České úspěchy zakončily Světový pohár v Praze - Troji

Na startu prvního z letošní série Světových pohárů ICF v Praze – Troji (11. – 13. 6. 2021) nechyběli olympionici v čele s bronzovým z Ria 2016 Jiřím Prskavcem a také česká reprezentace v nejsilnější sestavě. I přes přísná proti-epidemiologická opatření se akce zúčastnilo 290 lodí z 34 zemí. Domácí fanoušky katapultoval k televizním obrazovkám nejen výkon nejlepšího kajakáře Jiřího Prskavce, ale i nečekané vítězství v kategorii C1 mužů, kde dominoval Lukáš Rohan. Na závěr poháru přidal zlato v kategorii CSLX extrémním slalomu i Vít Přindiš.

Akce se konala za finanční podpory partnerů v čele s generálním partnerem - Skupina ČEZ a hlavním partnerem - Uniqa pojišťovna a řady dalších. I díky trojnásobné české účasti bylo finále soutěže kajakářů tím správným vyvrcholením sobotních individuálních soutěží v pražské Troji. Zvítězil domácí Jiří Prskavec, stříbro získal Ital Giovanni De Gennaro a bronz bral překvapivě Mathieu Biazizzo z Francie. „Vítězství je moc příjemné, navíc jsem jím završil svůj hattrick tady z Troji, vyhrál jsem tu poslední tři velké závody. Navíc dnes to bylo umocněné o to, že tohle byl můj desátý závod, podesáté jsem se dostal do finále, ale poprvé jsem semifinále vyhrál a ve finále jsem startoval jako poslední,“ sumarizoval Prskavec, který se už připravuje na rohanOH v Tokiu.

Sobota přinesla nesmírně napínavé finále kajakářek, které skončilo polským doublem, Australanka Jessica Foxová se musela spokojit s třetím místem.
Neděle pokračovala závody singlkanoistů a kanoistek. Vítězkou v kategorii kanoistek se stala Jessica Foxová, druhá byla Andrea Herzogová z Německa, bronz zůstal v Česku zásluhou Terezy Fišerové.

Velmi napínavé finále se odehrálo v poslední individuální soutěži v pražské Troji v soutěži kanoistů. Poprvé se v závodu Světového poháru dostal na medailové pozice český závodník Lukáš Rohan a rovnou dosáhl na nejvyšší příčku. Jako druhý skončil o 24 setin pomalejší Brit David Florence, bronz si odváží Slovinec Benjamin Savšek.

„Zorganizovat Světový pohár za podmínek, které jsme měli zpřísněné i kvůli pravidlům Světové kanoistické federace ICF, bylo strašně těžké. I přes to věřím, že jsme předvedli dobrou práci a ta se odrazí i ve výsledku našich závodníků ve zbytku sezóny. Věřím, že za normálních podmínek bychom měli opět plné tribuny diváků, což ale na základě udělené výjimky a Covid manuálu mezinárodní kanoistické federace, bohužel nebylo možné. Velké díky patří celému Organizačnímu výboru, ale i dobrovolníkům, kteří se rok co rok do Troje vracejí a odvádějí dobrou práci. Také nám letos velmi pomohlo působení covid manažera Filipa Jančara, za co mu patří velké díky,“ popisuje ředitel Organizačního výboru SP 2021 Jiří Rohan, který doufá, že přesně za rok přivítá opět Světový pohár už bez covidových opatření.

Akce proběhla za finanční podpory Národní sportovní agentury a hlavního města Prahy za přísných hygienických opatření. Čeští závodníci získali na Světovém poháru v Praze-Troji 2021 celkem pět kovů – zlato v K1 mužů, C1 mužů i CSLX mužů a bronz v kategorii C1 ženy a v CSLX mužů.

Světový pohár by se měl do Prahy -Troje vrátit přesně za rok 10.–12. 6. 2022.

Více informací je k dispozici i na webu https://www.slalomtroja.cz/cz/ nebo na sociálních sítích Canoe Slalom Prague a #czechcanoe.