World Cup 2022 Trailer

V pražské Troji odstartoval Světový pohár ve vodním slalomu. Kvalifikace kajakářů zvládly všechny české lodě

Fiserova kvali K1V pátek 10. června dopoledne odstartovaly první závody Světového poháru ve vodním slalomu v roce 2022. První zastávkou letošního seriálu se stala pražská Troja. První soutěžní den začal tradičně kvalifikačními jízdami. Soutěž odstartovaly kajakářky a kajakáři.

K1 ženy

Jako první se vydalo na trať 54 kajakářek. Z první jízdy bezpečně do semifinále postoupila domácí závodnice Tereza Fišerová. Jako nováček této kategorie byla dokonce v úvodní kvalifikační jízdě bezchybná a ze všech nejrychlejší (95,53 s). Za sebou nechala i Jessicu Foxovou z Austrálie, která v závěru jízdy zaznamenala chybu. Díky tradičně rychlé jízdě se ale i ona představí v sobotním semifinále. I přes 6 trestných vteřin si semifinále vyjela i druhá česká kajakářka Antonie Galušková (103.45 s, 6 trestných vteřin), ještě o něco lépe se dařilo taktéž postupující Barboře Valíkové (101.79 s, 2 trestné vteřiny). Mezi semifinalistkami nechybí ani Britky Mallory FranklinováKimberley Woodsovou, Italka Stafanie Hornová, Slovenka Eliška Mintálová nebo Němka Ricarda Funková.trat celek

„Řekla bych, že můj start v téhle kategorii byl až moc klidný. Sice jsem na začátku pociťovala nervozitu, ale na vodě jsem se cítila skvěle. A podle toho asi taky vypadala ta jízda. Hezky mi to klouzalo a jela jsem, jak jsem chtěla.  Jsem hrozně spokojená, že to vyšlo a ušetřím síly do dalších dnů. Myslím, že s časem budu nakonec na hranici desítky, uvidíme. Pro mě je ale důležité, že jsem si semifinále vyjela už z první jízdy. Nic víc neřeším, protože semifinále se jede odznova,“ zářila v cíli Tereza Fišerová. A odpočinek v dalších hodinách bude opravdu zásadní. Jak sama závodnice se smíchem přiznala, ranní vstávání jí dělá celkem problém a čeká ji ještě závod kanoistek. „Já jsem spíš noční sova, ranní vstávání jsou pro mě nepříjemná, já jsem po ránu velký spáč. Dnes jsem měla nastavený budík na 5:40 hodin a z postele mě musela vytáhnout mamka se psem, protože mně se vůbec nechtělo a byly to zase hoňky,“ dodala Tereza Fišerová, kterou od 15 hodin čeká kvalifikace singlířek.

„Je skvělé být zase zpátky. V Česku jsem vždy nadšená, závody jsou tu pokaždé fantastické, atmosféra je neuvěřitelná. Pro mě osobně trať v Troji nepatří k těm nejtěžším, ale i přes jednu chybu v závěru trati jsem se svojí kvalifikační jízdou spokojená,“ dodala Jessica Foxová.

K1 muži

Po ženách se na start umělé slalomové dráhy v pražské Troji postavilo 67 kajakářů. Ani zde nezaváhal český trojlístek Jiří Prskavec, Vít Přindiš, Ondřej Tunka. Všechny české lodě postoupily už z první kvalifikační jízdy. Nejrychlejší v kvalifikaci byl Ital Giovanni De Gennaro. V sobotu se divákům představí i Brit Joseph Clarke, Slovinec Peter Kauzer, Rakušan Felix Oschmautz i Slovák Jakub Grigar.PRskavec kvali K1

„První závod v Praze byl krásný. Byl jsem tu i loni před olympijskými hrami a moc jsem si to tu užil. Je mi tu vždy moc dobře, skvělá atmosféra, to miluju. Kvalifikační jízda se mi povedla, ani jsem nemyslel, že z toho bude první místo. V prostřední části tratě jsem udělal chybu, takže jsem to musel ke konci dost nakopnout. Přestože to hlavní závodění přijde až zítra, jsem rád, že jsem víkend odstartoval takhle úspěšně,“ pochvaloval si italský reprezentant.

„Byla to strašně hladká jízda, jelo se mi opravdu dobře. Až do jedné z posledních protivod, kde jsem dráhu špatně vyhodnotil. Byl jsem se na tu branku ještě podívat, věděl jsem, že je nízko. Nicméně když jsem tam přijížděl, cítil jsem, že bych se tam měl vejít. To jsem ale špatně vyhodnotil, přišel šťouch a pak jsem musel trochu zabrat. V cíli už jsem ale viděl, že to je úplně v pohodě a na postup to bohatě stačí. Strašně se těším na zítra, na ten pražský kotel fanoušků. Dva roky to bylo bez nich. Já to mám moc rád, věřím, že bude hezké počasí, že budou plné tribuny, co nás poženou do cíle, že bude krásná trať a užijeme pěkný den u vody,“ těší se česká jednička Jiří Prskavec (87.73 s, 2 tr. vteřiny).Prindis kvali K1M

„Jízda byla docela dobrá. Dneska mi při rozježdění moc nejely ruce, ale snažil jsem se předvést čistou kvalifikační jízdu i s tím, že jsem věděl, že brány jsou dole postaveny celkem nízko. Víc, než jsme zvyklí. Tak jsem se snažil si to hlídat, ale bojoval jsem s tím docela extrémně. Naštěstí jsem to zvládl se ctí a myslím, že jsem si vyjel i pěkné umístění do zítřejšího semifinále. Po dvou posledních covidových letech si užívám, že tu jsou diváci, že nemusíme hned po dojezdu nasazovat roušky, nikomu se stranit. Je to moc příjemné a celkově uvolněnější,“ řekl Přindiš, který v první kvalifikační jízdě dojel na šestém místě (87.31 s).

Kompletní výsledky ZDE.

Results K1 W qualification

Results K1 M qualification

Foto: Barbora Reichová