Pádlojízda se 100 lety Českého rozhlasu

IMG 9018Český rozhlas si letos připomíná významné výročí. Dne 18. května 2023 uplynulo přesně 100 let od zahájení pravidelného rozhlasového vysílání, kdy začala ve skautském stanu v pražských Kbelích vysílat soukromá společnost Radiojournal. U příležitosti kulatého jubilea Český rozhlas připravil bohatý program pro veřejnost, novinky ve vysílání i unikátní výstavu v Národním technickém muzeu. Jednou z akcí oslav bude i letišní Pádlojízda v neděli 4. června.

Oslavy v průběhu celého roku přiblíží pozoruhodnou cestu nejdůvěryhodnějšího média veřejné služby v Česku.

„Český rozhlas oslaví 100. výročí od zahájení pravidelného vysílání. Je mi ctí stát v čele této veřejnoprávní instituce ve chvíli, kdy rekapitulujeme důležité momenty své existence, ohlížíme se do historie a vzpomínáme na výrazné rozhlasové osobnosti. Toto mimořádné jubileum je pro nás ale i příležitostí ukázat, že 100 let rozhlasového vysílání je pouze začátek. Máme ambice zahájit další stovku s novými programovými projekty i technologickými inovacemi. Projekt oslav výročí má za cíl podpořit pozici Českého rozhlasu na mediálním trhu a také ukázat, že je významným partnerem pro další instituce. Věřím, že nápaditým programem potěšíme nejenom současné posluchače, ale zároveň zaujmeme i nové,“ uvedl generální ředitel René Zavoral.

Kulaté výročí také připomene výstava v Národním technickém muzeu, která představí nejenom bohatou historii rozhlasového vysílání a technologického vývoje rádia, ale i důležité okamžiky, kdy stál Československý, později Český rozhlas na straně veřejnosti a posluchače informoval, vzdělával i bavil. Výstava s názvem „100 let je jen začátek“ bude veřejnosti přístupná od 17. května do 31. prosince 2023.

K rozhlasovému jubileu navíc vzniká film režiséra Jiřího Mádla „Vlny“, který vypráví o vysílání Československého rozhlasu v době pražského jara 1968. V koprodukci TV Prima, Rozhlasu a televízie Slovenska a Českého rozhlasu vznikne také dobová šestidílná televizní série „Tisíc hlasů“, která na pozadí osobních životů redaktorů rozhlasu přiblíží historické začátky rozhlasového vysílání.

V rámci oslav sta let rozhlasu a deseti let existence stanice mluveného slova ČRo Plus se dne 22. června bude konat i mezinárodní konference věnovaná veřejnoprávním médiím a jejich úloze ve válečném konfliktu na Ukrajině. Konference vyzdvihne klíčovou roli veřejnoprávního rozhlasu jako jednoho z nejdůvěryhodnějších zdrojů informací a v kontextu ho představí mezinárodní osobnosti, například Timothy Snyder. Program nabídne i debatu generálních ředitelů Českého rozhlasu, Rozhlasu a televízie Slovenska a Ukrajinského rozhlasu.

Symfonický orchestr Českého rozhlasu se k oslavám 100 let rozhlasu přihlásí několika výraznými koncerty na letošních festivalech. Ve dnech 18. a 20. června na koncertech v Litomyšli a v Praze zazní v podání SOČR velkolepá kantáta Arnolda Schönberga „Písně z Gurre“. Rozhlasovým symfonikům a výročí rozhlasu bude patřit i závěrečný koncert letošního ročníku festivalu Dvořákova Praha. Jak Písně z Gurre, tak koncert Dvořákovy Prahy zazní pod taktovkou šéfdirigenta rozhlasových symfoniků Petra Popelky.

Posluchači se v průběhu roku mohou těšit také na zvukovou grafiku provázející celé oslavy stých narozenin. Oficiálními hlasy rozhlasového výročí jsou herci Jana Stryková a Ivan Trojan.

Více informací k programu oslav 100 let Českého rozhlasu najdete stoletrozhlasu.cz