World Cup 2021 Trailer

Páteční kvalifikace uzavřeli kanoisté. Zvítězili Tasiadis a Franklinová, všichni Češi postupují

Tasiadis kvaliV odpoledních pátečních kvalifikacích se představili kanoistky a kanoisté. Mezi ženami zvítězila Britka Mallory Franklinová, nejlepším kanoistou je Němec Sideris Tasiadis. Do semifinále postoupily v obou kategoriích i všechny české lodě.

C1W

Celkem 43 kanoistek se představilo v kvalifikaci, na 20 z nich čekal přímý postup do semifinále z první jízdy, dalších 10 pak z oprav. Kvalifikaci vyhrála Britka Mallory Franklinová (102,22 s, 2 vteřiny penalizace), hned za ní skončila Jessica Foxová z Austrálie, která se už dopoledne představila na kajaku. Třetí skončila Andrea Herzogová z Německa (105,77 s. 2 vteřiny penalizace). „Jsem moc ráda, že jsem postoupila do semifinále. Jízda byla v pohodě, ale zároveň vím, že mohu jet ještě o dost rychleji. Sice jsem zaznamenala jeden dotyk, to byla hloupost, ale i tak jsem ráda, že byla jízda celkově dobrá a že jsem to takhle zvládla,“ řekla Herzogová.Franklinova kvali

Z českých lodí přímý postup slavila z pátého místa Tereza Fišerová (108,18 s, 2 vteřiny penalizace) a z osmého místa Gabriela Satková (109,33 s, 2 vteřiny penalizace). „Z jízdy mám smíšené pocity. Připadá mi, že se mi jelo docela dobře, ale přece jen jsem jela trochu jinak, než jak jezdím normálně. Některé brány byly docela na hraně, což je v kvalifikaci zbytečné. Jinak jsem ale s jízdou spokojená. Je super tady zase závodit s celou světovou špičkou. Můžeme se porovnat a závod je zas o něco zajímavější,“ řekla Satková.

„Podařilo se mi normálně třetí branku projet, ale nešťastně jsem do ní šťouchla zadní stranou lodi. Bylo to asi špatným náklonem. Ale určitě mě to nijak nerozhodilo. Je to kvalifikace a myslím, že jsem takový závodník, který si může dovolit dát jeden šťouch, takže i přes ten dotyk jsem byla pořád v klidu. Byly tam sice nějaké menší chybičky, něco mi nevycházelo úplně podle plánu, ale celkově jsem se svojí jízdou spokojená,“ doplnila Tereza Fišerová.Fiserova kvali

Třetí česká loď, která patří Martině Satkové, se do semifinále probojovala až z druhé opravné jízdy výkonem 110,56 s. „Paradoxně se mi v druhé jízdě jelo trochu hůř. Byla jsem nervózní, moc jsem chtěla do semifinále. První jízda se mi až do 20. branky dařila. Pak jsem si moc nadjela jednu bránu, nechytla jsem správně vlnu, dotkla jsem se brány a ještě jsem se musela vracet. Ale obě jízdy byly docela totožné. I ta druhá byla totiž velmi nabitá konkurentkami, spousta holek dostala v prvním kole padesátivteřinovou penalizaci, takže jistota postupu není nikdy. Ale jsem spokojená. Kombinaci, kterou jsem v první jízdě pokazila, jsem si teď pojistila, možná až moc. Ale trochu mi došly síly, jsem už celkem unavená,“ byla přesto šťastná v cíli starší ze sester Satkových.

C1M

Páteční kvalifikační jízdy uzavřeli kanoisté, kterých se na startu představilo 48. Zvítězil Němec Sideris Tasiadis, který zajel čistou jízdu v čase 94,03 s. Druhý byl Slovinec Benjamin Savšek (94,14 s) a třetí Denis Gargaut Chanut z Francie (94,32 s).

„Musím říct, že trať není zas až tak lehká, jak by se mohlo zdát. Musíte si hlídat průjezdy, zkracovat dráhu, abyste byli rychlejší. Někdy to chce víc taktiky, najet si do branek víc zeširoka a nabrat větší rychlost. Tenhle závod je pro mne zároveň i příprava na olympijské hry, je to jeden z posledních mezinárodních závodů s takovou účastí přes Tokiem. Myslím, že jsme všichni šťastní, že se můžeme postavit na start a zazávodit si,“ řekl vítěz Tasiadis.

S jízdou byl spokojený i druhý Slovinec. „Jízda byla hladká a čistá, to mi v kvalifikaci stačilo. Doufám, že se mi v semifinále a pak doufejme i ve finále podaří zopakovat přesně tak, jak jsem je zajel dneska,“ pochvaloval si Savšek.

Ze 4. místa postoupil domácí Lukáš Rohan, který rovněž předvedl bezchybnou jízdu (94,62 s). „Ověřil jsem si, že není dobré chodit na trať v rámci předjízdy, kdy se trať teprve ladí, protože v tu chvíli je trať mnohem těžší. Při závodě se ale zlehčila, zvedli nám branky, takže to bylo jednodušší. Jsem rád, že se mi podařilo zajet čistě. Jel jsem první jízdu na své olympijské lodi, o to víc mne těší, že to takhle vyšlo a doufám, že v tom budu pokračovat i v neděli. To bude to nejdůležitější. Zaplaťpánbůh, že už zase můžeme závodit. Ta loňská sezona byla hrozně okleštěná, teď je tu nejužší světová špička. Můžeme se porovnat se všemi, i když pro nás je stále výhoda, že jedeme doma.

Chaloupka kvaliDo postupové dvacítky se v pohodě vešel i Václav Chaloupka (96,82 s). „Jízda nebyla zlá, byla to taková klasická kvalifikační jízda. Snažil jsem se to tam nasypat, ale trať není tak náročná, rozdíly jsou tam malé a jsem rád, že to na postup stačilo,“ řekl Chaloupka.

Do opravných jízd musel jít Vojtěch Heger, reparát však zvládl na jedničku a zajel čistou jízdu v čase 95,70 s. „Když bych měl porovnat obě moje jízdy, byly odlišné v nasazení. Už jsem si myslel, že jsem se naučil zajet kvalifikační jízdy tak jako pohlídaně, ale bohužel dneska to nestačilo a musel jsem se poučit do druhé jízdy, ta už byla dobrá. Teď si dám dobrou večeři, v sobotu máme volno a v neděli to zkusím vylepšit, aby to šlo rovnou z první jízdy do finále,“ plánuje Heger.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY