Tito slalomáři nás budou reprezentovat na ME v Praze

profilovkyPřinášíme vizitky závodníků české reprezentace, kteří koncem přístího týdne vystartují v rámci Mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze - Troji 2020.

K1 muži:

PRSKAVEC Jiří
Trenér/Klub/RSC: Jiří Prskavec, st./USK Praha/VICTORIA VSC
Záliby: kutilství, zahradničení, lenošení, syn Jiří, web: https://www.jiriprskavec.cz/

Úspěchy: Reprezentant, který bude v Tokiu pravděpodobně startovat s číslem 1. Na olympiádě v Riu získal bronzovou medaili, kdy ho od vytouženého zlata dělil jediný dotyk branky. Jířa je aktuální světovou jedničkou, dvojnásobným mistrem světa a celkovým vítězem světového poháru 2019. Svůj první světový titul získal v roce 2015, ale sám říká, že ten druhý byl těžší. Loni v Seu d`Urgell totiž startoval v roli favorita. Český kajakář má na kontě také mnoho medailí z ME i mládežnických soutěží. Velké překvapení všem připravil již při své seniorské premiéře v roce 2011, kdy ve svých 18 letech získal bronzovou medaili na ME dospělých.

HRADILEK Vavřinec
Trenér/Klub/RSC: Miloslav Říha/USK Praha/VICTORIA VSC
Záliby: létání, wakeboarding a surfing

Úspěchy: Vávra je stříbrný olympionik z Londýna 2012 a mistr světa z pražské Troji 2013. V loňském roce se po dvouleté pauze dokázal vrátit do reprezentačního týmu a letos si svými skvělými výkony místo udržet. Že Vávra patří mezi světovou špičku, dokazují také jeho další úspěchy. V roce 2010 získal bronz na ME a stříbro na MS, o rok později byl druhý v celkovém hodnocení světového poháru. Mimo vodní slalom závodí také v kategorii CSLX – ve které v roce 2017 získal titul mistra světa.

PŘINDIŠ Vít
Trenér/Klub/RSC: Miloslav Říha/USK Praha/VICTORIA VSC
Záliby: surfing, cestování, plzeňské pivo, web: https://www.vitprindis.com/

Úspěchy: Vítek je aktuálním mistrem Evropy a letos bude chtít svůj titul obhájit. Když se podíváte na jeho kariéru, můžete si všimnout, že po pomyslném žebříku stoupá stále výš. Před dvěma lety na evropském šampionátu v Praze získal stříbrnou medaili. O rok dříve (2017) se stal vicemistrem světa v Pau a jako první český závodník vyhrál celkové hodnocení světového poháru. Dlouhá léta trénoval pod vedením svého táty Pavla.

MASLAŇÁK Tomáš
Trenér/Klub/RSC: Jan Vondra/Dukla Brandýs n. L./ASC Dukla
Záliby: badminton, poker, cestování

Kariéra: Tomáš pádluje od 11 let, kdy začínal v Karviné pod vedením trenéra Romana Neugebauera. V 19 letech odešel do Prahy, do klubu Dukla Brandýs n. L. Na seniorském závodě bude startovat poprvé – mezi své nejlepší výsledky řadí 4. místo na MS juniorů. Na svou premiéru se těší, protože nejtěžší část sezony (nominaci) už má za sebou a dle jeho slov bere ME jako bonus.

K1 ženy

KUDĚJOVÁ Kateřina

Trenér/Klub/RSC: Jiří Prskavec, st./USK Praha/VICTORIA VSC
Záliby: surfování, brusle, kolo, snowboard, filmy, spánek

Úspěchy: Kateřina si letos v české nominaci zajistila svou místenku na olympiádě v Tokiu. Na loňském MS jí chyběl kousek na medaili. Skončila 4. a po letošních úspěšných českých závodech si brousí zuby i na evropské kovy. Kačka na sebe dokázala přitáhnout velkou pozornost již v roce 2015, kdy sezonu otevřela 3. místem na ME a uzavřela titulem mistryně světa v Londýně. Od té doby nenechává nikoho na pochybách, že patří mezi světovou špičku. Na OH v Riu prošla všemi kvalifikačními jízdami bez problémů, bohužel v nejdůležitější finálové jízdě se dopustila velké chyby a skončila na 10. místě. V Tokiu si určitě bude chtít spravit chuť.

