World Cup 2021 Trailer

Dopolední kvalifikace kajakářů v Troji vyhráli Foxová a De Gennaro

Jessica Fox QualiOd 11. do 13. června se na umělé slalomové dráze v Praze-Troji koná Světový pohár ve vodním slalomu. Je to první letošní zastávka celého seriálu. První kvalifikační závody během pátečního dopoledne absolvovali kajakáři a kajakářky. Mezi kajakářkami byla nejlepší Australanka Jessica Foxová, na kajaku se nejvíce dařilo Giovannimu De Gennaro z Itálie. Z kvalifikace postoupily v obou kategoriích všechny české lodě.

K1W

V úvodu se na start postavilo 56 kajakářek, které čekala dvoukolová kvalifikace. Z první jízdy postupovalo 20 nejlepších, další desítka pak z opravné jízdy. Vítězkou se stala suverénní Australanka Jessica Foxová, která zajela čistě v čase 95,15 s. „Jsem moc šťastná, že tu mohu být. Je velmi vzrušující být zpátky na startu a závodit, obzvlášť tady v Praze, kde je to vždy skvělé. Vzhledem k restrikcím ohledně cestování jsme si nebyli jistí, zda budeme moci dorazit. Pro mě osobně bylo velmi důležité přijet právě sem a jsem vděčná, že to vyšlo. Loňský rok byl těžký, jen jsme trénovali, žádné závody nebyly. Nezbývalo mi nic jiného než zůstat optimistická a dělat to, co umím. Miluji závodění a velmi mi chybělo. Proto jsem byla teď při závodě i trochu nervózní, přece jen to byl závod po delší době. Udělala jsem i několik chyb, ale i tak to byla dobrá jízda a jsem spokojená,“ pochvalovala si vítězka Foxová.

Z první jízdy rovnou do sobotního semifinále postoupila i česká dvojice Kateřina Minařík Kudějová (102,38 s) a Antonie Galušková (102,78 s, 2 vteřiny penalizace).Kudejova kvali

„Postup jsem si jistila. Na přesazované branky jsem si dávala pozor, a nakonec mě překvapilo, že byly docela lehké. Jediné, co se mi nepovedlo, byla spodní část. Tu jsem zajela jinak, než jsem chtěla. Ale nechtěla jsem dělat zbytečné šťouchy a raději jsem jela na jistotu. Jsem ráda, že jsem postoupila rovnou z první jízdy. Je pro mne i velká motivace, že tu jsou i závodnice ze zbytku světa, se kterými jsme dlouho nezávodily.  Na to jsem se moc těšila, obzvlášť když se jede doma, tady nám to jde vždycky dobře,“ řekla Minařík Kudějová.

Spokojená byla i Antonie Galušková. „Jsem moc ráda, že se první letošní světový pohár jede právě v Praze-Troji, těšila jsem se jak malé dítě na Vánoce. Moje jízda byla dobrá. Je nás tady na startu víc, než při mistrovství Evropy nebo světa, takže bych se ráda přiblížila těm nejlepším. Když skončím celkově do 15., 20. místa, bude to moc hezké,“ dodala. Třetí česká kajakářka Lucie Nesnídalová si postup zajistila z druhé jízdy (104,03 s, 2 vteřiny penalizace).

K1M

De Gennaro QualiPo ženách se mezi 25 branek vydalo 61 kajakářů. Z první jízdy postupovalo 30 závodníků, dalších 10 opět z opravných jízd. Bez obtíží si sobotní semifinále vyjeli všichni tři čeští reprezentanti – Jiří Prskavec, Vavřinec Hradilek a Vít Přindiš.

„V Troji je to tradičně super, sešla se tu víceméně celá světová špička. Moje jízda nebyla vyloženě perfektní, ale zároveň jsem zajel tak, jak se na kvalifikaci sluší a patří. Mým cílem je jednoznačně finále,“ smál se po dojezdu Vavřinec Hradilek, který dojel na 12. místě (90,29 s, 2 vteřiny penalizace).

O příčku před ním skončil Jiří Prskavec (90,03 s, 2 vteřiny penalizace). „Můj čas byl druhý třetí nejlepší, to je pořád v pohodě. Myslím, že na naši jízdu nám trochu stoupla voda, já jsem chtěl jet jednu kombinaci víc na risk, než by bylo zdrávo a ukrátit si tak lajnu a z toho se vyklubal ten šťouch. Na kvalifikaci to je ale dobré. Upřímně jsem nečekal, že to bude takhle nasekané. Věděl jsem ale, že jedu tak dvě vteřiny za tím nejrychlejším, takže jsem ani do cíle už tak nespěchal. Můj plán byl postoupit hned z první jízdy, abych si trochu odpočinul, a to se povedlo,“ řekl Jiří Prskavec.Prindis kvali

Nejlépe z českého trojlístku se vedlo Vítu Přindišovi, který se díky čisté jízdě v čase 89,22 s umístil na šestém místě. Kvalifikaci vyhrál Ital Giovanni De Gennaro, který zajel bezchybně v čase 87,22 s. „Moje jízda byla dobrá, hlavně prvních šest sedm branek bylo důležitých, pak už jsem to jen dojel do konce. Myslím, že to byla celkem lehká trať. Ale zítra začínáme zase nanovo. Je skvělé, že tu opět můžeme všichni závodit. Každý si teď o to víc váží úsilí a práce všech organizátorů,“ dodal italský kajakář.

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY