World Cup 2022 Trailer

České úspěchy v Troji, prohloubení spolupráce s ICF

medailistePraha – Troja hostila už poosmnácté Světový pohár ve vodním slalomu (10. – 12. června 2022). Organizační tým v čele s dvojnásobným olympijským medailistou Jiřím Rohanem vyhodnotil rozsáhlý mezinárodní závod jako úspěšný a již začíná pracovat na dalším ročníku. Světový pohár v Troji opět odstartuje celou sérii závodů ICF v termínu 9. - 11. června 2023.

Do kolotoče závodů Světové kanoistické federace nastoupila v Praze - Troji kompletní česká reprezentace v čele s olympijským vítězem Jiřím Prskavcem a stříbrným z Tokia Lukášem Rohanem. Hrdinkou a jednou z nejvýraznějších postav závodu se stala kanoistka a kajakářka Tereza Fišerová. Ta nejdřív vyhrála soutěž v kategorii C1 žen a pak i přes tržnou ránu v obličeji nastoupila do finále nové olympijské disciplíny extreme canoe slalom krosu CSLX, kde si připsala další zlato.
„V sanitce jsme se rozhodovali, jestli do toho jít, nebo ne, protože to muselo jít na šití. Tak jsem si řekla, že pojedu. A když už pojedu, tak chci to nejlepší, a to se stalo. Vyběhla jsem z lodi, pak do sanitky, kde mi to dali do nějakého stavu a běžela jsem pak hned na start. Ale jsem moc ráda, že to klaplo, hrozně si toho cením.

Tahle disciplína mě baví, je dravá a i když se něco stane, tak jsem schopná to sjet. Takže bych si ji chtěla přidat k těm ostatním,“ řekla dvojnásobně zlatá a ještě mírně otřesená Tereza Fišerová.
Mezi muži v této disciplíně kraloval německý slalomář Stefan Hengs. „Praha je pro mě hodně dobré místo, konečně po dlouhém období covidu tu mohla být ta výtečná atmosféra. Extrémní slalom je hodně o fyzičce, je tu hodně kol, než se člověk dostane do finále. A kluci jsou čím dál tím lepší. Jsem šťastný, že jsem to dneska zvládl,“ pochvaloval si vítěz Hengs.

slalomcslxBěhem sobotního odpoledne v pražské Troji sledovaly plné tribuny napínavé finálové jízdy nejlepších kajakářek a kajakářů. Jiří Prskavec nakonec skončil těsně pod stupni vítězů, zvítězil Slovinec Peter Kauzer. Při své kajakářské premiéře obstála Tereza Fišerová, kterou jeden trestný dotyk připravil o bronzovou medaili. I s chybou zvítězila suverénní Jessica Foxová, která si triumf nadělila k 28. narozeninám.

„Bylo opravdu skvělé závodit zase před plnými tribunami, všichni mě moc podporovali a fandili mi, jsem za to vděčná, bylo to úžasné,“ pochvalovala si oslavenkyně Jessica Foxová.
Nedělní závody singlkanoistů a singlkanoistek v Praze – Troji přinesly hned trojnásobnou medailovou radost pro české závodníky. Zlato v kategorii žen vyhrála Tereza Fišerová, na bronzovém stupni ji doprovodila Martina Satková. Mezi muži kraloval Slovinec Luka Božič, bronz bral Lukáš Rohan.
Tradičně moderovali z komentátorské věže přímo nad vodou Daniel Stach a Miroslav Lenc. Velkou raritou byly medailové ceremoniály, kde národní hymny zazpívala vítězům kanoistka Eva Říhová.
Ředitel organizačního výboru SP ve vodním slalomu v Praze – Troji 2022 Jiří Rohan poblahopřál všem úspěšným závodníkům a vyjádřil spokojenost s proběhlými závody.

„I když se každým rokem velká mezinárodní vodácká sportovní akce do Prahy – Troje vrací, vždy se potkáváme s novými výzvami. Po zrušení kovidových restrikcí jsme museli letos bojovat s komplikacemi, hlavně co se týče financování akce. Proto bych obzvlášť chtěl poděkovat všem partnerům, kteří nám pomáhají tento úspěšný olympijský sport držet nad vodou. Generálním partnerem je Skupina ČEZ, hlavním partnerem finanční skupina UNIQA a dále pomáhá řada partnerů, a to jak těch dlouholetých, kterých si obzvlášť vážíme, tak i těch, kteří se pro podporu naší akce rozhodli v letošním roce. Pro letošní rok jsme obdrželi finanční podporu od hlavního města Prahy. Očekáváme finanční podporu od Národní sportovní agentury,“ dodává za OV Jiří Rohan, který se také poděkoval zástupcům ze strany Světové kanoistické federace (ICF) za aktivní přístup a vyjádřil naději v přínosnou spolupráci v budoucích letech.

Více informací včetně výsledků se dozvíte také na webu https://www.slalomtroja.cz/ nebo na sociálních sítích
@Canoe Slalom Prague a @czechcanoe.

Facebook: https://www.facebook.com/CanoeSlalomPrague

Světový pohár ve vodním slalomu v Praze (10. – 12. 6.) odstartoval sérii pěti závodů, které postupně zavítají do Česka, Polska, Slovinska, Francie a Španělska. Vrchol v podobě světového šampionátu se uskuteční na konci července v německém Augsburgu (26. – 31. 7.).

FOTOGALERIE

Foto: Jan Homolka a Barbora Reichová