Historie závodů v Troji

V archivu najdete články a některé informace z již proběhlých závodů.

 

Historie závodů v pražské Troji

Umělá slalomová dráha v Troji vznikla z původní vorové propusti, která se využívala už od padesátých let 19. století. V sedmdesátých letech 20. století měla být tato propust zasypána, ale na popud profesora Jaroslava Pollerta se během deseti let přebudovala do podoby slalomové trati. Trojský slalomový kanál sloužil a je stále využíván jako hlavní tréninková trať pro reprezentanty České republiky ve vodním slalomu, ale svým zázemím a různými stupni obtížnosti patří k vyhledávaným místům také pro přípravu mládeže, výuku studentů vysokých škol, rafting, rodeo, přípravu hasičů, policie a k další aktivitám na divoké vodě.


V letech 2002 a podruhé v roce 2013 byly loděnice i slalomová dráha postiženy ničivými povodněmi. V obou případech se podařilo loděnici s nemalými náklady, ale ve velmi krátkém čase zprovoznit. Zároveň bylo nutné opravit napáchané škody na březích slalomové dráhy, spolu s opravou překážek a dále úpravou ploch podél slalomové dráhy. V posledních třech letech proběhla rekonstrukce dna slalomové dráhy spojená s výměnou překážek (Rapid Blocs). Na obnově celého areálu se nemalou měrou podíleli členové oddílu a aktivní závodníci. Ti se také podílejí na organizaci závodů, které oddíl pořádá.


Poprvé se vodáci na nové umělé trati v Troji svezli na podzim roku 1980. Už rok na to zde proběhl první národní závod a v roce 1982 další „O cenu Trojského koně“, tentokrát již s mezinárodní účastí. Vznikla tak tradice závodu tohoto jména, který se koná každoročně, buď jako samostatný mezinárodní závod nebo je jedním ze série Světových pohárů. Těch bylo v Praze doposud uspořádáno již 13 a to v letech 1992, 1995, 1996, 2000, 2001, 2002, 2004, 2007, 2008, 2010 – 2012, 2014.


V pražské Troji se také v roce 1994 konalo historicky první Akademické mistrovství světa. Velkou zásluhu na vzniku tohoto typu závodu v mezinárodním měřítku měl pan Květoslav Jech.


Český pohár se v Troji pořádá s drobnými přestávkami pravidelně. Letos v červnu se v Troji uskuteční Český pohár, který bude zároveň Mistrovstvím České republiky.


V roce 2006 se po dlouhých 39 letech uskutečnilo v České republice opět mistrovství světa ve vodním slalomu a stalo se tak právě v pražské Troji. V roce 1967 se na Lipně uskutečnilo mistrovství světa ve vodním slalomu a zároveň se ve Špindlerově Mlýně konalo mistrovství světa ve sjezdu na divoké vodě. V roce 1996 proběhlo opět pod lipenskou hrází mistrovství světa juniorů a v roce 1998 bylo v Roudnici nad Labem uspořádáno mistrovství Evropy.


V  roce 2013, kdy česká kanoistika oslavila své stoleté výročí, se Vodácký areál v Praze-Troji mohl pochlubit pořadatelstvím Mistrovství světa ve vodním slalomu 2013. V případě kandidatury města Prahy na olympijské hry je tento areál předběžně vybrán jako olympijské sportoviště právě pro vodní slalom.