Foxová a Savšek mají zlato mezi singlíři. Bronz pro Satkovou

satkova v cili gSobota (10. června) v pražské Troji patřila závodu singlířů. Česko i dnes vylovilo z vody medaili, o tu bronzovou se zasloužila Gabriela Satková. Stříbro v závodě žen vybojovala Monica Doria Vilarrublová z Andorry a druhé zlato z Prahy si odváží Australanka Jessica Foxová, která si medaili nadělila k zítřejším 29. narozeninám. České trio se v mužské kategorii neprosadilo, zlato slaví Slovinec Benjamin Savšek, stříbrný je Slovák Matej Beňuš a bronz míří do Francie zásluhou Julese Bernardeta.

Jessica Foxová si dala druhé zlato k narozeninám

fox K1 finale zDo závodu singlířek nastoupily dvě české lodě. Tereza Kneblová však neprojela čistě branku 18, vyfasovala trestnou padesátku a skončila desátá. „Zkusila jsem to jet trochu na risk na pravou ruku. Myslela jsem, že se tam ještě dostanu, ale moc jsem si to nepohlídala, měla jsem si tam víc najet. Já jsem si jinak tu jízdu strašně užila. Cítila jsem se dobře a myslela jsem si, že mi to klouže a kromě té chyby bych byla se svou jízdou spokojená. Ale stane se, je to sport. Trať je hodně náročná, hlavně posledních pět branek. Tam už člověk moc nemůže. Je to tady náročné a proto se hodně chybuje,“ řekla Tereza Kneblová.

kneblova finaleJejí slova potvrzuje i skutečnost, že ve finále byly k vidění pouze dvě čisté jízdy. A jedna z nich patřila další Češce, Gabriele Satkové, což jí vyneslo bronzovou medaili. „Jsem strašně moc spokojená, musím říct, že jsem byla opravdu nervózní, nechtěla jsem zklamat všechny ty fanoušky, kteří přišli, a hlavně jsem nechtěla zklamat sama sebe. Chtěla předvést, co ve mně je. A tak jsem ráda, že se mi to podařilo. Samozřejmě nějaké chybičky tam byly, ale ty tam jsou vždycky, celkově jízda byla super a jsem opravdu spokojená. Cíl byl to nepokazit, do toho patří i neťukat brány, a to se mi podařilo. Až na jednu věc to šlo všechno podle plánu. Na startu jsem samozřejmě slyšela jméno Jessica Fox, ale snažila jsem se to neposlouchat, bylo mi jasné, že nastaví dost dobrý čas, ale snažila jsem se nejet na její čas, ale na svoji dobrou jízdu. Medaile v Troji, to zní krásně, a ještě lépe to cítím. Jsem ráda, že lidi přišli a že to s nimi můžu sdílet,“ byla nadšená Gabriela Satková.

benus fI přes dvě trestné vteřiny zajela výtečnou jízdu Australanka Jessica Foxová a z pražské Troje si odveze další zlato. „Myslím, že zlatý double se mi tady v Praze povedl v roce 2019. Jsem šťastná, že se mi povedly obě jízdy, jak na kajaku, tak na kanoi. Před startem jsem byla docela nervózní, protože trať byla pro singlířky náročná a na pár místech jsem musela v semifinále něco vymyslet. Ve finále jsem jela dobře, ale pak jsem bouchla lodí do zdi, což mě stálo dost času, tak jsem se snažila hlavně se nedotknout brány. Jsem šťastná, že jsem se v některých pasážích dokázala zlepšit a udržet to až do cíle,“ řekla Jessica Foxová, která si jako odměnu, i vzhledem k zítřejším narozeninám, dopřeje spoustu dortíků.

jira finaleV domácím finále se bohužel nepředstavila Tereza Fišerová, která si v semifinále připsala šest trestných vteřin a skončila dvanáctá: „Mně se jelo vcelku dobře, bohužel přišly dvě chyby a tři doteky, což mě nakonec posunulo níž. Hrozně mě to mrzí. Bála jsem se, jak na tom budu se silami, ale na singlkanoi se mi jelo dobře, síly mi neubývaly, i ta trať jako taková se mi jela dobře. O to víc mě mrzí, že si tu finále nezajedu. Pro mě je to ta nejsmutnější zpráva,“ litovala po dojezdu Fišerová.

