World Cup 2021 Trailer

Světový pohár plánuje tisícovku účastníků

prindis a trenerUž v pátek 11. června odstartuje v Praze – Troji Světový pohár ve vodním slalomu (11. – 13. června 2021). I v současné aktuální epidemické situaci organizátoři věří, že se akce bude moci konat alespoň v podobném rozsahu, jako loňské mistrovství Evropy, a to i přes potřebná omezení.

Na startu se představí všichni čeští olympionici, kteří se chystají do Tokia, a také čerstvý trojnásobný mistr Evropy na kajaku Vít Přindiš. O bezpečnost a dodržování protiepidemických opatření se bude i letos starat covid manažer Filip Jančar spolu s covid manažerem mezinárodní kanoistické federace (ICF).

Organizace letošního závodu bude podobně jako loňské mistrovství Evropy výrazně zasažena „koronavirovými“ opatřeními. Ty se projeví nejen na nepřítomnosti diváků v areálu a také nuceným uzavřením kanoistického areálu – ulice Vodácká. Akci byla udělena výjimka na uspořádání od Národní sportovní agentury a Ministerstva zdravotnictví.

Omlouváme se všem návštěvníkům a obyvatelům Prahy – Troje za uzavření průchodu a průjezdu přes ulici Vodácká (v rozsahu kanoistického areálu). Udělená výjimka pro uspořádání akce od Ministerstva zdravotnictví nám neumožňuje ponechat provoz v obvyklém režimu z důvodu protiepidemických opatření. Zároveň i musíme vyhovět nařízením mezinárodní kanoistické federace (ICF) pro pořádání mezinárodních závodů a musím dodržet tzv. bublinu – tedy oddělení závodníků od veřejnosti. Věříme, že naše důvody pochopíte a v termínu 7.-13.6.2021 využijete obchozí a objízdnou vyznačenou trasu po protipovodňovým valem s krásným výhledem na Troju a další části Prahy,“ říká ředitel Organizačního výboru SP 2021 Jiří Rohan. Provoz areálu by měl být plně obnoven od pondělí 14. června.

„I přes postupné rozvolňování v České republice a povolení omezeného počtu diváků na venkovních akcích musíme naplňovat také COVID protokol ICF, který striktně vyžaduje oddělení závodníků od diváků. To se nám v tak specifickém prostředí, jakým je trojská slalomová dráha a celý vodácký areál, i přes velkou vůli nepodaří naplnit. Proto se budeme muset bez fanoušků obejít už druhý rok,“ popisuje ředitel Organizačního výboru SP 2021 Jiří Rohan.
Velké náklady představuje povinné testování všech účastníků akce, které ještě loni nebylo vyžadováno.
„V areálu se může pohybovat maximálně 1000 osob, které se ale musí před vstupem prokázat negativním výsledkem RT-PCR testu. Dále se budou všichni závodníci, doprovod a organizátoři v průběhu týdne testovat antigenním testem, což jsou všechno náklady navíc“, dodává Rohan.

Bezpečnost a dodržování protiepidemických opatření bude mít i letos na starost tzv. covid manažer Filip Jančar. Sám je bývalým závodníkem a zná specifika areálu i potřebná opatření pro snížení možného rizika nákazy. „V podstatě mám na starosti všechna zdravotně-hygienická opatření, testování, dezinfekci, dezinfekční brány u vstupu a dodržování všech stanovených opatření. Spolupracujeme s firmou Weroservis, která nám v tomto směru pomáhá zabezpečit potřebné vybavení a provádí odbornou desinfekci areálu a jeho zařízení. Oproti loňsku nám přibylo testování, kdy už u vstupu do areálu budeme vyžadovat potvrzení o negativním výsledku RT-PCR testu, vyplněný selfreporting formulář a budeme vstupujícím kontrolovat teplotu. V letošním roce tak budeme mít jen jednu vstupní bránu,“ popisuje Jančar.

Hygienická opatření budou muset dodržovat nejen závodníci a doprovod, ale i všichni akreditovaní účastníci Světového poháru včetně zástupců médií.