Ve finále kajaku zvítězil Prskavec, druhý Přindiš. Ženám vládne Foxová

prskavec finale praha cilPáteční podvečer (9) v pražské Troji uzavřely finálové závody kajakářek a kajakářů. Mezi muži bylo zastoupení českých lodí stoprocentní a domácím nakonec patřily nejvyšší dva stupínky. Jiří Prskavec v dechberoucím finále pokořil zbytek startovního pole, stříbro vybojoval Vít Přindiš, bronz putuje do Itálie zásluhou Giovanni De Gennara. Ženám vládne Australanka Jessica Foxová, druhá skončila Ricarda Funková z Německa a třetí Britka Mallory Franklinová.

foxVítězství mezi ženami pro Jessicu Foxovou

Ve finále žen startovaly dvě domácí závodnice, z deváté příčky vyjela na trať Amálie Hilgertová, které se návrat do reprezentace více než povedl. S jednou chybou ještě v polovině závodu vedla, nakonec skončila na čtvrtém místě.

„Jízda nebyla úplně dobrá, měla jsem tam chyby, které jsem ale naštěstí dohnala v pasážích, které se mi extrémně povedly. Takže jsem ráda, že aspoň nějaká část jízdy byla super. Ale ani jsem nečekala, že to s takovým časem vyjde takhle vysoko. Stejný čas jsem měla i v semifinále, a to bylo osmé místo. Čtvrté místo mě trošinku mrzí, ale když vezmu v potaz to, jak jsem jela, tak můžu být spokojená,“ řekla nejlepší Češka v cíli.

Hned za ní z osmého místa vyjela na trať Tereza Fišerová, která si vedla skvěle až do osmnácté branky. Dva doteky ve spodní části trati ji však odsunuly až na konečné 8. místo.

Amalie Hilgerova„Z povody předtím jsem se málo dostala doleva a už jsem to tam honila. Jak jsem se snažila dostat do protivody, stálo mě to hodně sil, a ještě jsem šťouchla. Mysl šla někde jinde. A tu poslední kombinaci jsem pokazila už úplně. Hrozně mě mrzí, že jsem to nedotáhla do konce, protože jinak jsem měla dobrý čas, dneska to byla skoro snová jízda,“ řekla Tereza Fišerová.

Jedinou závodnicí, která čas stáhla pod 100 vteřin, byla poslední kajakářka na startu, australská hvězda Jessica Foxová. Čistou jízdou a časem 98.95 s si suverénně dojela pro zlato. „Útočila jsem celou jízdu a snažila se zlepšit svou jízdu ze semifinále. Bylo důležité vyvarovat se dotyku. Myslím, že jsem byla opravdu rychlá v brankách čtyři a sedm a měla jsem velmi dobrý závěr,“ řekla šťastná vítězka Jessica Foxová.

Třetí Češka Antonie Galušková skončila již v semifinále. „Popravdě ani nevím, co se stalo, prostě mi to nejelo a mrzí mě to, protože jízda byla celkově slušná. Dole mě to nechytlo, tak jsem musela točit záložní erku. Mrzí mě, že nepojedu finále před domácím publikem, protože to je vždycky nejlepší, ale to dnešní bude bohužel beze mě,“ řekla po dojezdu Galušková, která sjížděla po trati zrovna ve chvíli, kdy v Troji vydatně pršelo. „Samozřejmě by bylo lepší, kdyby bylo sluníčko, ale diváky jsem slyšela i tak, za což jim moc děkuju, že počkali a fandili i v tom dešti. Mně osobně to počasí nerozhodilo, déšť mám ráda, tak mi to nevadí,“ dodala Galušková.

prindis K1 fDominance domácích kajakářů

V mužském finále bylo k vidění hned osm čistých jízd. Zkušené závodníky se snažili zaskočit i nadějní mladíci Jonny Dickinson z Velké Británie, Titouan Castryck z Francie a také český reprezentant Jakub Krejčí. Nováček v české reprezentaci před týdnem v Augsburgu skončil šestý, tentokrát mu patří sedmé místo.

„Byla tam lehká nervozita, ale na závod a na ježdění jsem se moc těšil. Bohužel výsledek není takový, jaký jsem si představoval, ale finále doma je úžasné. Když jsem najížděl branky sedm a osm, nebyl tam válec, o který bych se mohl opřít, aby mě to dobře vystřelilo do další brány a musel jsem to nějak zachraňovat. Další branku jsem si chtěl předhodit špičkou, abych tam mohl potáhnout záběrem, a to mi nevyšlo, zadrhl jsem tam trochu zadkem o dno, to bylo takové kritické. Pak už jsem to chtěl jen dohnat a dojet nejrychleji, co to šlo,“ řekl Jakub Krejčí, který se těší na další závody a doufá opět ve finálové účasti.

SkupinaCEZVhozenou rukavicí byl čas 90.55 s domácího Víta Přindiše, který útočil ze sedmé příčky. Jeho skvělý výkon ho nakonec katapultoval na druhou příčku. „Nějaký čas jsem nechal mezi brankami 21 a 22, kde mě válec víc sežral, tam jsem, myslím, nechal nějakou půl vteřinku, možná i víc. Nicméně při jízdě jsem se cítil moc dobře. Super to odsýpalo, byla to krásná závodní jízda, kterou jsem si moc užil. Bylo to těsné, Jířa předvedl skvělou jízdu, hlavně skvělý spodek a myslím, že zaslouženě vyhrál,“ ocenil svého reprezentačního kolegu stříbrný Vít Přindiš.

Jediným, kdo Přindišův čas dokázal stáhnout, byl poslední závodní na startu, Jiří Prskavec. Ten zvítězil čistou jízdou a časem 89.67 s. „Jsem se svými jízdami strašně spokojený. Jak semifinálová, tak i finálová jízda byla jakoby lehká, jelo se mi krásně. Ve finále jsem něco trochu nechal hned na začátku u první erky a u první protivody. Pak jsem to dokázal stáhnout a na konci jsem si dovolil to risknout i s tím, že jsem věděl, že jedu super jízdu. Tohle samozřejmě hrozně potěší, když to člověk zvládne, ustojí to a dojede do cíle jako první. Vítek mi to opravdu strašně, ale strašně ztížil, ale mám samozřejmě obrovskou radost, že jsme Troju nenechali cizincům, ale jsme na prvním a druhém místě,“ doplnil zlatý Jiří Prskavec, který v Troji ovládl kvalifikaci, semifinále a nakonec i finále.

Výsledky FINÁLE K1 ženy

Výsledky FINÁLE K1 muži

Foto: Luděk a Štěpán Šipla, kanoe.cz