World Cup 2021 Trailer

Singlířům v semifinále vévodil Polák Sztuba. Do finále i Lukáš Rohan

Rohan semiHned po ženách se do vln na umělé slalomové dráze v pražské Troji rozjeli singlíři. Zvítězil polský reprezentant Kacper Sztuba, který čistou jízdou jako jediný stlačil čas pod 98 vteřin. Stejně jako v případě žen, i zde z trojlístku českých lodí postoupila jen jedna. Ve finále je Lukáš Rohan.

Závod se vydařil také Britovi Adamu Burgessovi, Chorvatovi Matijovi Mariničovi nebo Zachary Lokkenovi z USA, kteří se jako jedni z mála vyvarovali trestného dotyku a drželi se v pořadí vysoko, což jim na postup do odpoledních jízd stačilo. Lokken si navíc tímto závodem vyjel účastnické místo na olympiádě v Tokiu. „Jsem velmi šťastný, vůbec jsem nečekal, že budu ve finále. Samozřejmě jsem o něj bojoval, hlídal jsem si svou pozici. Chtěl jsem zajet solidní jízdu bez chyb. Jednu jsem sice udělal v závěru, ale nebyla tak závažná a já tak prošel do finále. Jsem taky moc šťastný, že tu se mnou může být rodina a všechno to prožívat se mnou. Hodně mi pomáhal přítelkyně, díky ní jsem se mohl soustředit jen a jen na jízdu,“ řekl Zachary Lokken.Loken semi

Nejstarší účastník semifinále, osmatřicetiletý Brit David Florence se také odpoledne představí, stejně jako Slovinec Savšek. Slovenská legenda Alexander Slafkovsky v brankách ztrácel, po trestném dotyku na brance 16 už časové manko nedokázal stáhnout a do finále nepostoupil. Slovenské barvy pro finále uhájili Marko Mirgorodsky a Matej Beňuš. Nejrychlejší muž z kvalifikace, Němec Sideris Tasiadis neprojel řádně branku č. 5 a se zátěží padesátivteřinové penalizace bylo jasné, že nepostoupí.

Výborný závod rozjel jako první z domácích Vojtěch Heger, skvělé mezičasy držel až téměř do konce. Na brankách 22 a 24 se však nešťastně dotkl a do postupové desítky se nedostal. „Bohužel jsem to neudržel až do cíle, přišly dva hloupé šťouchy. S tím se finále nevyjíždí. Trať mi přitom ani tak těžká nepřišla. Jsou tam záludné pasáže, ale je hezká, klouzavá. Docela mi seděla. Škoda, že si jí už nezopakuju,“ řekl zklamaně po své jízdě Heger.

Václav Chaloupka se bohužel nevešel do branky číslo 9 dle pravidel a vzápětí vyfasoval nemilosrdnou padesátivteřinovou penalizaci, která i pro něj znamenala konec nadějí na finále. „Už jak jsem tu bránu míjel, věděl jsem, že jsem tam byl špatně. Asi 10 cm mi chybělo, abych to projel ideálně. Trať je těžká, pro kanoisty obzvlášť. V některých místech nám chybí ten druhý list, ale o to je to zase hezčí, že se tím musíme vypořádat, jet přes ruku. Mně se trať určitě moc líbí. Byla to jen moje chyba, nikoliv tratě, že jsem to nezajel,“ uznal Václav Chaloupka. Jedinou českou lodí v mužské kategorii tak bude ve finále patřit Lukáši Rohanovi, který zajel čistě a skončil na osmém místě.