Vodní slalomáře čeká boj v „přednominaci“ na Trnávce i v Troji

jirkaprskavectrenerSezona vodních slalomářů se rozběhne za necelé dva týdny prvními nominačními závody tradičně na Trnávce (6.–7. května), o týden později se v Troji (13.–14. května) rozhodne o složení reprezentačního družstva pro letošní sezonu. Už v tomto roce si závodníci mohou zajistit účast na olympijských hrách, a to díky novému systému sbírání bodů v rámci olympijské „přednominace.“ Tato cesta je ovšem velmi náročná – je potřeba bodovat na světovém šampionátu, Evropských hrách nebo třech vybraných Světových pohárech. „Je to obtížné, ale není to nemožné,“ říká reprezentační šéftrenér Jiří Prskavec.

Přednominační body mohou závodníci sbírat na letošních pěti samostatných závodech: třech podnicích Světového poháru (Praha-Troja: 8.–11. 6., La Seu d’Urgell: 31. 8.–3. 9. a Paříž: 4.–8. 10.), Evropských hrách (Krakov: 29. 6.–2. 7.) a mistrovství světa (Londýn: 19.–24. 9.). Na základě umístění v těchto závodech získají fiserova reichovareprezentanti daný počet bodů – za první až třetí příčku na Světovém poháru 1 bod, za vítězství na mistrovství Evropy 3 body a za titul mistra světa 5 bodů. „Pokud v dané kategorii závodník získá sedm a více bodů, bude rovnou nominován jako první loď do reprezentačního družstva pro rok 2024, a zároveň na olympijské hry. V dalších nominačních závodech již daný reprezentant žádné body nezískává,“ popisuje šéftrenér Jiří Prskavec. V případě, že v kategorii nikdo 7 a více nominačních bodů nezíská, „přednominace“ se ruší a pokračuje se dál.

Následná nominace se skládá ze tří samostatných soutěží – zohledňuje se vzájemné umístění českých reprezentantů na mistrovství světa 2023, celkové pořadí národní nominace na ME a SP v roce 2024 a vzájemné pořadí českých závodníků na mistrovství Evropy 2024. „Z těchto tří částí budou následně vybrána a sečtena dvě nejvyšší bodová ohodnocení a přičtou se plusové body za umístění v celkových výsledcích na MS 2023 a ME 2024,“ vysvětluje Prskavec. Vítězem pořadí v nominaci se stává závodník s nejvyšším počtem dosažených bodů.

V letošním roce se rozjede také kvalifikace v kayak crossu, disciplíně, která v Paříži zažije svou premiéru. Nominační závody se skládají ze stejných pěti soutěží jako v případě „přednominace“ (SP Troja, La Seu, Paříž + ME + MS), součástí je také čistě český Time trial, který se uskuteční v roce 2024. „Z šesti nominačních závodů budou sečtena nejvyšší bodová ohodnocení ze čtyř závodů, v případě rovnosti bodů rozhodne lepší umístění v Time trialu,“ doplňuje Prskavec.

Foto: Kanoe.cz