VOJTOVÁ Veronika
Trenér/Klub/RSC: Pavel Kubričan/USK Praha/VICTORIA VSC
Záliby: jóga, běhání, lyžování, plavání

Úspěchy: Veronika je dostatečně zkušená a rychlá závodnice, která dokáže bojovat o ty nejvyšší příčky. Jejími největšími úspěchy je 5. místo na MS juniorů, 4. místo na ME juniorů a 5. místo na MS do 23 let. Na individuální seniorskou medaili na mezinárodním poli stále čeká. Společně s Janem Maškem získali 3× bronzovou medaili na MS dospělých v kategorii C2 mix. Veronika je poslední mistryní světa v CSLX (z Prahy-Troje 2019), mistryně České republiky ve vodním slalomu K1 ženy z roku 2015 a 2019. V roce 2015 se také stala společně s Kateřinou Kudějovou a Štěpánkou Hilgertovou na MS v Londýně mistryní světa v týmovém závodě. Veronika vystudovala Českou zemědělskou univerzitu v Praze, Fakultu životního prostředí, obor Aplikovaná ekologie.

GALUŠKOVÁ Antonie
Trenér/Klub/RSC: Vladislav Galuška/Michal Buchtel /Sušice/VICTORIA VSC
Záliby: cestování, letadla, jídlo

Úspěchy: Tonička si své místo v seniorské reprezentaci vyjela poprvé – i když o sobě už několik let dává vědět v juniorských kategoriích. Je totiž juniorskou mistryní světa 2017 a 2019 a vicemistryní Evropy 2017. Svůj první závod jela v šesti letech v Třebechovicích a soupeření ji začalo bavit. Ke kanoistice Toničku přivedl její otec, který ji trénuje. Byla studentkou Gymnázia Sušice, kde letos maturovala. Poté byla přijata na ČVUT, obor profesionální pilot. Mladá kajakářka ze Sušice se v Tokiu objeví jako předjezdkyně a bude tak moct už příští rok ochutnat olympijskou atmosféru.

HILGERTOVÁ Amálie
Trenér/Klub/RSC: Michal Buchtel/USK Praha/VICTORIA VSC
Záliby: jóga, lyžování, jízda na koni, kitting, běh, cestování

Úspěchy: Aktuální mistryně Evropy z Pau 2019 pravděpodobně zdědila genetické předpoklady rodiny Hilgertů. Amálka svůj první titul získala v roce 2013, kdy jako nováček juniorského týmu brala na mistrovství světa zlatou medaili. Od toho roku však nedokázala na mezinárodním poli žádnou další medaili vybojovat. Svou „kletbu“ ale prolomila na seniorském ME 2019 v Pau, kde získala titul mistryně Evropy. A svou formu potvrdila i na loňském mistrovství světa do 23 let v Krakově, kde přidala další zlato. V letošním roce se jí sice nepodařilo nominovat se do seniorského A-týmu, na mistrovství Evropy ale díky loňskému titulu může startovat. Po ne moc vydařených nominacích získala titul mistryně republiky a je horkou adeptkou na evropské medaile.

C1 muži
ROHAN Lukáš
Trenér/Klub/RSC: Jiří Rohan/USK Praha/VICTORIA VSC
Záliby: florbal, fotbal, plavání, historie

Úspěchy: Lukáš je už kanoistickou stálicí reprezentačního týmu. Za své největší úspěchy považuje 5. místo na ME v Praze (2018), 10. místo v celkovém hodnocení světového poháru a celkové vítězství v Českém poháru 4krát v řadě. Na vodě začal jezdit v 9 letech a zpočátku měl z divoké vody velký strach. Až do roku 2013 byl vynikajícím závodníkem na deblkanoi, což dokazuje řada medailí z ME a MS v juniorských kategoriích. Nyní už se věnuje pouze kanoi. Lukáš je též důkazem toho, že jablko nepadá daleko od stromu. Jeho otec Jiří Rohan byl vynikajícím deblkanoistou a je šéfem organizačního výboru Mistrovství Evropy 2020.

