Zlato na rozloučenou s C2. Kašpar se Šindlerem mistry Evropy

C2MmHned první finálový závod evropského šampionátu přinesl českým barvám dvojnásobnou radost. V kategorii C2 se z titulu kontinentálních šampiónů radovali Jonáš Kašpar s Markem Šindlerem, bronz ze stejného závodu brala dvojice Ondřej Karlovský s Jakubem Jáněm.
Mezi ně se vklínila pouze německá dvojice Robert Behling s Thomasem Beckerem, která za novopečeným mistry Evropy zaostala o necelou vteřinu a obě dvojice si na konto připsaly po dvou trestných vteřinách.

kaspar sindler goodbyeTak co, kluci, je to největší úspěch kariéry? „Ten medailový určitě,“ usmívá se Jonáš Kašpar. „Titul je titul, ale na druhé straně snem každého sportovce je olympiáda a účast na ní jsme si splnili před dvěma lety v Riu,“ dodal. „Už dopředu jsme oznamovali, že tady končíme, chtěli jsme do toho dát všechno, to se nám povedlo. Nic lepšího jsme si přát nemohli. Přáli jsme si končit na vrcholu a vyšlo to,“ doplnil parťáka Marek Šindler.

Pojďme na chvíli zpět k poslednímu závodu, v jeho půli česká dvojice vedla, ale pak přišel šťouch. Komplikace? „Bavili jsme se o tom už před závodem, víme, kam pro vodu sáhnout. Koncentrovali jsme se na další průběh. Ne vždy se to povede, ale tentokrát to sedlo,“ připomněl Šindler.

Je pár chvil po dojezdu, uvědomují si zlatí aktéři závodu skutečnost, že žádné příště už nebude? „Je to pár minut, teď si to užíváme, pojedeme hlídky, užijeme si to a pak se uvidí,“ neplánuje Jonáš. Oslavy? „Něco se vyvrbí, dáme pivo a uvidíme. Možná u toho budou i slzy. To umírání kategorie je hrozně dlouhý. Už to máme za sebou a začneme normální život.“

karlovsky janePodobná radost provázela i druhý český pár, byť měl „jen“ bronzový nádech. „Jsem hodně dojatý, protože to byl poslední závod naší kariéry, poslední šance získat medaili a ty pocity si budu pamatovat do konce života,“ říkal bezprostředně po projetí cílem Ondřej Karlovský, jemuž se na krku houpala bronzová medaile.

„Já jsem to to prožíval úplně stejně, byl to pro nás poslední závod před domácím publikem, dali jsme do toho vše, oba jsme hrdí, že to takto můžeme zakončit,“ vyznal se Jakub Jáně. Kategorie C2 se totiž už na příští olympiádě nepojede a ve své podstatě mizí z mapy divoké vody. „Nechtěli jsme si připouštět, že je to poslední závod, chtěli jsme se ukázat v plné síle, což se nám podařilo a jsme za to rádi,“ dodal Karlovský.

Co bude dál? Cesty obou medailistů se rozdělují. Jakub Jáně potvrdil, že přechází na C1, chce ještě jeden rok zkusit štěstí v Dukle. „Musím obnovit skrytý talent po době, co jsem na singlu neseděl,“ usmál se Kuba. „Já pádlo visím na hřebík, soustředím se na státnice a pak si budu shánět práci,“ tvrdí Ondra Karlovský. Kdybyste o něčem věděli...

Výsledky (pdf.)

Foto: Jan Homolka