Vítězství na singlu pro Slovinsko

S velkým napětím sledovali diváci finále singlířů, kam prolétl celý český trojlístek Prskavec, Rohan, Chaloupka, když v semifinále obsadil první, třetí a čtvrté místo. Ve finálových jízdách se však domácí neprosadili. Nejlépe skončil šestý Václav Chaloupka. Ten až do sedmnácté branky jel o medailové umístění, špatný výjezd však znamenal chybu na brance 18, která ho zbrzdila a připravila o cenný čas.

chaloupka„V osmnácté bráně jsem špatně odskočil. To je vodní slalom. Na chvilku jsem to nepřečetl úplně ideálně a nezareagoval dobře na vodu, co tam zrovna byla. V našem sportu je to hned a je to pryč. Pak myslím, že spodek jsem zajel suprově. Celá jízda až na tu jednu kombinaci byla dobrá. Ostřeluju to a věřím, že se tam brzo dostanu. Musím být ještě trpělivý a pokorný a doufám, že to brzy přijde. V Troji to bylo úžasné. Jednalo se o moje první finále ve Světovém poháru tady doma, fakt to byl krásný zážitek. Kousíček chyběl, dotek mě vážně mrzí, “ řekl po dojezdu Chaloupka.

BigShockDeváté místo nakonec obsadil vítěz semifinále Jiří Prskavec. „Pocit mám dobrý. Trať je opravdu náročná, já to samozřejmě vidím předtím, než tu jízdu jedu, když je to postavené. Tyto tratě umím zajet rychle, ale taky se mi spoustukrát stane, že to pokazím. Holt semifinálová byla suprová a tato zkažená. Je to přesně o tom, že se musím ještě hodně co naučit a že nemůžu všechny jízdy jezdit perfektně. S jízdou jsem víceméně spokojený, i když neklouzala tak moc, jako ta předchozí. Beru to s pokorou, mám se co učit. To, že se na trati převrátím, se mi stává v tréninku naprosto běžně. Výkony ve svěťáku jsou zatím dobré. Dnes jsem se cítil jako vítěz po semíčku, užít si pražský kotel z posledního místa ve finále je paráda, už z toho jsem měl strašnou radost a vychutnal si to,“ dodal Jiří Prskavec.

rohan a divaciFinálovou desítku uzavřel Lukáš Rohan, který se stejně jako Tereza Kneblová nevyhnul padesátivteřinové penalizaci. „Jak jsem nahoře dal zbytečného šťoucha, tak jsem si řekl, že pojedu víc na riziko. Už tu další erku jsem jel jinak, než jsem měl namyšlené, to myslím, že bylo dobré. Pak ty povodky jsem chtěl zkusit co nejvíc zkracovat, snažil jsem se jet co nejrychleji a zkrátil jsem to moc. Trať byla dobrá, mrzí mě, že jsem z toho nedostal víc, protože semifinálová jízda byla pohodová, jelo se mi moc dobře. Teď bohužel první půlka nebyla tak dobrá, ale zase ta druhá půlka byla famózní. Ale samozřejmě s padesátkou to nejde. Finále v Troji je vždy velký zážitek, člověk si to pamatuje, když jede v této atmosféře,“ doplnil třetí český singlíř.

savsek finale 1m cilDoslova profesorský výkon na divoké vodě předvedl slovinský reprezentant Benjamin Savšek, který se ve finále jako jediný dostal pod 100 vteřin, čistou jízdu navíc zajel v nejlepším času dne 97.65 s. „Cítím se úžasně, zajel jsem dobrou jízdu. Na začátku jsem byl trochu pod tlakem, ale zvládl jsem to. Jsem šťastný, že jsem po dlouhé době ve Světovém poháru opět první. Byla těžká trať, navíc na startu byli tři Češi a Jiří Prskavec startoval hned za mnou. Ale mám radost, že jsem to zvládl,“ pochvaloval si Savšek.

Foto: Luděk a Štěpán Šipla

Výsledky C1 muži

Výsledky C1 ženy 

CEZgroup