Vítězem mezi kanoisty je Matej Beňuš, soutěž kajakářek ovládla favoritka Jessica Foxová

benus finalBěhem sobotního odpoledne se na trojské slalomové dráze rozdaly první medaile. Dramatické finálové jízdy předvedli kanoisté a kajakářky. V soutěži singlířů na nejvyšší příčku dosáhl Slovák Matej Beňuš, který se tímto výkonem vyhoupl i do čela celkového hodnocení Světového poháru 2019. Mezi kajakářkami zůstala neotřesená nadvláda Australanky Jessicy Foxové, která ovládla finále a obhájila i své celkové prvenství v celém seriálu.

C1M – Fantastická jízda Mateje Beňuše

První muž žebříčku Světového poháru, Slovinec Luka Božič, rozjel výborně odpolední finále kanoistů i přes dvě trestné vteřiny nasadil laťku vysoko a udal vedoucí čas 103.42 s. Skvěle však zajel muž s pořadovým číslem 5, Rus Kirill Setkin, který zapsal čistou jízdu a časem 102.43 s se stal brzy novým průběžným lídrem.

foxovaNeuvěřitelnou jízdu však poté předvedl Slovák Matej Beňuš, který před plnými a nadšenými tribunami posunul čas o další dvě vteřiny. Loď mu úžasně klouzala a čas 100.26 s byl vhozenou rukavicí zbytku startovního pole. Hned za ním vyjel jeho týmový kolega Michal Martikán, který se však nevyvaroval šťouchu na bráně 4. I kvůli pomalejšímu času tento pětinásobný vítěz celkového hodnocení Světového poháru na podiu nedosáhl. Ani

Alexander Slafkovský nepřevedl hvězdný výkon, nabral čtyři trestné vteřiny a zejména problém na brance 10 a velké zdržení ho odsunulo až na poslední desátou příčku.

Finále uzavíral Slovinec Benjamin Savsek a hned na brance 6 se nevyvaroval dotyku. I přesto jel skvěle a čas stahoval každým pohybem pádla. Pak však šťouchl i do branky 21 a v tu chvíli bylo jasné, že skončí mimo medailové pozice, nakonec až na sedmém místě.
Vítězem v kategorii C1 muži a zároveň novým vítězem celkového hodnocení Světového poháru mezi kanoisty se stal Slovák Matej Beňuš (100.26 s).

Druhý skončil Rus Kirill Setkin (102.43 s), pro kterého to je první medaile ze Světového poháru. Třetí místo patří Lukovi Božičovi ze Slovinska (103.42 s), který v celkovém hodnocení skončil druhý. „Semifinále se mi tolik nepovedlo, ale teď jsem šťastný za třetí místo. Tohle byla opravdu mimořádně těžká trať. Podařilo se mi zlepšit spoustu věcí, o to víc jsem se na sebe zlobil za ten zbytečný dotek,“ řekl Slovinec.

K1W – Kajakářkám dál vládne Foxová

hilgertova fO tom, že základ dobrým výkonům položí zejména bezchybná jízda, se diváci přesvědčili při finále kajakářek. Dravou jízdou zahájila soutěž česká reprezentantka Amálie Hilgertová. A potvrdila svá slova, že jí těžká trať sedí. Výborně se popasovala s technicky náročnými pasážemi, zajela čistou jízdu a nastavila čas 107.78 s. Kimberley Woodsová z Velké Británie však předvedla podobně agresivní jízdu a čas české kajakářky dokázala překonat o 1,65 s.

Vedoucí ženě Světového poháru Corinně Kunhleové se nedařilo v semifinále a reputaci si nevylepšila ani tentokrát, když zapsala dva trestné dotyky. Podium se jí vzdalovalo s každou další závodnicí, která projela cílem a Rakušanka nakonec skončila desátá.
Naopak neuvěřitelně ladně klouzala mezi brankami Slovenka Eliška Mintálová a před bouřícími tribunami se po zásluze dostala do průběžného čela.

Ana Satilová však předvedla rovněž fantastický výkon a když se časomíra zastavila na hodnotě 103.98 s, bylo jasné, že průběžné vedení padá do rukou této brazilské závodnice, která zajela do té doby nejrychlejší jízdu dne. Tu neohrozila ani druhá česká kajakářka Kateřina Kudějová, která se dotkla na bráně 9, ale diváci hnali domácí závodnici o to víc. Velkou časovou ztrátu však Kudějová už nedokázala stáhnout. „Jelo se mi lépe, než v semifinále. Dala jsem ale šťouch, což tady je prostě hodně. Snažila jsem se to pak trochu hrotit a jet rychle dolů. Ale i tak jsem s jízdou docela spokojená,“ vyjádřila se v cíli Kudějová.

kudejova finaleVýkon Brazilky se otřásal při jízdě Slovinky Evy Terceljové, která v polovině trati na mezičase vedla. Těsný náskok pouhých 2 setin sekundy však neudržela a zařadila se na průběžné druhé místo. S pořadím už mohla zamíchat jen Jessica Foxová z Austrálie, která na prvním mezičase vedla o 42 setin. Když na tom dalším zvýšila náskok už na 1,18 sekund, o vítězce bylo prakticky rozhodnuto.

Foxová zvítězila v čase 101.11 s a obhájila tak i své prvenství v celkovém pořadí seriálu. Druhá skončila Ana Satilaová z Brazílie (103.98 s) a třetí místo patří Evě Terceljové ze Slovinska (104.30).
„Je neuvěřitelný pocit vyhrát finále. Chtěla jsem jet ještě lépe než v semifinále a trochu víc útočit. Cítím ohromnou úlevu a spokojenost. To, že bych obhájila i celkové prvenství, nebylo v průběhu závodu to hlavní. Ale je to důkaz toho, že jsem měla konzistentní výkony během celé sezony. A s takovou formou se mi teď pojede o to lépe i na mistrovství světa,“ zhodnotila svůj výkon vítězka Jessica Foxová.

Spokojená bude odjíždět i stříbrná Ana Satilaová. „Se svým výkonem ve finále jsem moc spokojená. Pražská trať je má nejoblíbenější a jsem šťastná, že mám medaili právě odsud. Povedlo se mi to, co jsem chtěla, tak jsem za tento výsledek opravdu moc ráda.“

„Závodit v Praze je vždy výzva, je to tu těžké. Snažila jsem se jet naplno od první branky až do cíle. Dařilo se mi jet opravdu rychle a i když jsem dělala nějaké chyby, jsem se svým výkonem opravdu spokojená,“ pochvalovala si bronzová Eva Terceljová.

Amálie Hilgertová nakonec skončila na sedmém místě (107.78 s) a Kateřina Kudějová na deváté příčce (108.36 s). „Finále jsem si moc užila, bylo velmi pěkné tu závodit před domácím publikem, diváci neskutečně fandili. Je mi ale líto, že jsem nepředvedla svojí bezchybnou jízdu, díky které bych určitě dosáhla na medaili. Udělala jsem dvě chyby, které mě stály lepší umístění. Ale i tak jsem ráda, že jsem se do finále vůbec dostala, vždyť jsem postupovala z posledního místa. Do finále jsem tak šla s tím, že si to chci doma hlavně užít,“ řekla Amálie Hilgertová.

Výsledky zde: https://siwidata.com/canoelive/#/live/icf/1273