Test před mistrovstvím světa? V Riu bude závodit Přindiš, Tunka i Fišerová

vitek rioMistrovství světa ve vodním slalomu se letos v září přesune po francouzském Pau do dalekého Ria. Ale už teď o víkendu bude hostit první testovací závod Rio Open i s našimi reprezentanty. Pro mnohé to znamenalo dlouhý přesun ze soustředění a přechod přes několik časových pásem do extrémních podmínek. „Člověk se při tréninku doslova vaří,“ popisuje kajakář Vít Přindiš.

Deodoro Whitewater Stadium – místo, kde se plnily sny, lámaly srdce a tvořily legendy na Olympijských hrách v roce 2016, bude opět dějištěm mezinárodních klání. Olympijské vlny otestuje už teď v pátek 23. března v rámci kvalifikací na Rio Open i česká šestičlenná výprava.

Na startu uvidíme zlatého a stříbrného kajakáře z mistrovství světa Ondřeje Tunku a Víta Přindiše. Mezi ženami Kateřinu Kudějovou a Terezu Fišerovou, která pojede i na singl kánoe. A mezi singlíři pak Michala Jáně s Tomášem Rakem.

Všichni bydlí v osvědčeném hotelu z předolympijské přípravy v Nouva Iguacu, asi 30 min od kanálu směrem do vnitrozemí. Na jídlo chodí do místních restaurací. Šéftrenér Jiří Pultera zatím chválí tréninky. „Cesta byla jako vždy dlouhá, ale bez problémů. Odlétali jsme všichni společně z Prahy. Trénink probíhá prozatím super, protože máme k dispozici dvakrát denně 90 a 120 min tréninku a na trati je minimální počet lodí,“ popisuje Pultera.

Největší překvapení si pro slalomáře přichystalo počasí. „Teplota se pohybuje vysoko přes 30 stupňů, což oproti zasněženému odletu z Prahy pro nás znamená opravdový šok. Jinak s posunem času stále trochu bojujeme, což se pozná podle toho, že se scházíme u snídaně kolem 7 hod,“ dodal šéftrenér z Brazílie.

Časový posun netrápí kajakáře Víta Přindiše, i když prakticky přiletěl přímo ze soustředění v Emirátech. „Aklimatizace úplně v pohodě. Já mám ty časové zóny tak rozházené, ze mi to nedělá žádný velký problém,“ usmívá se vítěz loňského podniku Světového poháru.

„Jediný problém tady je, že jsou extrémní vedra, přes 40 stupňů, velká vlhkost a tepla voda na trati, takže se člověk při tréninku doslova vaří,“ popsal Přindiš.

V Riu tak zatím panovala pohoda a všichni se snaží naladit na místní rytmus. „Hned druhý den po příletu jsme měli volno, protože nám nechtěli pustit trať, tak jsme si dali výlet. Vydali jsme se na vyhlídku Dva bratři a nahoře se nám otevřel krásný výhled na Rio a pláž Ipanema,“ řekl Přindiš. „Hned po příletu jsme ale viděli u benzínky hořet kamion a všude jsou policisté se samopaly. Asi klasiky tady v Brazílii,“ dodal.

Rankingový závod ICF Rio Open 2018 startuje v pátek 23. března a končí v neděli 25.3.

Česká výprava:
K1m: Tunka, Přindiš
K1ž: Kudějová, Fišerová
C1M: Jáně, Rak
C1 ž: Fišerová
Trenéři: Pultera, Prskavec, Kubričan

Stránka závodu: https://www.canoeicf.com/canoe-slalom-ranking-race/rio-2018