V semifinále se představí kompletní česká špička. Kvalifikaci vyhrál Roisin a Delassusová

satkova g kvalifikaceSvětový pohár v Praze-Troji v pátečním dopoledním programu nabídl kvalifikaci kanoistů a kanoistek. Stejně jako včera postoupilo z kvalifikace všech šest českých lodí. Z čtvrtého místa si semifinále zajistila Gabriela Satková, desátá skončila Tereza Kneblová a čtrnáctá Tereza Fišerová. V mužské kategorii přímo postoupili dvanáctý Václav Chaloupka a třináctý Jiří Prskavec. Lukáš Rohan si semifinále zajistil opravnou jízdou.

rohan lukas kvalOproti minulému týdnu v Augsburgu si Jiří Prskavec jednu jízdu ušetřil, když postoupil z kvalifikace do semifinále třináctým časem. „Hodnotím to pozitivně, povedlo se mi to, jak jsem chtěl. Byl tam jeden nešťastný šťouch hlavou, ale jinak jízda byla dobrá,“ uvedl v cíli. „Nejtěžší je přehodit hlavu na to, že jsem v jiné lodi. Včera jsem se snažil na tom trochu zapracovat, po kvalifikaci kajaku jsem nechtěl ani vidět video, rovnu jsem se přetočil na singlovou kategorii, a teď bych rád udělal to samé zpátky do kajaku – a nemyslel na to, co bylo, ale soustředil se na to, co bude,“ doplnil vítěz kvalifikace kajakářů, kterého dnes, stejně jako pět dalších českých závodníků, čeká semifinálová jízda.

CEZgroupO setinu před Prskavcem skončil v kvalifikaci Václav Chaloupka. „Úplně se mi nepodařilo do dnešní jízdy nastoupit v odvážnějším pojetí. Trošku jsem se nahoře trápil, pak tam byl dotek, tak jsem věděl, že zbytek musím jet čistě. Bylo to trošku nervózní, zatuhlé. Věřím, že to zítra bude lepší, a těším se na to, určitě bude skvělá atmosféra. Samozřejmě je se závoděním doma spojený i nějaký tlak, ale jet před našimi fanoušky je úžasný zážitek,“ dodává mistr světa z roku 2021.
S výkonem dnes nebyl spokojený Lukáš Rohan, který v první jízdě zaznamenal trestnou padesátku. „Druhá jízda byla taková protrápená, oproti té první, se kterou jsem byl spokojený. Ale říkám si, že to nejhorší mám snad za sebou a zítra to bude úplně jiná jízda. Motivace v Troji je nejvyšší, co může být, a jsem teď takový zdravě naštvaný. Chci ukázat, že jezdit umím, protože k těm ideálním výkonům jsem zatím hodně daleko,“ přiznal olympijský medailista.

prskavec c1 kvalTrojnásobné zastoupení v semifinále budou mít také české kanoistky. Z čtvrté příčky míří do semifinále Gabriela Satková. „Jízda byla trošku nervózní, nevím, jestli to bylo tím publikem nebo tím, že jsme startovaly před devátou ráno. Každopádně myslím, že jsem se ke konci zkoncentrovala a jízda stála za to, je z toho hezké umístění. Chybky tam určitě byly, na druhou stranu já mám ráda, když je co zlepšovat,“ přiznala Satková. „Na závod jsem se moc těšila, přece jen je doma v Troji, přijede rodina a kamarádi. Jsem moc vděčná, že tu můžu startovat a těším se na sobotu.“

Na desátém místě s dvousekundovou penalizací dokončila kvalifikační jízdu Tereza Kneblová. „Upřímně se mi jízda moc nelíbila, na startu jsem cítila, že to není úplně nejlepší, a i tak ta jízda nakonec vypadala. Jsem ráda, že jsem to zvládla dojet, pocit není zrovna dobrý, ale hlavně, že to na kvalifikaci stačilo. Přece jen startovat takto brzo a posunout tu rutinu takhle dopředu je něco dost nového, musíme si zvykat. Každopádně těším se na semifinále a finále, až dorazí, doufám, spoustu lidí. Jsem vděčná, že tu mohu být,“ doplnila 20letá závodnice.

UniqaS tratí dnes bojovala i Tereza Fišerová. „Rozhodně bude co zlepšovat. Od shora dolů jsem se trápila, oproti včerejšku loď neklouzala. Ale důležité je, že se mi podařilo postoupit z první jízdy, v cíli jsem si dost oddychla. A v semifinále se pojede od znova,“ uvedla úřadující vítězka série Světového poháru.

Páteční nabitý program pokračuje odpoledními semifinálovými a finálovými jízdami v kategorii K1. Semifinále kajakářek startuje ve 13:45, muži se představí od 14:50.

Výsledky kvalifikace C1 ženy a C1 muži pdf.

Foto: Luděk a Štěpán Šipla, kanoe.cz