Do sobotního finále postoupily čtyři české lodě

180601 me mh 0013Čeští vodní slalomáři mají v první finálový den zaděláno na medaile. V sobotních dopoledních semifinále se tímto sítem prodraly čtyři lodě ve dvou kategoriích a v obou to pro Českou republiku může „cinknout“. Dodatečná penalizace vyřadila z finále Terezu Fišerovou v kategorii C1, kde tedy Česko nemá finálové zastoupení. Na C2 a K1 ovšem ano. Držme odpoledne palce!

C2: Kategorii deblkanoe ovládli v semifinále tři německé lodě, ale podstatné pro české fanoušky bylo, že dvě lodě s českou vlajkou na boku se probojovaly do odpoledního finále. Hned za německým trojblokem skončili Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem, na sedmém místě se startovním číslem sedm pak Ondřej 180601 me mh 0010Karlovský s Jakubem Jáněm. „Byli jsme trochu nervózní, máme tam velké rezervy, ale finále klaplo, v něm to musíme odpálit,“ řekl Ondřej Karlovský. Do finále se nedostali Tomáš Koplík s Jakubem Vrzáněm.

C1: Tereza Fišerová nebude obhajovat stříbro z loňska, to je nejpodstatnější zjištění semifinále C1, kde pouze jedna jediná závodnice projela čistě. Tereza udělala dvě chyby, celkově ji patřilo sedmé místo a na medaili tak by mohla útočit ze čtvrté pozice finálového startovního pole. „Jízda nebyla ideální, chyby byly ve střední pasáži a pak se to se mnou do cíle vezlo,“ řekla Fišerová. Tohle ale platilo bezprostředně po dojetí závodu, teprve pak sbor rozhodčích znovu zkoumal její jízdu a Tereze udělil penalizaci 50 vteřin za neprojetí branky. To Fišerovou z finálových bojů vyřadilo.

Svoje první domácí velké semifinále nezvládla mladičká Gabriela Satková. Ve střední části trati minula dvě branky, což znamenalo dvě penalizace po padesáti vteřinách a konec nadějí. „Špatně jsem najela do patnácté brány, neodpádlovala jsem a bylo hotovo,“ smutnila Gábina. „Zažila jsem výjimečnou atmosféru a mám spoustu zkušeností, to příště zužitkuji,“ dodala.

180601 me mh 0017K1: Tradičně nejnabitější kategorie, v semifinále si to třicet kajakářů rozdalo o patnáct postupových míst. Jako první ze silné české trojky vyjel na trať Ondřej Tunka. Jen jednou minul, ale zásadně se zdržel v našlapané střední pasáži. Jeho čas stačil nakonec až na celkové dvacáté první místo, tedy bohužel nepostupové. „Neřekl bych, že nemám formu, nejsme spokojen s tratí, to byl fakt hnus,“ ulevil si na obtížnost tratě.

Jedna minela, ale jinak plynulá a hlavně rychlá jízda katapultovala do finále vítěze loňského Světového poháru Vítka Přindiše. Jeho čas byl v celkovém pořadí pátý, do finále ho doprovodí i Jiří Prskavec, rovněž s jednou chybou na brance č. 21. Trojnásobný mistr Evropy byl nakonec třetí. „Je to kombinace nehezkých branek, mohlo se to poskládat jinak. Ale pozitivně hodnotím postup. Jsem si vědom pár chyb, včetně hloupých šťouchů,“ hodnotil to Přindiš. A co říkal Prskavec? „Ukázalo mi to, že trať je mnohem těžší, než v kvalifikaci. Ale líbí se mi to, ani ten jeden šťouch mi nevadí. Musím si na finále připravit prostor, věřím, že to bude dobrý.“fiserova