Tvrdé souboje loď na loď. Mistry světa v extrémním slalomu jsou Veronika Vojtová a Stefan Hengst

JH 00361Nedělní odpoledne v pražské Troji uzavřel atraktivní závod - mistrovství světa v extrémním slalomu. Zatímco v každém předešlém závodě bojovali kajakáři na trati sami a na dálku, tady měli soupeře doslova tělo na tělo, respektive loď na loď. Jezdilo se totiž po čtveřicích. Jejich úkolem bylo projet osm nafukovacích branek, z toho dvě protivodné. Před koncem jízdy ještě museli kajakáři absolvovat povinného eskymáka. A diváci si přišli opravdu na své, viděli řadu tvrdých soubojů na vodě. Nouze nebyla o šťouchance pádlem či bouchance loděmi.

Na začátku mužského pavouka bylo 32 kajakářů rozdělených do čtveřic. Atraktivní závod startoval vždy na vysoké rampě, odkud závodníci v kajaku skočili do vody. Postupový klíč byl jasný, z každé rozjížďky postupovala vždy nejrychlejší dvojice, na úplném konci pak zůstala čtveřice nejlepších.
V závodě mužů se objevily i dva české kajaky Víta Přindiše a Vavřince Hradilka.

Oba reprezentanti se potkali v jedné ze čtvrtfinálových jízd. Zatímco Hradilek okamžitě po startu zařadil turbo rychlost a ujížděl jako první, Přindiš se ve strkanici ocitl až na čtvrtém místě. Pak ovšem využil třenice Brita Chappella a Američana Longa u spodní protivody, najel si do té druhé, která byla volná, a pohodlně se dostal na druhé postupové místo za Hradilka, jež vedlo do semifinále. Tam už však cesta Víta Přindiše skončila, když si musel zopakovat projetí první protivody, čímž se mu ostatní vzdálili. „Nešly mi starty, nechtěl jsem se s klukama moc prát. Schytal jsem několik ran pádlem do lopatky a lokte. Chtěl jsem jet tedy spíše na pohodu. Pak jsem ale neudržel soustředění, protivodu jsem nacvičil úplně zbytečně. A taky jsem toho dneska už najezdil docela dost a tady už to bohužel nevyšlo. Ale jinak jsem celkem spokojený s tím, co jsem předvedl. Této disciplíně jsem se letos moc nevěnoval a i tak je vidět, že to jezdit umím. Mrzí mě, že nejsem ve finále, ale co se dá dělat,“ bral své vyřazení sportovně Přindiš. Hradilek mezi top čtyřku postoupil.JH 00254

Doplatil však na strkanici hned u první brány, kam se jeho loď nevešla a od startu tak u jeho jména svítila značka za nesprávné projetí. Český kajakář tak skončil bez medaile. „Ze čtvrté lajny se hrozně těžko startuje, spadnul jsem do vracáku, neměl jsem vůbec žádnou rychlost, tak jsem chvíli čekal, až kluci poodjedou. Oni ale moc nejeli, tak jsem se do toho pustil a z té brány mě odšoupli. O tom je bohužel tenhle sport, s tím se nedá nic dělat. Nejdůležitější v tomto závodě je kromě odhodlání určitě pozice na startu. Postoupit do finále bylo super, lidi byli úžasní, takže jen škoda, že z toho není medaile,“ řekl Hradilek v cíli.

Mistrem světa se stal Němec Stefan Hengst, stříbro vybojoval Rus Nikita Gubenko a bronz Pedro Goncalves z Brazílie. „Nemůžu tomu uvěřit, porazit Čechy na domácí půdě je úžasné a zároveň velmi těžké. Jsem opravdu šťastný a těším se, že takto budu jezdit častěji. Moc jsem si to užil,“ řekl Hengst.

Výsledky muži

Závod žen ovládla Veronika Vojtová

Do extrémního slalomu se pustilo i 16 kajakářek, mezi nimiž figurovaly i Veronika Vojtová a Amálie Hilgertová. Druhá jmenovaná bohužel nepostoupila z první rozjížďky/čtvrtfinále. „Zaspala jsem hlavně na startu, nečekala jsem, že startovní povel bude tak rychlý. A pak jsem špatně zvolila obě protivody, měla jsem si vybrat vždy tu druhou a také se snažit holky předjet už v té první protivodě a nenechávat to až na tu další. Nejsložitější je v tomto závodě taktika. Nejde se na to připravit, člověk se musí rozhodovat velmi rychle za pochodu a u mě to bohužel byla špatná a pomalá rozhodnutí,“ uzavřela svůj poslední závod v pražské Troji Hilgertová.

České barvy však skvěle hájila Veronika Vojtová, která si poradila se soupeřkami i v semifinále a dostala se až do bojů o medaile. Po startu zaujímala čtvrté místo, ale pak se chytře svezla po vodě a v mžiku figurovala na prvním místě, které udržela až do cíle a stala se mistryní světa v extrémním slalomu pro rok 2019. „Pořád tomu nemůžu uvěřit, protože jsem na plastové lodi naposledy seděla v loni na mistrovství světa v Riu, kde jsem vypadla hned v prvním čtvrtfinále. Od té doby ne. Tady jsem nevystartovala úplně nejlépe, čekala jsem na svůj čas. Ale vyšlo to. Fyzicky to bylo hodně náročné, poslední dvě jízdy šly hodně rychle za sebou. Nejdůležitější bylo v mém případě vydržet s nervy, protože finálová jízda byla hlavně o taktice. Holky mě zavřely hned na startu a já jsem věděla, že si musím počkat na moment, kdy tam budu mít čas a prostor. A dočkala jsem se,“ řekla šťastná šampionka Veronika Vojtová. Na druhém místě skončila Ruska Polina Mukhgaleevová a třetí Caroline Trompeterová z Německa.

Výsledky ženy