Semifinále kanoistů vyhrál Slovinec Savšek. Češi budou mít ve finále plné zastoupení

SavsekV semifinálových jízdách singlířů se dost chybovalo, zejména pak v první polovině startovního pole. Zvítězil Slovinec Benjamin Savšek, do finále postupují i všichni tři Češi – Václav Chaloupka, Vojtěch Heger i Lukáš Rohan.

Francouz Martin Thomas nasadil na dlouho nejrychlejší čas 107.10 s, přestože se nevyvaroval trestného dotyku. Miguel Trave ze Španělska nebo Flavio Micozzi z Itálie zaznamenali padesátivteřinové penalizace a sen o postupu se jim rozplynul. Už od poloviny trati závod vypustil i také Slovinec Anze Bercic, který neprojel dokonce dvě branky 8 a 10 a se 108 trestnými vteřinami na postup do finále neměl šanci.Thomas

Pořádně za to vzal až český závodník Václav Chaloupka, který teprve jako třetí z celého startovního pole zapsal čistou jízdu a s časem 107.36 s si okamžitě zajistil postup do finále, což ihned po projetí cíle oslavil hlasitým pokřikem. „Jízda byla dobrá, až mě překvapilo, že při dojezdu stačila na druhé místo. Asi jsem zajel dobře ty těžké kombinace, ve středu byly drobné rezervičky, ale ve výsledku úžasný výsledek a mám velikou radost. Ve finále nemám co ztratit, olympijský sen pořád žije, takže budu bojovat o něj,“ řekl v cíli Chaloupka.

Vzápětí se do vln vydal Vojtěch Heger, na prvním mezičase už měl náskok 1.88 s na vedoucího Francouze, na druhém mezičase držel náskok o 71 setin a nakonec cílem projel postupovým časem 107.62 s a s přehledem si rovněž zajistil start ve finále. „Trať byla náročná, ale sfouknul jsem ji, jak jsme si řekli. Nějaké chybky tam byly, ale celkově si závody hrozně užívám. Před startem jsem byl trošku nervózní, ale pak jsem se zklidnil a už to jelo. Ve finále chci udělat co nejlepší výsledek a v ideálním případě i Tokio, ale jsem ještě mladý, vím, že mám čas, ale nenechám to klukům zadarmo,“ svěřil se Heger.

Slovinský borec Benjamin Savšek, další velké jméno mezi kanoisty, převedl stoprocentní výkon a ustanovil nový vedoucí čas 106.81 s. „Předvedl jsem dobrou jízdu, bez trestných dotyků, takže jsem spokojený a pokusím se o to samé ve finále,“ řekl Savsek.

Chaloupka semiJeho reprezentační kolega Luka Božič se sice dopustil dvou doteků na brankách 4 a 15, ale i jemu to na účast ve finále stačilo. Semifinálovou jízdu zcela nezvládl druhý muž kvalifikace Liam Jegou z Irska, který posbíral šest trestných vteřin a na finále nedosáhl.

Posledním mužem na startu byl domácí Lukáš Rohan, na prvním mezičase sice ztrácel 2.66 vteřin, přičemž ztrátu pak navýšil ještě na 3.40 vteřin, ale udržel čisté konto. U branky 24 se pak ještě dokonce dostal na chvíli pod vodu, ale i on se nakonec představí v odpoledním finále, kam postupuje ze šestého místa. „Finále byla prakticky povinnost. Teď je potřeba zmobilizovat síly, protože trať je náročná. Chyb bylo dost a čas se dá ve finále určitě stlačit dolů. Ke konci jsem byl nějak více vpravo, chtěl jsem si pomoct náklonem, ale přehnal jsem to, raději jsem to pojistil, ale zároveň mě to úplně zabrzdilo, což před cílem není úplně ideálně. To mě trošku zdravě naštvalo. Co se týče olympiády, nedá se říct, že bych na ni nemyslel, ale spíš se snažím myslet na medaili z ME,“ doplnil Rohan.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY