World Cup 2021 Trailer

Elitní slalomáři opět v Troji – startuje Světový pohár

                Po dvou letech uvidíme opět úřadující olympijské a světové šampióny na startu Světového poháru ve vodním slalomu v Praze – Troji, kde se zahájí letošní série závodů ICF. Více než 200 sportovců z 34 zemí překonalo přísná mezinárodní cestovní omezení, aby přijeli do České republiky na jednu z posledních velkých soutěží před olympijskými hrami v Tokiu. Všechny kvóty pro Tokio byly přiděleny, ale některé týmy, včetně USA a Švédska, rozhodnou o svých finálových týmech až po závodech tohoto víkendu.

Mezi účastníky víkendového závodu budou zlatí medailisté z Ria 2016 Joe Clarke z Velké Británie v mužské kategorii K1 a Denis Gargaud Chanut z Francie v mužské C1. Oba se nekvalifikovali do Tokia a již se zaměřují na návrat na olympijské hry v Paříži v roce 2024. Španělka Maialen Chourraut, zlatá medailistka v kategorii K1 z Ria, vede v Praze silné pole kajakářek, mezi něž patří úřadující mistryně světa ze Slovinska Eva Terceljová, trojnásobná mistryně světa a dvojnásobná olympijská medailistka Jessica Foxová z Austrálie a mistryně světa Ricarda Funková Německa.

                S Clarkem v kategorii mužů kajakářů se představí dvojnásobný mistr světa a bronzový olympijský medailista z roku 2016, Jiří Prskavec, stříbrný olympijský medailista z roku 2016 a dvojnásobný mistr světa ze Slovinska Peter Kauzer, a mistr světa z roku 2018 a olympijský bronzový medailista z roku 2012 Hannes Aigner z Německa. Kategorie C1 mužů je také plná olympijských medailistů a medailistů z mistrovství světa v čele s Gargaudem Chanutem a bývalými mistry světa Franzem Antonem z Německa a Benjaminem Savšekem ze Slovinska.

Stříbrní medailisté z předchozích dvou olympijských her, Matej Beňuš ze Slovenska a Sideris Tasiadis z Německa, se také budou snažit zaujmout v C1 před Tokiem. Ženská kategorie C1 bude mít olympijský debut v Tokiu, favoritkou bude pravděpodobně několikanásobná mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie. V Praze ji otestují soupeřky, mezi kterými je mistryně světa z roku 2019 Andrea Herzogová z Německa a mistryně světa z roku 2017 Mallory Franklinová z Velké Británie.

Rostoucí popularita extrémního slalom krosu se odráží v silných nominacích na víkendové závody v Praze, kdy se tento sport připravuje na svůj olympijský debut v Paříži v roce 2024. Gargaud Chanut a Clarke jsou jen dva z top závodníků, kteří se přihlásili do této kategorie, vedle úřadujícího mistra světa Stefana Hengsta z Německa a bývalých mistrů světa Christiana de Dionigiho z Itálie a Vavrince Hradilka z České republiky.

V extrémním slalomu žen byly bývalé mistryně světa Caroline Trompeterová z Německa a Ana Satilaová z Brazílie a medailistky z Ruska Polina Mukhgaleeva z Ruska, Martina Wegmanová z Nizozemska a Amálie Hilgertová z České republiky.

Světový pohár se bude konat podle přísných protokolů Covid-19, včetně častého testování, sociálního distancování a povinného používání obličejových masek na všech místech. Závod začíná v pátek a bude pokračovat až do neděle. Druhý světový pohár ICF se bude konat následující víkend v německém Markkleebergu.

Sledujte výsledky zde.