Titul mistra Evropy obhájil Benjamin Savšek, Rohan s Chaloupkou mají stříbro a bronz

savsek finalePosledním individuálním závodem na mistrovství Evropy ve vodním slalomu byla soutěž kanoistů. V napínavém finále zvítězil profesorskou jízdou Slovinec Benjamin Savšek, který tak obhájil své prvenství. Českou radost podtrhl další medailový double, stříbro bral Lukáš Rohan a bronz vybojoval Václav Chaloupka. Rohan si navíc tímto umístěním vyjel i místo na olympiádě v Tokiu 2021.

Finále singlířů nezačalo dobře pro Francouze. Jak Joly, tak i Gargaud Chanut nasbírali hned v úvodních brankách padesátivteřinové penalizace a byly ze hry o medaile venku. Slušný výkon předvedl Thomas Koechlin, který excelentně projel náročné kombinace branek 8 až 10, do branek se Švýcar tlačil obrovskou silou a nastavil cílový čas 113.27 s pro ostatní závodníky.

rohan l finalSlovinec Luka Božič ukazoval, že je silový a technický závodník. Škoda dvou šťouchů na brankách 5 a 14, jinak jel velmi rychle a s časem 111.0 s šal i tak na průběžné první místo. Prvním Čechem na startu byl Lukáš Rohan, který zaznamenal dotyk na brance 6, pak už jel ale bezchybně a dokázal čas stlačit na 108.66 s a šel do čela. Tam zůstal i po jízdě Poláka Sztuba, který nakupil chyby v brankách 6 a 7, v brance 12 se dokonce na několik chvil téměř zastavil.

Druhý domácí závodník Lukáš Heger jel riskantní jízdu, najížděl hodně blízko u branek, ale nedařilo se mu trefovat přesné nájezdy. Už v první třetině trati vyfasoval šest trestných vteřin. Jel ale opravdu rychle a usadil se na průběžné třetí pozici. Z té ho ovšem odstrčil Václav Chaloupka, který skvěle odstartoval. U branky 10 ho však zachytil válec a mírně ztratil. I tak do cíle udržel čisté konto a byl průběžně druhý s časem 109.52 s. Tam vydržel i po jízdě Švýcara Martina Thomase. Ten měl velké problémy na brankách 7 a 8, pak přišla ještě chyba na brance 14 a v cíli bylo jasné, že Češi mají dvě medaile.

Pchaloupka v finaloslední na trať vyrazil Slovinec Benjamin Savšek. Od prvních metrů měl jízdu zcela pod kontrolou, převáděl vynikající koordinaci a řízení lodi. Na prvním mezičase vedl o více než 3 vteřiny, na druhém už o 4,5 vteřiny a náskok udržel až do konce, přičemž časomíra se zastavila na hodnotě 104,90 s. Odměnou za bezkonkurenční výkon mu je titul mistra Evropy, který obhájil. Stříbro bere Lukáš Rohan a bronz Václav Chaloupka.

„Jsem opravdu šťastný, že jsem dokázal obhájit titul mistra Evropy z loňského roku. Byla to úžasná jízda, rychlost byla dostatečná, i když trať byla obtížná. Soustředil jsem se pouze na svůj výkon a teď jsem fakt šťastný. Mám zdejší trať rád, je tu spousta vln, které mám rád a myslím, že mi to tu opravdu sedí. Moje finálová jízda byla ještě o kus lepší než semifinálová, takže jsem rád, že jsem to zopakoval. Tím, jak byla trať tak těžká, bylo potřeba se plně koncentrovat,“ pochvaloval si evropský šampion Savšek.c1M

„Je to skvělé. V tuhle chvíli jsem spíš rád za medaili, sám jsem si dopředu řek, že chci spíš jet ME než olympijskou nominaci, soustředil jsem se na to, abych se dostal do finále a chtěl v něm předvést top jízdu, na kterou jsem dlouho trénoval – to se mi stejně úplně nepovedlo, ale za medaili jsem vážně rád. Trať byla hodně těžká, zvlášť pro singlíře, ty dotyky tomu odpovídají a mrzí mě, že jsem ten jeden udělal, protože byl zbytečný. Můžeme být rádi za to, kolik našich kamarádů, rodin a známých dorazilo, díky našim skvělým komentátorům tu zase byla atmosféra, která nikde ve světě není, važme si toho,“ okomentoval svůj úspěch a zároveň jistou letenku na olympiádu do Tokia stříbrný Lukáš Rohan.

savsek ceremony„Je to neskutečné, vůbec jsem nečekal, že bych mohl být na úrovni, abych mohl mít na medaili, je to splněný sen. Jsem si vědom, že nejlepší státy (Slováci, Briti) tady nebyli, vím, že ta konkurence byla nižší, ale to mi vůbec tu radost nesnižuje. Přiznám se, že atmosféra mi přišla stejně super, jako když jsem tu jel tři roky zpátky svěťák. Moc všem fanouškům děkuju, ten kotel byl fakt slyšet. Samozřejmě jsem byl před finále nervózní, ale vzhledem k okolnostem jsem to docela ustál,“ vyjádřil se v cíli bronzový Václav Chaloupka.