V Troji zahájili své soutěže i singlíři. Ani tady Češi nezaváhali a všichni se představí v semifinále

Rohan kvali C1MOdpolední program prvního soutěžního dne úvodního dílu Světového poháru v Praze – Troji 2022 pokračoval závody singlířů. Do nedělního semifinále postoupily v obou kategoriích všechny české lodě, kvalifikaci vyhrála domácí Gabriela Satková a Polák Kacper Sztuba.

C1 ženy

Celkem 45 kanoistek figurovalo ve startovní listině Světového poháru ve vodním slalomu v Praze – Troji 2022. Nejvíce se dařilo domácí závodnici Gabriele Satkové, která předvedla suverénní a přitom pohodový výkon v čase 101.35 s. „Jízdu jsem si neuvěřitelně užila, o moc víc než předešlé jízdy třeba v Liptovském Mikuláši. Je to určitě i tím počasím, ohromně mě to bavilo a vlastně jsem ani nechtěla, aby jízda skončila. Když se mi takhle dobře bude závodit i v neděli, tak to bude paráda. Na další jízdu se moc těším, tohle je můj nejoblíbenější závod v sezoně, je to doma, s domácími fanoušky a s nejlepší atmosférou. Pro mě je tento závod za odměnu,“ byla nadšená v cíli Gabriela Satková.

V neděli se představí i Martina Satková a ve své parádní disciplíně rovněž Tereza Fišerová. „Ta jízda nebyla ideální, jak bych chtěla. Neklouzalo to tolik jako ráno na kajaku. Ale jsem spokojená, postupuju ze čtvrtého místa, to se počítá a přece jen v semifinále se jede odznova.  Asi víc se těším právě na nedělní závod na kanoi. Vím, že tam mám přece jen větší šanci a mám v ní mnohem větší zkušeností na mezinárodních akcích. Zítra na kajak se těším spíš z toho dětského pohledu, kdy si to užívám a myslím, že i to mi dopomůže k lepšímu umístění spíš, než když bych se tím stresovala,“ poznamenala česká reprezentantka, která zaznamenala čas 104,27 s včetně 2 trestných vteřin.Satkova Gabina kvali C1

Postup si hned z první jízdy zajistily například Němka Andrea Herzogová, Ukrajinka Viktoriia Usová, Australanka Jessica Foxová, Francouzka Lucie Bauduová nebo Britka Mallory Franklinová. „Je skvělé být zpátky v Praze. Dneska se mi jelo docela dobře, zvládla jsem, co jsem potřebovala, přestože ze svého výkonu nejsem vyloženě nadšená. Trať byla docela těžká, obzvlášť pro singlířky, ráno na kajaku to pro mne bylo mnohem jednodušší. Byla to hodně technická, ale zároveň zábavná trať,“ říkala po postupu britská závodnice.

C1 muži

Z 52 singlířů, kteří uzavírali první soutěžní den v Praze – Troji se mezi brankami nejlépe vedlo Kacperovi Sztubovi z Polska, který zajel čistou jízdu v čase 90.66 s. Mezi postupujícími nechybí ani české trio Lukáš Rohan, Vojtěch Heger a Václav Chaloupka.

Chaloupka kvali C1M„Myslím, že jsem jel celkem podle plánu. Už dopředu jsem si říkal, že to bude dost vyrovnané, což se potvrdilo. Už i proto, že trať nebyla výrazně těžká. O víkendu bude určitě těžší. Chtěl jsem jet bez chyby a čistě, což se mi povedlo. Pár drobných chyb tam bylo, to ale v kvalifikaci nevadí. V Troji závodním hrozně rád. Nejen my domácí, ale i zahraniční závodníci říkají, že do Prahy se těší vždycky nejvíc, protože zdejší atmosféra je opravdu speciální,“ pochvaloval si Lukáš Rohan, který dojel jako šestý v čase 92.87 s.

Druhý nejlepší v kvalifikaci byl německý singlíř Franz Anton s časem 90.74 s, který si mimo jiné užíval i fandění tribun. „Se svou jízdou jsem spokojený, zajel jsem čistě, což bylo pro mne nejdůležitější. Praha má opravdu výborné publikum, fanoušci parádně fandili a dělali pořádný hluk, a to je přesně to, co chceme slyšet. Musím také pochválit organizátory Světového poháru, kteří zde odvádějí výbornou práci. Je mi opravdu velkou ctí startovat v Praze. Co se týče trati, byla docela těžká, ale v tom dobrém slova smyslu. Během jízdy jsem vnímal, že někteFranz Anton Kvali C1Mré protivodné branky jsou docela vysoko postavené a mají úzký výjezd. Doufejme, že v dalších fázích závodu se upraví,“ popsal trať Franz Anton.

Spokojený se svou jízdou byl i Slovinec Benjamin Savšek. „Jelo se mi vcelku snadno a hladce, přitom jsem byl dostatečné rychlý na to, abych se kvalifikoval do nedělního semifinále, kde se pokusím zajet ještě lépe. Závody v Praze si vždycky moc užívám, zaznamenal jsem tu i řadu velkých úspěchů. Trať je krásně sjízdná, plná vln a je potřeba mít dobrou techniku a sílu. To všechno se pokusím ukázat právě v neděli,“ těší se Savšek.

V nedělním semifinále se představí i další velká jména, např. další Slovinec Luka Božič, Němec Sideris Tasiadis, slovenské duo Alexander Slafkovský a Matej Benuš nebo britský závodník Adam Burgess.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY ZDE.

Results C1 W qualification

Results C1 M qualification

Foto: Barbora Reichová