Češi v Troji vylovili jedenáct medailí

venaCelkem jedenáct medailí vybojovali čeští reprezentanti na letošním Světovém poháru ve vodním slalomu v Praze – Troji, který se v neděli (18. června) ukončil posledními finálovými jízdami. Již po patnácté hostila Praha jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí, která se konala pod záštitou primátorky Hlavního města Prahy Adriany Krnáčové.

Sobotní soutěžní den se nesl ve znamení úspěchu kajakářů, kdy první dvě příčky obsadili domácí závodníci. Nejlépe si vedl kajakář Vít Přindiš, loni čtvrtý, který dokázal vyhrát semifinále i finálovou jízdu. Se stříbrem se musel spokojit loňský vítěz a olympionik Jiří Prskavec.

Debl kanoisté Jonáš Kašpar a Marek Šindler navázali na medailovou pozici z ME v Tacenu a naprosto suverénním výkonem ovládli všechny své jízdy. Kluci konečně dokázali prorazit smůlu, která je v posledních letech na velkých závodech provází, a potvrzují, jaký talent v nich dřímal.

Nově zařazená olympijská kategorie C1 ženy přinesla českým barvám trojnásobné zastoupení ve finále. V něm nejlépe zajela nejzkušenější Monika Jančová a vybojovala bronzovou medaili. Těsně pod pódiem skončila medailistka z Tacenu Tereza Fišerová. Teprve sedmnáctiletá Eva Říhová skončila na pátém místě.

V další nově zařazované disciplíně Extreme Canoe Slalom Cross kajakářů a kajakářek se nejlépe vedlo vítězce Amálii Hilgertové a třetí Tereze Fišerové. Mezi muži byl druhý Vavřinec Hradilek a třetí Ondřej Tunka. Vítězství v crossu mezi muži patří Novozélanďanovi Miku Dawsonovi.

Po třpytivé sobotě následovala pro český tým méně povedená neděle. Kompletní pódium v neděli obsadily smíšené dvojice kategorie C2 mix, když se v obnovené disciplíně nejlépe vedlo dvojici Tereza Fišerová – Jakub Jáně před Veronikou Vojtovou s Janem Maškem, a Sabinou Foltýsovou s Jakubem Vrzáněm.

Ředitel organizačního výboru Jiří Rohan hodnotil letošní ročník jako povedený. „Jsme velmi rádi, že si diváci opět našli cestu k umělé slalomové dráze v Praze – Troji a pomohli našim závodníkům k medailovým umístěním. Taková rozsáhlá akce by se neobešla bez pomoci partnerů. Zejména důležitá je podpora Hlavního města Prahy. Příští rok nás čeká další významná mezinárodní akce – Mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Věříme, že i letošní úspěch přiláká ještě víc sportovních nadšenců a uvidíme vrcholné výkony našich reprezentantů,“ uzavřel Jiří Rohan.

Světový pohár ve vodním slalomu navštívil i náměstek primátorky pro oblast dopravy, sportu a volného času Petr Dolínek. „Pro město jsou závody ve vodním slalomu v Praze – Troji důležitou sportovní událostí a jsme rádi, že jsme mohli pořadatelům se zajištěním akce pomoci (HMP akci finančně podpořilo). Závodníci předvedli skvělé výkony, ke kterým jim gratulujeme,“ vzkázal Petr Dolínek.

V rámci víkendových závodů akci navštívilo více než 4000 fanoušků. Na start se postavilo přes tři sta závodníků z 36 zemí, celkem bylo 1045 akreditovaných osob.

Foto: Jan Homolka

Výsledky

C1 ženy
C1 muži
K1 ženy
K1 muži

C2 muži

CSLX muži
CSLX ženy
C2X mix

Kompletní fotogalerie ze závodu Světového poháru v Praze (Foto: Jan Homolka)