 HEGER Vojtěch
Trenér/Klub/RSC: Lukáš Kubričan/Dukla Brandýs n. L./ASC Dukla
Záliby: přítelkyně, cestování, kafe

Úspěchy: Říká o sobě, že pořád nestíhá a rád pije kafe. S vodním slalomem na divoké vodě začal v Hradci Králové v roce 2005, v klubu KVS Hradec Králové. K vodě ho přivedla maminka, která také závodila. Naučil se od ní základy vodního slalomu, později začal trénovat s Jiřím Karlovským. První závody jel v 6 letech jako předžák v Písku. Vloni na MS v Seu díky 13. místu v semifinále zajistil České republice účastnické místo v kategorii C1 na olympijských hrách v Tokiu.

CHALOUPKA Václav

Trenér/Klub/RSC: Miloslav Říha/USK Praha/VICTORIA VSC
Záliby: četba, hory, crossfit, čas strávený s přítelkyní, hrával fotbal, miluje tvarůžky

Úspěchy: Aktuální mistr ČR 2020, mistr světa do 23 let z roku 2018, vicemistr světa do 23 let 2017 z Bratislavy. Váša začal s vodním slalomem v roce 2008, kdy ho ke sportu přivedla jeho kmotra. Vodní slalom byl pro něj náhradou za fotbal, se kterým kvůli zranění musel skončit. První záběry na vodě probíhaly v kategorii K1 pod vedením trenérky Pavly Knebové, ale od 12 let se plně věnuje kanoi. První individuální medaili z velké mezinárodní akce získal v roce 2015 – na MSJ v Brazílii skončil bronzový. Na MEJ v Solkanu také vybojoval bronz. K velkým výsledkům patří také 7. místo ve finále Světového poháru v Seu 2017.

C1 ženy
FIŠEROVÁ Tereza
Trenér/Klub/RSC: Lukáš Kubričan/Dukla Brandýs n. L./ASC Dukla
Záliby: pes, běhání, rodina

Úspěchy: Terka je velkým talent českého vodního slalomu. Už v devatenácti letech získala titul vicemistryně světa i Evropy. V loňské sezóně se jí povedlo získat 3. místo v celkovém hodnocení světového poháru a mezi své největší úspěchy určitě počítá i bronz z mistrovství světa 2018 v Riu. Spoustu medailí získala i z juniorských evropských i světových šampionátů a „kuriozitou“ je loňský titul mistryně světa do 23 let v kategorii K1 – její „vedlejší“ kategorii. Terčiným snem je dostat se na olympiádu – a ten si může už na letošním ME splnit.

SATKOVÁ Gabriela
Trenér/Klub/RSC: Jan Busta/USK Praha/VICTORIA VSC
Záliby: spánek, ležení v posteli, TV seriály, jídlo

Úspěchy: Mladá kanoistka se po roční pauze vrací do seniorského A-týmu. Loni sice mezi dospělými o medaile na mezinárodním poli nebojovala, zato se ale stala juniorskou mistryní světa, Evropy i republiky. Přitom světový titul obhájila – na juniorkém MS 2018 vystoupala na nejvyšší stupínek poprvé. S kanoistikou začala v sedmi letech díky svým starším sourozencům, kteří se tomuto sportu už dlouho věnovali.

KNEBLOVÁ Tereza
Trenér/Klub/RSC: Jiří Kratochvíl/UP Olomouc
Záliby: kreslení, poslouchání audioknih

Úspěchy: Tereza v 17 letech je nováčkem mezi seniory. Pochází z Olomouce a je talentovanou všestrannou závodnicí a vodáckou obojživelníci – své úspěchy totiž sbírá ve slalomu i sjezdu na divoké vodě, v kategoriích C1 i K1. K významným výsledkům patří stříbro v kategorii C1 a vítězství z mixu na MS v Krakově (2019) a triumf z MS v Bosně v kategorii K1 sprint sjezd.