Semifinále kajakářů ovládl Francouz Burgi. Prskavec, Přindiš i Hradilek jsou ve finále

Prskavec semiV druhém sobotním semifinále v pražské Troji se představilo 30 kajakářů. Semifinálovou jízdu skvěle rozjel Francouz Quentin Burgi, který se vyhoupl do čela s časem 99.34 s, nakonec jediným pod hranicí 100 vteřin, a prvenství udržel až do konce. Ve finále se odpoledne představí i silný český trojlístek Prskavec, Přindiš a Hradilek.

Ani kajakáři se nevyvarovali chybám, i tady se kupily padesátky. První čistou jízdou se mohl pochlubit až Polák Dariusz Popiela, bezchybné skóre mezi pětadvaceti brankami zapsal i první český zástupce Vavřinec Hradilek. „Nesoustředil jsem se ani na tak výsledek, ale spíš na pocit z jízdy. A ten byl hrozný. Vůbec nevím, co se děje. Před závodem se mi jezdilo perfektně, teď je to fyzicky hodně utrápené. Není to nervozitou, jsem v klidu, ale asi se to stává. Hodně jsem si průjezdy hlídal, možná až moc. Přejezdy válců mi moc nevyšly. Trať je těžká, není to to, co jsme letos jezdily. Hlavně ten spodek je po přestavbě hodně náročný. Snad ve finále předvedu lepší výsledek,“ komentoval po dojezdu Vavřinec Hradilek, který si přesto vybojoval účast v odpoledním finále.Hradilek

Tomáši Maslaňákovi při jeho seniorské premiéře na ME jízda na postup do finále nestačila. Dvě chyby vyrobil v závěru na brankách 21 a 22, po dojezdu mu však po přezkoumání rozhodčích přibyla ještě padesátivteřinová penalizace na neprojetí čtvrté branky. „Trať byla určitě těžší, docela ty branky roztahali zprava doleva. Když jsem to viděl ze břehu, tak jsem si říkal, že postup nebude tak těžký a že zopakovat kvalifikační jízdu by v pohodě stačilo, ale sám jsem byl v cíli překvapený, že je to hodně za hranicí postupu, a navíc plus dva šťouchy. Věděl jsem, že to nebude stačit. O padesátce vůbec nevím, měl jsem tam nějaké hraniční průjezdy, ale nenapadlo mě, že bych tam tu padesátku dostal,“ okomentoval v cíli český reprezentant.

Výborně zajel Rakušan Felix Oschmautz, který předvedl dravou a hlavně čistou jízdu a časem 100.11 s přeskočil Hradilka. Na Francouze Burgiho to však nadále nestačilo. Na špičce se udržel i po čisté jízdě Petera Kauzera (101.11 s), ani velezkušený slovinský kajakář však ve finále chybět nebude, stejně jako Francouz Boris Neveu (102.09 s). Velkou smůlu měl při jízdě Ital Giovanni De Gennaro, který se během přejezdu mezi brankami 8 a 9 zaškobrtnul a devátou branku nezvládl projet. Závod sice dojel, ale už dávno věděl, že s padesátivteřinovou penalizací na finále nemá šanci.

To Jiří Prskavec za to vzal, jak je jeho zvykem. Tratí prolétl časem 100.34 s a bylo vidět, že si postup kontroloval. „Jízda byla celá dost nepovedená, o to víc mě překvapuje čas. Rezerva je obrovská, půjde to stlačit o vteřiny dolů. Chtěl jsem si to hlídat, pak ale přišla relativně velká chyba mezi brankami 9 a 10, odhadl jsem špatně velikost válce a musel pak hodně sjíždět.  Ale mám suprovou výchozí pozici pro finále, vyladím chybky, víc to uvolním a zkrátím. Ve finále to odpálím, trať si o to vyloženě říká, je krásná. Doufám tedy, že to bude stát za to, abych si takovou jízdu vychutnal právě ve finále,“ slibuje Jiří Prskavec.Prindis semi

Podobným způsobem jel i poslední český zástupce Vít Přindiš, který také na konci poslední desítky metrů vypustil tempo a časem 102.71 s si zajistil finále. „Jízda byla hodně na jistotu. Jelikož jsem jel poslední, měl jsem hodně času na to, abych se podíval, jak to kluci jedou. Výkony nebyly úplně hvězdné, věděl jsem, že když pojedu standardní jízdu, tak že by to mělo být v pohodě – taky tak ta jízda vypadala. Ve finále se ale jede od znova a o všechno. Na trati je spoustu záludných míst, voda se mění, od první do poslední brány chce s vodou komunikovat, není tam moc míst na nadechnutí. Největší adept na výhru je Jířa, ale teoreticky to může být kdokoliv,“ řekl Přindiš.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY