Prskavec v Troji ovládl kvalifikaci kajakářů, do semifinále míří všechny české lodě

QBJiZ6HwÚvod domácího Světového poháru ve vodním slalomu v Praze – Troji vyšel českým reprezentantům na sto procent. Z první příčky v kvalifikaci míří do pátečního semifinále kajakář Jiří Prskavec, Jakub Krejčí obsadil šesté místo a Vít Přindiš jedenácté. Mezi ženami skončila pátá Tereza Fišerová, do semifinále postoupila z čtrnáctého místa Antonie Galušková a z osmnáctého Amálie Hilgertová. Už zítra čeká šestici českých závodníků souboj o medaile.

Pro vítězství v kvalifikaci si před domácím publikem dopádloval Jiří Prskavec. „Pocit mám dobrý. Plán byl takový, že si to chci pohlídat a neplýtvat silou. Vycházelo to až do cíle, dojel jsem relativně čerstvý, nakonec to stačilo na vítězství, což mě překvapilo,“ uvedl nejrychlejší kajakář kvalifikace. „Takže to jelo skvěle, fanoušci byli super a očekávám, že jich zítra bude ještě trochu víc – i když nevím, jestli hned na tu první kvalifikační jízdu na kánoi v 8:50, to by se mi do Troje asi taky nechtělo,“ smál se Prskavec. „Věřím, že na semifinále a finále kajaku dojde hodně lidí a bude ten pravý trojský kotel.“

krejsiDruhou příčku i přes dvousekundovou penalizaci vybojoval Brit Joe Clarke. „V Praze je to vždy náročné, samozřejmě to byla hodně technická trať. Češi jsou doma opravdu dobří, takže máme před sebou velký úkol. Dnešní závod se povedl, druhé místo v kvalifikaci za olympijským vítězem rozhodně není špatné. Trochu foukalo, ale naštěstí byly brány docela klidné, takže závod byl relativně hladký. Snad nám zítra bude přát opět pěkné počasí.“

Jakub Krejčí při své premiéře na Světovém poháru v domácím prostředí bral v kvalifikaci šesté místo. „Doufal jsem, že dnes nebudu muset jet druhou jízdu a zbytečně se unavovat před zítřejšími finále. Užil jsem si to, bylo to hezké, trať krásně odsýpá, trošku jsem se sice zasekl na dvou protivodách, ale jinak jsem spokojený,“ okomentoval 21letý kajakář. „I když tu mám za sebou České poháry a rankingové závody, tak je tu Světový pohár mnohem větší, než jsem čekal – ten tlak a atmosféra ze závodiště na mě docela působí. Ale je to spíš taková zdravá nervozita,“ přiznal.

foxJako jedenáctý dnešní závod dokončil Vít Přindiš. „Jsme všichni rádi, že jsme doma, Praha je skvělá. Je to vidět i na závodnících okolo, že si to tu užívají – chodí do kaváren, na sportovní akce, spoustu z nich bylo na boulderingu v neděli. Pro nás je týden hektičtější, tak jsem rád, že už začaly závody. Dnešní jízda byla trošku nudnější, nechtěl jsem udělat chybu, snažil jsem se to jet opatrně. Ani mi to moc nevycházelo, že by to bylo samo od sebe, takže jsem rád za postup. Zítra dopoledne budu odpočívat a pak doufám, že předvedu to nejlepší v semifinále,“ okomentoval úřadující mistr světa.

Také trio českých kajakářek Tereza Fišerová, Antonie Galušková a Amálie Hilgertová postoupilo do semifinále z první jízdy. „S jízdou jsem opravdu spokojená,“ komentovala Fišerová po kvalifikaci, kde předvedla pátou nejrychlejší jízdu. „Když jsem se rozpádlovávala, necítila jsem se úplně dobře a ve formě. Ale až jsem pak vletěla do jízdy, přišlo mi skvělé, jak hezky to odsýpalo. Určitě mě mrzí ty dva doteky, ale je pro mě důležité vědět, že ta rychlost tam je a teď už to jen vyčistit.“

fiserova kvalKvalifikaci ovládla Australanka Jessica Fox. „V Praze je to vždy náročné, trať je záludná a nevyzpytatelná, takže se musíte soustředit celou jízdu. Jsem spokojená, že se mi podařilo předvést dobrou kvalifikační jízdu a už se těším na zítřejší závod v kategorii C1,“ uvedla čtyřnásobná olympijská medailistka.
Česká kajakářka Antonie Galušková postoupila do semifinále z čtrnácté příčky. „Jsem ráda, že jsem sjela čistou jízdu, ale trochu mě táhly ruce. Chvílemi jsem měla pocit, že spíš couvám, než že bych jela dopředu. Dnes to nebyl úplně můj den, ale jsem ráda, že jsem nemusela absolvovat druhou jízdu a zítra do toho dám všechno,“ okomentovala mistryně Evropy do 23 let.

Amálie Hilgertová si přímou účast v semifinále zajistila osmnáctým místem. „Dnes jsem nejela úplně, jak bych měla. Přišlo mi, jako by to byla kvalifikace Českého poháru, a ne Světového poháru, ale díky domácí výhodě to první jízdou vyšlo, i když to bylo trošku drama. Šťouchu si nejsem vědoma, kontrolovali ho docela dlouho a zůstal tam. Věděla jsem, že jsem nejela úplně rychle a že by penalizace mohla být komplikace, ale nakonec to vyšlo na postup,“ přiznala mistryně Evropy z roku 2019.

Program Světového poháru pokračuje zítřejšími kvalifikacemi C1, odpoledne bude patřit semifinálovým a finálovým bojům kajakářek a kajakářů.

Výsledky kvalifikace K1 ženy.

Výsledky kvalifikace K1 muži (pdf).

Foto: Štěpán Šipla, kanoe.cz