Cipressi - kajakářský mistr světa s otazníkem

CipressiMistrem světa v závodě kajakářů se na mistrovství světa ve vodním slalomu v Praze-Troji 2006 stal Ital Stefano Cipressi. Jeho korunovaci však předcházela bouřlivá debata a protesty. Podle francouzské výpravy totiž Ital minul minimálně jednu branku, ovšem rozhodčí nakonec protest zamítli, takže zlato nakonec přece jenom putuje do Itálie.

Cipressi vyhrál semifinálový závod a po dojezdu desetičlenného finále zvedal v cíli ruce nad hlavu. Časomíra mu totiž v té době přisoudila titul mistra světa. Vzápětí se však objevil protest francouzké výpravy, která poukazovala na to, že Cipressi neprojel minimálně jednu branku. Rozhodčí nejprve tento protest přijali, což v tu chvíli  znamenalo, že mistrem byl Francouz Billaut, ovšem po následném protestu italské výpravy sudí opět vrátili výsledky do původní podoby. Takže tedy mistrem světa mezi kajakáři se pro rok 2006 stal Ital Cipressi s časem 202,02 s (0).

Druhé místo obsadil Francouz Julien Billaut (204,49) a třetí skončil po fantastické finálové jízdě vítěz kvalifikace Angličan Campebell Walsh s časem 204,78 s (0).

Česká republika měla mezi finálovou desítkou jediného zástupce. Lukáš Kubričan nastupoval ke své finálové jízdě ze slibné 4. pozice ovšem nedokázal zopakovat svůj předchozí výkon a nakonec se propadl až na konečné 6. místo s časem 206,29 s (0). „Ke konci už mi docházely síly. Je to škoda, protože jsem cítil, že mám šanci tu medaili urvat. Je pravda, že po semifinálové jízdě jsem si říkal, že i když to dopadne nějak strašně, tak budu nejhůř desátý a i to je super, nicméně teď jsem trochu zklamaný. Ta placka byla opavdu blízko,“ krčil rameny český kajakář. Na otázku, kde podle něj udělal zásadní chybu, odpověděl bez zaváhání. „Vím to, bylo to ve dvacáté brance. Tam jsem to zkazil…“ přiznal.