V semifinále nejrychlejší Savšek a Foxová, postupuje Kudějová i Hilgertová

JH 00405Sobotní dopoledne v pražské Troji (7. 9.) odstartovaly semifinálové závody třicítky kanoistů a kajakářek, kteří se utkali o finálovou postupovou desítku. Nejlepší mezi singlíři byl Benjamin Savšek ze Slovinska, mezi kajakářkami Jessica Foxová z Austrálie.

Až do poloviny startovního pole kupili kanoisté jednu chybu za druhou. Šest i osm trestných vteřin nebylo výjimkou. Až Brit Adam Burgess předvedl precizní a hlavně čistou jízdu v čase 101.54 s a na dlouho šel suverénně do čela. Nulou se zaskvěli chvíli po něm i další Brit David Florence nebo Slovinec Luka Bozic.

 4441352312987546109 MH 0013Z průběžné první pozice Brita sesadil až další Slovinec Benjamin Savsek, který jako první stlačil čas pod 100 vteřin, konkrétně na 99.44 s. Do finále postoupili oba. Mezi desítku finalistů se dostalo i silné slovenské trio Michal Martikán, Matej Beňuš a Alexander Slafkovský. „Jízda to byla opatrná už od začátku. Rozhodně budu muset ve finále zlepšit jízdu v brankách 5 až 11 a samozřejmě se vyhnout dotyku,“ řekl Beňuš. Slováci jeli opravdu naplno, však jim v Troji jde zároveň i o olympijskou kvalifikaci, stejně jako Francouzům a Britům.

Z českých borců jako první vyjel na trať Tomáš Rak. Na brance 10 zaznamenal jeden trestný dotyk a musel na trati bojovat i proti času. Po dojetí do cíle figuroval až na 8. místě a před ním bylo ještě osm nejlepších závodníků. Mezi nimi byl i druhý český reprezentant Vojtěch Heger. Přestože zajel čistě, čas 105.95 s na nejlepší desítku nestačil. Naděje na postup druhé české lodě se rozplynuly po jízdě Francouze Denise Gargauda Chanuta, který Tomáše Raka definitivně odsunul mimo postupovou desítku.

„Mrzí mě to, rád bych tu jel finále. Musel bych to sjet ještě jednou, abych chyby napravil. Na trati rozhodovaly hlavně detaily. Bylo to o povodných brankách nahoře, od desáté brány, kde jsem točil pomaleji. Špatně jsem si třeba najel i poslední protivodu. Diváci mě ale hnali dopředu, toho si moc cením,“ řekl v cíli Tomáš Rak.
Semifinále vyhrál Slovinec Benjamin Savsek. Do finále se naopak překvapivě nepodívá vítěz kvalifikace Ryan Westley z Velké Británie.

JH 00482K1W – Suverénka Foxová a dvě české lodě ve finále

O pár minut později vyrazily na trať kajakářky, kde se naopak příliš nechybovalo a ze začátku se čelo závodu měnilo každou chvíli. Do semifinále vlétla skvěle hned čtvrtá závodnice Viktoriia Usová z Ukrajiny, která dlouho vedla. Síla slovenských lodí byla znát i v tomto závodě. Ukrajinku z první pozice později sesadila Eliška Mintálová, kterou ale vzápětí vystřídala Slovinka Eva Terceljová. Obě se ve finále objeví.

V polovině startovního pole se do pražských vln pustila úřadující mistryně světa Jessica Foxová z Austrálie a bezchybnou jízdou nastavila nový vedoucí čas 105.66 s. Vedení nakonec udržela až do cíle. „Semifinále nebylo perfektní, ale stačilo to. Jsou tam pasáže, kde se můžu zlepšit. Jsem šťastná, že jsem ve finále a těším se na další šanci na trati. A doufám, že přijde plno lidí a udělají skvělou atmosféru, tak jak to umíte jen tady v Praze,“ těší se Jessica Foxová.

savsekVe finále nebude chybět ani první žena žebříčku Světového poháru Corinna Kuhnleová z Rakouska, která však na trati chybovala a jen tak tak se do desítky vešla. Oproti tomu další hvězdná závodnice Luuka Jonesová z Nového Zélandu nabrala čtyři trestné vteřiny a o finále přišla.
Jako první Češka vyrazila na trať úřadující mistryně Evropy Amálie Hilgertová. Ta chybovala na bráně číslo 7, ale na trati bojovala až do konce, aby dokázala stáhnout čas. Na postup si musela chvíli počkat, ale nakonec si vysloužila poslední postupové místo.

„Věděla jsem přesně, kde jsem chybovala. Naštěstí to ale vyšlo, ale byla jsem na sebe nazlobená. Ve finále určitě budu muset vylepšit tu špatně podjetou třináctku. Navíc jsem byla pomalá i nad ní, jak jsem se to snažila zachraňovat. A pak jsem se to snažila dohnat ze všech sil. Ale jsem ráda, že jsem pak další technické pasáže skvěle zajela. Je skvělé, že i s takovou chybou mi to na finále vyšlo. Vím totiž, že rezervy tam mám. A dnešní trať mi sedí víc, než ta ze včera. Mám ráda těžké tratě, kde je víc míst, kde ostatní lodě mohou kazit a já si na ně naopak věřím,“ řekla v cíli Hilgertová.

Veronika Vojtová bohužel ztratila výrazně čas už na třetí bráně kvůli podjetí brány. Přestože pak na trati bojovala, co mohla a vyhnula se i trestným dotykům, časová ztráta ji odsunula mimo finálovou desítku.

Semifinálové pole uzavírala Kateřina Kudějová. Přestože nenabrala žádný trestný dotyk, menší časová ztráta byla znát a Češka se snažila stahovat vteřiny každým metrem. Cílem nakonec projela jako čtvrtá a odpolední finále bude mít z pohledu domácích dvojnásobné zastoupení. „Byla to dobrá jízda, nedělala jsem žádné velké chyby. Na začátku možná mohly být povody rychlejší. Spíš jsem se ale nemohla soustředit proto, že jsem během jízdy slyšela moderátora, což se mi běžně nestává a v tomhle směru to nebylo dobré. Tak doufám, že ve finále to bude lepší,“ smála se v cíli Kudějová.

Výsledky K1W semifinále pdf

Výsledky C1M semifinále pdf