Singl mi přinesl novou radost, řekl Prskavec před startem v Troji

TK ke světovému poháru ve vodním slalomu v Troji, sport vodni slalom   Photo by CPAVe čtvrtek 8. června 2023 se Světový pohár ve vodním slalomu vrátí do pražské Troj již podevatenácté. Čeští závodníci spolu s ředitelem organizačního výboru Světového poháru Jiřím Rohanem a šéftrenérem reprezentace Jiřím Prskavcem st. se setkali se zástupci médii na tradiční tiskové konferenci v Boutique hotelu Jalta. Věří v úspěch reprezentace a podporu fanoušků od startu závodu ve čtvrtek až do neděle.

Ředitel OV Jiří Rohan připomněl hostorii závodu a poděkoval za věrné partnery závodu: „Světový pohár v Praze – Troji už má za sebou skutečně nějakou historii, vrací se už podevatenácté. Já jsem ale u všech ročníků nebyl – na začátku zde působil jako šéf organizačního výboru Emil Pollert v rocích 1995/96 a medailepak jsem to od roku 2000 od něj převzal. Jsme docela rádi, že je letos účast vysoká – máme přihlášených kolem 380 lodí ze 45 zemí. Na vodní slalom je to docela slušné číslo. Letos je organizace závodů možná díky dlouhodobým partnerům v čele s generálním partnerem Skupinou ČEZ a hlavním partnerem finanční skupinou Uniqa, ale významně přispěla i Národní sportovní agentura a Hlavní město Praha,“ řekl Jiří Rohan.

Šéftrenér Jiří Prskavec senior je se stavem přípravy reprezentantů, i svých svěřenců na čele se synem Jiřím Prskavcem spokojený. „Stav týmu je podle mě velmi dobrý a nevím o žádných větších komplikacích závodníků. Všichni se těší na to, jak před domácími fanoušky předvedou co nejlépe. Světový pohár v Praze je i mezinárodními závodníky hodnocený jako nejlepší právě kvůli fanouškům. Tak věřím, že bude v Troji skvělá atmosféra,“ řekl Prskavec.

Tereza Fišerová bude reprezentovat na kánoe i na kajaku stejně jako její kolega Jiří Prskavec. „Jířa to má stejně jako já, já byla první,“ smála se Tereza Fišerová. „Každý v tom vidí něco jiného. Jířa vidí víc postavený kajak, já zase singla. Když trénujeme, mam raději, když jedu nejdříve na singla a pak přecházím na kajak. On to má přesně naopak. V tomto jsme trochu protiklady,“ prozradila Fišerová.

Singlkanoistka Gabriela Satková se také nejvíc těší na domácí závody, kde bude fandit rodina a kamarádi. Stále také studuje a při tréninku musí řešit i studijní povinnosti. „Těším se ale také na mistrovství světa v Londýně, protože se mi tam trať líbí a baví mě tam trénovat. Tím že jsem se dostala do reprezentace, tak na školu nebyl čas a zbyly mi dva týdny na všechny zkoušky. Byl to nabitý program, ale aspoň nemusím myslet jenom na závody. Zatím jsem všechny udělala – mezinárodní obchod –stejný obor jako Amálka Hilgertová,“ upřesnila Gabriela.

image009Svěřenkyně Jiřího Rohana Amálie Hilgertová chce ukázat, co natrénovala a svou místenkou v týmu si splnila jeden z hlavních cílů v sezóně. „Byla jsem si jistá, že na to určitě mám, ale bylo to hlavně o tom, zvládnout to s nervy. Teď vstupuji do sezóny už s tím, že se těším na každý závod, protože jsem za poslední dva roky závodila mnohem míň než všichni tady. Chybělo mi to a každý závod je pro mě nová výzva,“ popsala Amálie, která se kromě vodního slalomu realizuje také v rodinné firmě, která se zabývá výrobou vodáckého vybavení. Také se věnuje spravování sociálních sítí a také se v této oblasti snaží vzdělávat.

Lukáš Rohan loni změnil trenéra a po létech opět trénuje s Pavlem Kubričanem. „Neřekl bych, že nastaly nějaké velké změny. Trénuji už nějaký ten pátek, spíš tam byla taková celková změna tréninkové skupiny – trénuje nás víc, ale až čas ukáže, jak prospěšná změna to byla,“ dodal Lukáš Rohan.

Vít Přindiš bude letos obhajovat titul mistra světa z Augsburgu: „Jedinou výhodou loňského titulu byla automatická nominace do týmu, ale to už je za námi, a tím pádem je to hotova věc a titul mi nic dalšího nezaručí. Musím trénovat dál a snažit se ty závody jet co nejlíp. V Augsburgu jsem teď byl 11., takže to nic neznamená. Celou zimu jsem trénoval, abych jezdil co nejlépe a doufám, že to ukážu.“

TK ke světovému poháru ve vodním slalomu v Troji, sport vodni slalom   Photo by CPAJiří Prskavec je momentálně v centru pozornosti díky skvělým výkonům na kánoi: „Momentálně mám motivaci, abych na nějaké akci konečně zajel lépe na kajaku než na kánoi. Už mně to začíná trochu štvát. Na kajaku se mi zatím úplně nedařilo, na rozdíl od kánoe, kde jsem nic velkého nečekal. Takže doufám, že to dokážu napravit a třeba zrovna tady v Troji se mi povede nějaká pěkná jízda, se kterou bych byl spokojený.
Na kajaku trénuji 20 let, na singlu dva…ve chvíli, kdy se mi podaří v obou kategoriích probojovat se do finále, tak se těším stejně. Ale stále věřím, že moje šance být ve finále je stále větší na kajaku. Na to bych se rád soustředil. Pak doufám, že tu hlavu dokážu přetočit na singlový výkon. Myslím, že s tím mám stále malinko problém – přepínat mezi jednou a druhou kategorií. Hlavně ze singla na kajak mi to úplně nejde a musím na tom zapracovat,“ přiznal kajakář a singlkanoista v jedné osobě.

Po Olympiádě v Tokiu hledal Prskavec junior nový stimul a přiznal, že by už v týmu možná ani nebyl. „Možná by ta loňská sezóna nebyla už tak dobrá. Ten singl mi přinesl novou radost a trénink jsem odjel se stejnou motivací jako před olympiádou. Myslím, že mě posunul někde dál. Možná by mně to už tolik nebavilo.“

Světový pohár startuje už ve čtvrtek 8. června 2023 v 14:00 kvalifikacemi kategorie K1 ženy a muži.