Prskavec, Hradilek a Přindiš prolétli sebevědomě do semifinále. Postupují i dvě české kanoistky

hradilek vPáteční odpoledne při finále Světového poháru patřilo kvalifikaci kanoistek a kajakářů. Soutěž singlkanoistek vyhrála Nadine Weratschnigová z Rakouska, kanoistům vládl Slovák Jakub Grigar. Vavřinec Hradilek a Jiří Prskavec předvedli druhou a třetí nejlepší jízdu. Celkem 51 kanoistek vyrazilo na trať v Praze-Troji v páteční kvalifikaci. Do bojů zasahovala i řada „obojživelnic“, které ve vlnách bojovaly dopoledne i v kategorii kajakářek.

rihoviZ trojice českých závodnic po první jízdě do nedělního semifinále přímo postoupily Tereza Fišerová ze 4. místa a Eva Říhová z 12. pozice. „Trať je tu celkem těžká, hodně jsem plánovala pasáž branek 5 až 10, ta je hodně záludná. Nakonec došlo na slova trenéra, že se bude hodně improvizovat a od té páté branky jsem skutečně improvizovala. Ale naštěstí jsem to zvládla zajet. Chtěla bych si určitě vyjet finále, to bych si měla v klidu zajet, výkonnost na to mám. Přímo nad medailí ale raději nepřemýšlím, konkurence je tady obrovská, všechny holky z top špičky jsou tady. Nevím, jestli se mi to povede, ale dám do toho všechno. Stát před domácím publikem na podiu by bylo krásné,“ přála by si Tereza Fišerová.

„Jsem nadšená, že jsem se kvalifikovala do semifinále. Trať byla těžká, měla jsem tam dotyk a jsem ráda, že jsem to zvládla, protože všechny holky prindis vměly problém v kombinaci branek 5 až 10. Uvidíme, co budeme mít postavené na neděli a snad to vylepším a vyčistím,“ řekla v cíli Eva Říhová.
Kvalifikaci i se čtyřmi trestnými vteřinami vyhrála Rakušanka Nadine Weratschnigová, která projela cílem v čase 110.93 s. „Povedla se mi dobrá jízda, trať je velmi technická, ale snažila jsem se jet co nejlépe a držet ideální stopu. Bylo ale nemožné se nedotknout, zaznamenala jsem dva doteky, ale jsem šťastná, jsem se dostala do semifinále,“ poznamenala rakouská kanoistka.

Druhou nejrychlejší byla Britka Kimberly Woodsová. „Spousta lidí si myslí, že toto je má lepší disciplína, ale nakonec jsem na kajaku i tady skončila druhá. Pražská trať je má druhá nejoblíbenější, samozřejmě vede ta moje domácí. Sice jsem zde zaznamenala dotyky, ale to teď nevadí. Jdu dál a je to pro mě dobrý start do dalších závodů během víkendu,“ ohodnotila svou jízdu Woodsová.

fiserova t1O dvě místa utekl přímý postup do semifinále Kateřině Havlíčkové. „Na to, že to byla teprve kvalifikace, jsem byla více nervózní, než normálně. Ale na mé jízdě se to naštěstí neprojevilo. Jela jsem docela dobře, projela jsem těžkou pasáž mezi šestou a desátou brankou mnohem lépe, než jsem si myslela. Pak ale přišly dva hloupé šťouchy, které mne moc mrzí a poslaly mě do druhého kola,“ řekla Havlíčková. Tam ale na desáté brance vyfasovala padesátivteřinovou penalizaci a do semifinále se nepodívá.

K1M – Češi nezklamali a všichni postupují

Páteční odpoledne uzavřeli kvalifikací kajakáři, kterých se naskládalo na start 78. V nabité konkurenci ukázala česká škola vodního slalomu opět svou sílu. Trojice Vavřinec Hradilek, Vít Prindiš a Jiří Prskavec bez zaváhání prolétla tratí rovnou do semifinále.

Ve velkém stylu se předvedl Vavřinec Hradilek, který zaznamenal čas 89.47 s. Dravá a hlavně bezchybná jízda ho poslala přímo do semifinále z 2. místa. „Vrátit se před české publikum v našem manšaftu je krásné, jsem vděčný, že opět můžu na Světovém poháru startovat. Lidé u trati tak moc křičeli a fandili, že jsem měl obrovskou chuť jim během jízdy zamávat. Na kvalifikaci to byla celkem těžká trať, myslím, že v prvních dnech závodů jsme prskavec kva 2zvyklí na lehčí trať. Ale mě to bavilo, líbí se mi pasáž se slalomem v brankách 5 až 10. Jsem rád, že si stavitelé dali na této trati záležet. Můj velký cíl pro tento víkend je dostat se do finále.“

Profesorskou jízdu předvedl i Vít Přindiš. „Dneska jsem se cítil docela unaveně celý den, takže mým cílem bylo to hlavně sjet a neudělat žádnou chybu, abych si mohl odpočinout a nemusel jet druhou jízdu. Ale nejsem s jízdou moc spokojený, nejelo mi to, byl jsem trochu tužší. Ale to se občas stane a věřím, že v neděli se budu cítit úplně jinak a budu se snažit poprat o nejlepší výsledek,“ řekl Přindiš na 10. místě.

Jako poslední z Čechů vjel na trať Jiří Prskavec, který zbytečně neriskoval, naprosto zkušeně projel všech 25 branek a v cíli si dovolil i pošetřit síly a závěr mírně vypustit. „Trať je hezky postavená. Myslím, že Mark Delaney z mezinárodní federace je jedním z nejlepších stavitelů, staví obtížné tratě a technicky náročné. Ale pokud to člověk provede dobře, loď pěkně klouže a nestojí to tolik síly. Mě to tak úplně technicky nevyšlo, takže mě to v závěru dost bolelo. Ale třetí místo je pohodový postup z kvalifikace,“ zhodnotil svou jízdu třetí Jiří Prskavec.

grigarKvalifikaci vyhrál Slovák Jakub Grigar v čase 89.13 s. Jedině on a Hradilek stáhli čas pod 90 vteřin. „Trať byla celkem náročná, ale zároveň pro kajakáře velmi pěkná. Byly tam náročné úseky, kde jsou brány nasekané jedna za druhou. Moc jsem si to užil a ke konci jsem i slyšel, že mám velice pěkný náskok, že by mi to na semifinále mohlo stačit. Takže jsem si ještě pojistil poslední bránu, abych tam nevyrobil nějakou zbytečnou chybu, proto jsem tam nechal nějakou sekundu. Ale jsem rád, že mi jízda takto vyšla, protože doteď jsem se trochu trápil. Vymysleli jsme pro mě nový styl, trochu jsme ubrali z plynu a potvrdilo se, že takhle to bude fajn,“ řekl spokojený vítěz Jakub Grigar.

Mezi postupujícími se vyjímají i další světová jména, jako Joseph Clarke z Velké Británie, Michal Smolen z USA, Lucien Delfour z Austrálie nebo Boris Neuve z Francie.

Foto: Martin Hladík

Výsledky zde: https://siwidata.com/canoelive/#/live/icf/1273