Češky vládnou i hlídkám, triumf mezi kajakáři slaví Francouzi

hlidky holkyAtraktivní závody hlídek uzavíraly nabité sobotní odpoledne v pražské Troji v rámci programu mistrovství Evropy ve vodním slalomu. Mistryněmi Evropy v týmové soutěži kanoistek se staly Češky, nejlepší tým kajakářů mají Francouzi.

C1W týmy

Na startu čekalo pět týmů složených vždy ze tří kanoistek. Závod rozjely Italky a hned se postaraly o pořádné drama. U branky 10 se Chiara Sabattiniová zachytila ve válci, Marta Beertoncelliová následně musela zpomalit a v této těžké pasáži se na několik chvil dokonce ocitla pod vodou. Následovala padesátivteřinová penalizace a další chyby se kupily i ve spodní části tratě i tím, že se kanoistky dlouho skládaly zpátky do ideálního pořadí.

Kritický moment si vybraly i Slovinky. Alina Eva Hocevarová hodně podjela branku 10 a musela se do ní dlouho vracet přes rybí brod. Byť slovinské trio na brankách 6, 7 a 8 nasbíralo šťouchy, celkový čas byl hodně kvalitní a Slovinky šly do čela. Nejhůře dopadly Španělky, když Clara Gonzalesová dokonce ztratila pádlo a kus trati projížděla bez něj. Nakonec se jí podařilo ho chytit, ovšem trestu za neprojeté branky se nevyhnula a tým si připsal celkem 266 vteřin penalizace.hlidky holky2

Slušně zajely Francouzky, jely celou dobu hodně u sebe, ale i tady se chybovalo. Přesto i 64 vteřin stačilo na průběžné druhé místo.  Říká se, že nejlepší až na konec. A česká posádka ve složení Tereza Fišerová, Gabriela Satková a Tereza Kneblová to splnily do puntíku. Zajely excelentní jízdu, jako jediné z celého startovního pole bez jediného trestného dotyku s náskokem téměř 25 vteřin si dojely pro titul mistryň Evropy v hlídkách. Stříbro slaví Slovinky (Alja Kozorogová, Alina Eva Hocevarová, Lea Novakova), bronz náleží Francouzkám (Lucie Bauduová, Claire Jacquetová, Lucie Priouxová).

„Myslím, že jsme to s holkami nepodcenily, trénovaly jsme a hezky se sjely, panuje mezi námi skvělá důvěra. A hlavně jsme to všechny tři zajely dobře individuálně, což je podle mě do hlídek nejdůležitější,“ pochvalovala si Tereza Fišerová. „U nás je skvělé, že jsme všechny tři víceméně vyrovnané, všechny si věříme a jedeme to podobně, takže je to v podstatě, jak kdybych já jela s dvěma dalšíma Gabčama,“ smála se Gabriela Satková. „Je to neskutečné, byla jsem tak ráda, když jsme dojely do cíle, spadl mi kámen ze srdce. Hodně jsem se bála, že to holkám pokazím, ale nakonec to vyšlo a teď si to budeme hlavně užívat,“ doplnila Tereza Kneblová, která se tak nakonec také dočkala evropské medaile.

K1M týmy

hlidky FRZávodu týmových kajakářů se účastnilo dvanáct družstev. Jako první vyjeli na trať Švýcaři ve složení Martin Dougoud, Lukas Werro a Dimitri Marx, kteří jeli velmi dobře a kompaktně. Neudělali ani jednu chybu, efektivně se poskládali do branek. Ačkoliv v tu chvíli ještě nebylo možné jakékoliv srovnání, nasadili na dlouhou dobu opravdu kvalitní čas 114.14 s. Ve velmi silném složení se představili Rakušané, ovšem trojice Felix Oschmautz, Mario Leitner a Matthias Weger a usadili se s časem 120.06 s za švýcarským triem.

Výborně jeli Poláci. Nebýt čtyř trestných vteřin, šli by do čela. Po dvou dotecích na brankách 2 a 10 však zůstávali druzí s časem 115.91 s. Ukázkovou jízdu předvedli Francouzi ve složení Boris Neveu, Quentin Burgi a Mathurin Madore a díky soustředění a čistému kontu se usadili v čele se slušným náskokem (110.93 s).

Chuť po nepovedených individuálních jízdách si ani v soutěži týmů nespravili Italové (Christian De Dionigi, Giovanni Degenaro, Jakob Weger) a osm trestných vteřin je mezi nejlepší nepustilo. Slovinci se vydali na trať s čerstvým vicemistrem Evropy Peterem Kauzerem, kterého doplnili Niko Testen a Vid Kuder Marusic, a usadili se na průběžném třetím místě (115.63 s).hlidky muzi

Jako poslední vyrazili na trať domácí borci Jiří Prskavec, Vít Přindiš a Vavřinec Hradilek a i když čas byl sám o sobě dobrý, dva šťouchy, z toho jeden nešťastný až v závěru na brance 23, stačil na druhé místo. Mistry Evropy v týmové soutěži se stala Francie, Česká republika je stříbrná, bronz si odvážejí Švýcaři.

„Pro týmové soutěže je důležité nemít medaili z individuálního závodu, takže ji můžete získat právě s týmem,“ smál se Boris Neveu a dodal: „Získat medaili v hlídkách a porazit Čechy u nich doma je skvělý pocit pro nás všechny. Moc jsme si dnešek užili.“ „Je dobré absolvovat týmovou soutěž po té individuální, je to zábava. Mám to moc rád, je super jezdit takto pohromadě,“ řekl Quentin Burgi. „Nemáme žádnou speciální taktiku. V předjízdě nám to nešlo tak dobře, tak jsme se rozhodli změnit pořadí a to fungovalo, takže taktika vyšla,“ dodal Mathurin Madore.

hlidky podium„Začátek vycházel pěkně, ale pak přišly nějaké chybky – myslím si, že všichni na tom neseme svoji část a dvojka je taky hezká,“ okomentoval stříbro Jiří Prskavec. „Jsme rádi za medaili, ale samozřejmě nás mrzí, že jsme jeli pro vítězství a hloupými chybami jsme je tak trochu nechali na trati. Ale je to sport, ono to opadne a jsme za placku rádi,“ řekl Vít Přindiš a Vavřinec Hradilek dodal: „Se dvěma šťouchy být druzí, je dobrý výkon,“ dodal.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY