přeje. Jsem šťastný, že můžu startovat na akci s mezinárodní účastí. U nás ve Slovinsku bylo asi osm závodů, bylo to celkem fajn, až tak velkou pauzu od závodění jsme nepocítili. Nicméně je to divná doba, podmínky jsou v každé zemi jiné, takže je skvělé být teď a tady. Chci tady zajet dobře, ale je těžké zajíždět proti Čechům, to je jasné,“ přiznal Slovinec. Třicítku semifinalistů doplnilo ještě deset dalších kajakářů z druhé kvalifikační jízdy.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY