Finále kajakářů bez medaile pro Česko. Vyhráli Foxová a Kauzer

Foxova finale K1Během sobotního odpoledne v pražské Troji sledovaly plné tribuny napínavé finálové jízdy nejlepších kajakářek a kajakářů. Jiří Prskavec nakonec skončil těsně pod stupni vítězů, zvítězil Slovinec Peter Kauzer. Při své kajakářské premiéře obstála Tereza Fišerová, kterou jeden trestný dotyk připravil o bronzovou medaili. I s chybou zvítězila suverénní Jessica Foxová, která si triumf nadělila k dnešním 28. narozeninám.

K1 ženy

Napínavé a nervózní finále kajakářek rozjela Britka Mallory Franklinová a zahájila čistou jízdou, kombinace branek 8 až 10 však nebyla ideální a nasadila čas 106.15 s. Brazilka Ana Satilaová, trojnásobná účastnice olympijských her první část trati projela lépe než Britka, ale trestný dotyk ji do popředí nepustil. Stefanie Hornová z Itálie zůstala chvíli stát ve válci před brankou 16, což ji stálo cenné vteřiny a další dva trestné dotyky ji rovněž do čela nepustily.Fiserova finale K1

Australanka Jessica Foxová, sedminásobná držitelka medaile z mistrovství světa, chybovala už na protivodné brance 2, ale na prvním mezičase se i tak vyšvihla do čela, náskok v cíli ještě navýšila a usadila se na prvním místě s časem 103.91 s. První Češka na startu Tereza Fišerová skvěle začala své premiérové finále mezi kajakářkami, na prvním mezičase byla rychlejší o půl vteřiny než Foxová, na dalším vedla už o sekundu. Náskok až do cíle však neudržela a zařadila se těsně za Australanku. Zpětně jí rozhodčí ještě přisoudili jeden trestný dotyk. Plné tribuny hnaly tratí i další českou závodnici Antonii Galuškovou, kterou dvakrát zachytil válec před brankami 11 a 16, postupně nabírala velkou ztrátu a na nejlepší nestačila.

Lilik finale K1Letošní mistryně Evropy Eliška Mintálová ze Slovenska se rovněž dotkla na brance 2, a bohužel neprojetá branka 11 a padesátivteřinová penalizace ukončila medailové ambice. Jízdu však nevypustila a naplno dojela až do samotného konce. O nejvyšší pozice zabojovala Francouzka Camille Prigentová, zajela čistě a šla průběžné druhé místo. Z toho jí ovšem hned vzápětí sesadila Elena Liliková z Německa. I přes dotyk na 11 držela náskok na první pozici, nakonec dojela druhá a jistou medaili mohutně slavila. Poslední na startu byla další Němka Ricarda Funková. Té se však jízda vůbec nevydařila. Zaznamenala chyby na brankách 2 a 6 a výrazně ztrácela. Poté přidala ještě šťouchy na brankách 13 a 19 a skončila až sedmá.

Ve finále zvítězila Jessica Foxová (103.91 s., 2 tr. vteřiny), druhá byla Elena Liliková (104.80 s, 2 tr. vteřiny) a třetí Camille Prigentová (105.33 s). Tereza Fišerová skončila pátá, přičemž trestný dotyk ji nakonec připravil o bronz. Antonie Galušková obsadila deváté místo.

„Dnes to byl opravdu těžký závod, trať byla náročná. Dotkla jsem se hned druhé branky, takže jsem po zbytek jízdy byla pod tlakem a snažila se z toho dostat to nejlepší. Jsem šťastná, že jsem to zvládla ustát a nakonec vyhrála. Bylo opravdu skvělé závodit zase před plnými tribunami, všichni mě moc podporovali a fandili mi, jsem za to vděčná, bylo to úžasné,“ pochvalovala si dnešní oslavenkyně Jessica Foxová.

„Bylo to úžasné, hlavně jet to tady před domácími fanoušky. Byl to skvělý zážitek, který bych si chtěla zopakovat, další příležitost bude zítra a snad se mi to povede. Jízda celkově byla dobrá, určitě tam byly nějaké chybky a ke konci trošku docházely síly, mrzí mě ten šťouch, který byl celkem hloupý. Tyhle kajakářky jsou postavené někde úplně jinde, já musím vždycky zaletět a nedopustit se chyby, abych vůbec měla nějaké pomyšlení na medailové umístění. Bohužel přišel dotyk, a to mě dneska mrzí,“ komentovala přesto s úsměvem svou jízdu Tereza Fišerová.

