Kategorie C2 mužů zůstává v programu ME ve vodním slalomu v Praze

c2Rozhodnutí ICF o vyřazení závodů kategorie C2 mužů ze seriálu Světového poháru a mistrovství světa okamžitě vyvolalo mnoho negativních emocí v sportovním světě. Spoustě závodníků se tak život změnil během jednoho dne. Tato disciplína ale zůstává v programu mistrovství Evropy ve vodním slalomu, jelikož Evropská kanoistická asociace (European Canoe Association) není povinna kompletně následovat pravidla ICF.

Letošní mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze – Troji (1 – 3. června) má závody kategorie C2 mužů v programu. Naopak, nebudou se konat soutěže kategorií C2 mix a CSLX, protože jsou v plánu závody hlídek.

Dokud bude dostatek přihlášených národů, aby bylo možné pořádat mezinárodní závody, budeme mít C2 v programu. Ale jestli už tato kategorie nebude moct být oficiální z důvodů nedodržení soutěžních pravidel, budeme ji muset bohužel také vyloučit,“ řekl Andrej Jelenc, technický delegát ECA.

I když nebylo vyloučení kategorie deblkánoistů úplně neočekávané, atleti poukazují na to, že načasování tohoto rozhodnutí nebylo dobře zvoleno a není ani spravedlivé vůči závodníkům. „Co byste si pomysleli, kdyby vám někdo dva měsíce před startem sezóny oznámil, že nemůžete závodit, a vy už máte nasmlouvané sponzory, financování závodů na všechny soutěže? Bylo by lepší, kdybyste to oznámili alespoň hned po loňském mistrovství světa,“ napsali na facebookové stránce I Love C2.

ICF se teď bude více soustředit na závody C2 mix, které my měli více zapadnout do olympijských směrnic. „C2 mix má šanci dostat se na Olympiádu,“ řekl prezident ICF Jose Perurena v Tokiu.

Nemáme radost, že musíme odstranit jednu kategorii, je to pro nás smutné rozhodnutí. Ale musíme hrát čistou hru se všemi federacemi a sportovci,“ řekl Jean Michel Prono, ředitel ICF sekce vodního slalomu.

Zdroj: ECA