Světový pohár v Troji uzavřel atraktivní Kajak cross. Zvítězili Marx a Woodsová, Fišerová druhá

kajak cross zenyČtyřdenní zastávka Světového poháru ve vodním slalomu v Praze-Troji vyvrcholila v neděli 11. června divácky atraktivním Kajak crossem. Nová olympijská disciplína bude k vidění už na letních hrách v Paříži 2024. V mužské části suverénně zvítězil Švýcar Dimitri Marx, mezi ženami vyhrála Britka Kimberley Woodsová, která těsné vítězství uhájila před domácí Terezou Fišerovou. Pro Českou republiku je to tak čtvrtá medaile z druhé zastávky letošního Světového poháru.

Do Kajak crossu nastoupilo hned několik českých kajakářů. Veronika Vojtová, Tereza Kneblová a Ondřej Tunka však neprošli z úvodních jízd na čas a nekvalifikovali se tak do dalších vyřazovacích kol. Těsně před čtvrtfinále skončili Amálie Hilgertová a Jakub Krejčí.

Hilgertová ve své rozjížďce doplatila hlavně na souboj s Luukou Jonesovou z Nového Zélandu. „Myslím, že jsme byly odhodlané vytlačit jedna druhou, takže jsme se na začátku dost zbrzdily. Já jsem ale neměla moc jinou možnost, jinak bych se do první brány ani nedostala. A jak se dostala přede mě, druhou branku za sebou velice zkušeně odhodila. Abych se tam vůbec dostala, musela jsem hodně vytáhnout ruku a trošku mi to vytáhlo rameno, takže jsem hlavně ráda, že jsem v pohodě. Pak jsem zkoušela riskovat, ale moc se mi to nepovedlo,“ řekla po dojezdu Hilgertová.

Stříbrná Fišerová vybojovala čtvrtou medaili pro Česko

Prindis kajak crossJakub Krejčí chybně projel jednu z branek, a přestože se do ní vrátil, bylo to kvalifikováno jako špatný průjezd. Chybou bylo, že ji projel jako povodu, tudíž aniž opakované projetí už nepomohlo. „Myslel jsem si, že jsem se správně vrátil do brány a projel ji čistě. Na konci jsem si to ale trošku vynahradil, kdy jsem dva kluky předjel v poslední levé bráně. Ale je to cross, je to nevyzpytatelné a může se stát cokoliv. Ta chyba mě mrzí, ale jinak jsem si tenhle závod užil,“ řekl Krejčí, který se ve své rozjížďce potkal s reprezentačním kolegou Vítem Přindišem.

Jeho poslední jízdou nakonec byla ta čtvrtfinálová. Přindiš se zdržel hned na začátku po seskoku ze zhruba třímetrové startovní rampy. „Já jsem byl s třetí příčkou ze startu v pohodě, celou cestu jsme se prali s Němcem Heggem. Jen nevím, jestli ten čtvrtý, co na mě skočil a vlastně mě zablokoval v poslední protivodě, abych Němce předjel, už náhodou nebyl diskvalifikovaný a zkazil mi jízdu. To je takové mrzuté, že to nemám ve svých rukou. Ale myslím, že jsem předvedl, že to docela jde a že to chce i hodně sportovního štěstí a štěstí na soupeře,“ řekl s úsměvem Vítek Přindiš o napínavém závodu až do samotného konce, kdy o tom, zda postoupí či nepostoupí, dokonce rozhodoval až fotofiniš.

Nejdále ze všech českých reprezentantů se dostala Tereza Fišerová, která se představila ve čtyřčlenném finále. Spolu s ní startovala i Italka Stefanie Hornová, Britka Kimberley Woodsová a Brazilka Omira Estacia Netová. Po vyjetí z poslední protivody se Češka přetlačovala o vedení s Kimberley Woodsovou. Britka nakonec vítězství uhájila, Tereza Fišerová skončila druhá a bronz bere Italka Hornová.kajak cross zeny medaile

„Mrzí mě, že to neklaplo na zlato, ale jsem moc spokojená. Myslím, že to byl boj už od první jízdy. Jsem nesmírně vděčná, že jsem to dotáhla až na stříbrnou placku. Při poslední jízdě jsem věděla, že dvě holky neprojely jednu branku, tak jsem si řekla, že to zkusím. Bohužel místo vody jsem zabrala o loď Kimberley. Ale jsem ráda, že je to alespoň to stříbro. Jsem šťastná, že jsem se po dlouhé době dostala opět do finále, o to víc mě placka těší, že je to doma v Praze-Troji. Kajak cross mám moc ráda. Jsem bojovnější člověk a ono je to pak na vodě i vidět,“ řekla spokojená Tereza Fišerová.

„Jsem po tomhle víkendu už úplně vyčerpaná, jela jsem tu všechny závody. Ale bože můj, tohle byla taková zábava. Není konec, dokud neprojedete cílem. Když kolem sebe máte takové holky, musíte být hodně silní. V jednu chvíli mi otevřely průjezd a já jsem tu možnost využila. Říkala jsem si jen, zatlač, zatlač, vydrž to až do konce, diváci šíleli. To bylo úžasné,“ pochvalovala si vítězka Kimberley Woodsová.

Suverénní švýcarská jízda

kajak cross muziV mužském finále se přestavili dva Švýcaři Dimitri Marx a Jan Rohrer, Ital Giovanni De Gennaro a Francouz Titouan Castryck. Suverénně zvítězil s obrovským náskokem stylem start-cíl Dimitri Marx, i stříbro putuje do Švýcarska. Boj o bronz nakonec dopadl lépe pro francouzského kajakáře. „Jsem hrozně unavený, ale je to úžasný pocit Povedl se mi hodně dobrý start, nějakou dobu jsem jen osamocený. Pak jsem za sebou viděl svého kolegu Jana a jsem rád, že ten konec vyšel perfektně násm oběma,“ dodal Dimitri Marx.

Foto: Luděk a Štěpán Šipla

Výsledky Kajak cross muži

Výsledky Kajak cross ženy