K1 muži

Kauzer finale K1Ve velkém stylu rozjel finále kajakářů Peter Kauzer, který se štěstím proklouzl mezi nejlepší desítku z posledního postupového místa. Olympijský medailista zajel čistě a nasadil laťku hodně vysoko časem 95.54 s. Mario Leitner z Rakouska zajel rovněž čistě, ale na Kauzera nestačil, stejně jako Švýcar Martin Dougoud. Trestnou padesátku vyfasoval za nečistý průjezd branky 5 Pedro Goncalves a bylo jasné, že ten na nejvyšších příčkách figurovat nebude. Nejvyšší penalizaci si připsal i Němec Stefan Hengst , který navíc minul branku 19, do které se musel vracet a pořadím se ještě více propadl.

V polovině závodu do trati vlétl jediný domácí závodník Jiří Prskavec. V jeho podání to byla typicky dravá jízda s těsnými průjezdy. Nabral však dotyk na brance 18 a šel na průběžné třetí místo, kde však vydržel jen dalších pár minut. Trestný dotyk zaznamenal i Ital Giovanni De Gennaro, přesto časovou ztrátu v cíli čas výrazně stáhl, Prskavce odsunul z medailových pozic a zařadil se hned za stále vedoucího Slovince. Toho neohrozil ani Němec Hannes Aigner. Se startovním číslem 53 nepatřil Jakub Brzezinski mezi velké favority. Podjel branku 13 a další chyby se kupily. Účast ve finále byla však pro mladého Poláka velkým úspěchem. O rozdělení medailí mohl rozhodnout už jen Jakub Grigar. Ten ukazoval průjezdy hodně na hraně, což přineslo hned čtyři trestné dotyky na brankách 4, 11, 13 a 17 a slovenský reprezentant nakonec dojel až šestý.

Ve finále kajakářů zvítězil Peter Kauzer (95.54 s), druhý byl Giovanni De Gennaro (96.49 s, 2 tr. vteřiny) a třetí Martin Dougoud (97.28 s). Jediný český zástupce Jiří Prskavec skončil čtvrtý.Prskavec finale K1

„Upřímně jsem trošku překvapený, měl jsem štěstí, že se mi vůbec podařilo kvalifikovat do finále. A když už jsem se tam dostal, řekl jsem si, že z toho musím vytřískat co nejvíc. Startoval jsem jako první a zůstal jako první až do konce, takže jsem opravdu hodně šťastný. Je to můj poslední olympijský cyklus, doufám, že se mi podaří kvalifikovat do Paříže a tam se pokusím zajet co nejlépe,“ řekl v cíli Peter Kauzer.

„Už před startem jsme všichni věděli, že hladina vody bude na finále vyšší a bude tak těžší se do některých branek vejít. Myslím ale, že jsem jel dobře a docela mi to vycházelo, ale v půlce mě nechytil válec, jak jsem potřeboval a ztratil jsem tam dost času i sil. Věděl jsem, že to musím někde nahnat, zkusil jsem to na brankové kombinaci 17 až 19, bohužel tu první jsem plácl, nevešel jsem se pod ní a byl konec nadějí. S jízdou jsem jinak spokojený, ale mrzí mě to kvůli divákům a fanouškům, bylo krásné jet po dvou letech v Troji zase pořádný závod a je škoda, že jsem jim to za to krásné fandění nemohl vrátit. Ale holt takový je sport a jednou to muselo přijít. Příští rok se na to pokusím lépe připravit a být zase o kousek lepší,“ přeje si bramborový Jiří Prskavec.

Extrémní slalom

Závěr sobotního dne obstaraly kvalifikační jízdy olympijské disciplíny, která bude poprvé na programu LOH v Paříži 2024 extrémního slalomu. V kvalifikaci jeli závodníci samostatně na čas, nejlepších 32 žen a mužů se představí v nedělních vyřazovacích jízdách. Tam už budou závodníci startovat po čtveřicích, z každé postoupí nejlepší dvojice a pavoukem se bude probíjet dále pořadím až k finálové čtyřce. Z ní vzejdou tři medailisté.

Z domácích závodnic prošla kvalifikací pouze Tereza Fišerová, v soutěži mužů se představí trojice Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Vojtěch Heger.