Závod hlídek vyhrály české kajakářky, závěrečné drama v soutěži singlířů skončilo lépe pro Slovince

slovinci hlidkyPosledními závody na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze byly týmové soutěže kajakářek a kanoistů. Evropský titul získaly české kajakářky Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová, Antonie Galušková. Velké drama nabídl závod hlídek kanoistů. Nejprve to vypadalo na triumf české posádky. Po dojezdu Slovinců, kteří byli rychlejší, spadli Češi na stříbrnou příčku, ovšem posléze u Slovinců zasvítila dodatečná padesátivteřinová penalizace. Ta po pár minutách opět zmizela a naopak se objevila u Čechů zpětně za špatné projetí branky 6. V konečném pořadí patří Čechům nepopulární bramborová příčka, mistry Evropy se stali definitivně Slovinci.

K1W Týmy

Sedm trojčlenných posádek se postavilo na start týmového závodu kajakářek. První vyjelo do branek trio Švýcarek, kterým se kupily chyby jedna za druhou včetně padesátivteřinové penalizace na brance 7. Ani Polky se nevyvarovaly chybám, ale se 14 trestnými vteřinami to zatím na prvenství stačilo. Španělky zapisovaly po jízdě 36 vteřin navíc. Jakmile nastoupila do závodu trojice Slovinek včetně účastnice finále Terceljové a semifinalistky Hocevarové. Ačkoliv závodnice jely hodně daleko od sebe a musely na sebe čekat, šly se šesti trestnými vteřinami a časem 147.85 s jasně do čela.

Tři finalistky individuálního závodu včetně mistryně Evropy – tak vypadalo složení české hlídky. Kateřina Kudějová, Veronika Vojtová a Antonie Galušková jely dobře a u sebe a na prvním mezičase náskok téměř 12 vteřin, pak sice začaly přiskakovat penalizace za doteky na brankách 8 a 13, ale náskok stále zvyšovaly. Na druhém mezičase vedly o více než 16 vteřin. V závěru se Galušková dopustila chyby, když ji vlna nedonesla do brány 22, ale těsně mimo ni. Musela se tak vracet a pak dotahovat dvě své kolegyně. I tak šly Češky bezpečně od čela s časem 139.64 s.

Neohrozily je ani Rakušanky. Na letošní trať nebude asi v dobrém vzpomínat Corinna Kuhnleová, která v semifinále, finále i teď v hlídkách ťukla hned do první branky, což je opravdu ojedinělé. Rakouské trio skončilo téměř 6 vteřin za Češkami. Na startu už byly jen Francouzky, a to byl souboj s časem do posledních metrů. Nakonec Češky o vteřinu udržely náskok a slaví evropské zlato z týmové soutěže. Francie (Camilie Prigentová, Lucie Bauduová, Marjorie Delassusová) má stříbro a Rakousko (Corinna Kuhnleová, Nina Weratschnigová, Antonia Oschmautzová) získalo bronz.

„Vymyslely jsme si trošku kličky, já jela nahoru v jedné protivodě, vymyslely jsme to celé dobře a jely v pohodě,“ popsala jízdu Kudějová. „Vůbec to jako náplast neberu, sice je to super, že jsme ještě s Toničkou takhle poprvé jely a rovnou to vyhrály, ale já jsem spokojená s oběma závody,“ řekla Vojtová. „Neděle je dobrý den, takže za mě super,“ uzavřela Galušková.hlidky holky finale

C1M Týmy

Sedm posádek vyrazilo i do závodu hlídek singlkanoistů. Španělé jeli skvěle prvních pět branek, pak ale začaly přibývat chyby včetně třech nepopulárních padesátek. Lépe si vedli Irové, kteří chybovali jen čtyřikrát. V těžké kombinaci branek 6, 7 a 8 vyrobili šťouchy i Poláci a v cíli na irské singlíře nestačili.

Češi ve složení Lukáš Rohan, Vojtěch Heger a Václav Chaloupka měli na prvním mezičase téměř dvě vteřiny náskok, pak sice přiskočily čtyři trestné vteřiny, ale české trio začalo výrazně zrychlovat. Na druhém mezičase už vedli o více než 4,5 vteřiny a s časem 128.44 s se usadili v čele závodu.

Italové nejeli špatnou jízdu. Nebýt padesátivteřinové penalizace na brance 14, která je jistě bude mrzet, by šli na druhé místo. V prvních brankách si dobře vedli Francouzi, ovšem pak přišly velké chyby na brankách 7 a 8, kde jim rozhodčí zapsali dvě padesátky, a medailová ambice se rozplynula.

Jako poslední se na pražském kanále představili Slovinci ve složení Benjamin Savšek, Luka Božič a Jure Lenarčič. Na prvním mezičase měli náskok na českou výpravu 3,40 vteřin, jeli dobře u sebe a výrazně tak šetřili čas. Na druhém mezičase vedli už o více než 6 vteřin a i s jedním trestným dotykem jeli do cíle suverénně nejrychleji. Pak nastalo ovšem drama, když v cíli dodatečně naskočila Slovincům padesátka za neprojetí branky 16. Po opakovaných záběrech však tento verdikt rozhodčí změnili a tím pádem se slovinský tým s časem 120.43 s vyhoupl na první místo a získal titul mistrů Evropy. Přezkoumání výsledků tím však neskončilo a radost nepřineslo české výpravě. Rozhodčí padesátivteřinovou penalizaci přisoudili právě jim a domácí singlíři skončili čtvrtí.

Slovinci slaví zlato, stříbro si překvapivě odváží Irové (Liam Jegou, Robert Hendrick, Jake Cochrane) a bronz patří Polákům (Grzegorz Hedwig, Kacper Sztuba, Szymon Zawadzki).

„Ptal jsem se kluků na tu spornou situaci a řekli, že vše bylo v pořádku, takže jsme si byli jistí, že jsme žádnou chybu neudělali. Jsem moc rád, že jsme získali zlato. Jeli jsme velmi dobře, důležité bylo nechávat si dostatek prostoru pro každého z nás tak, abychom si každý mohli jet svou stopu,“ řekl Luka Božič. „Vyhrál jsem dvě zlaté medaile stejně jako na předešlém šampionátu, a to je skvělý pocit. Věděli jsme, že nikdo z nás žádnou chybu neudělal, čili jsme předpokládali, že chybu udělali rozhodčí, což se prokázalo. Pak jsme byli už jen šťastní,“ řekl Benjamin Savšek. „Mám z toho velmi dobrý pocit. Během jízdy jsem se cítil dobře, celkově byla jízda povedená, takže jsem velmi šťastný. O výsledcích jsem na startu nepřemýšlel, chtěl jsem se jen soustředit na svůj výkon a myslím, že jsme všichni tři odvedli skvělou práci,“ doplnil trojlístek Jure Lenarčič.