Co slyšel bronzový kajakář Prskavec od stříbrného Přindiše?

180601 me mh 0052Byl to absolutní vrchol sobotního programu. Finále nabité kategorie K1. A euforie pro Česko. Byť ne zlatá. Nejcennější medaili vybojovala v Troji slovinská legenda Peter Kauzer, o dvě další medaile se podělili čeští kajakáři Vít Přindiš a Jiří Prskavec, jimž patří stříbro a bronz.

vitek cil K1Titul oslavoval slovinský hrdina Petr Kauzer společně se svým fanklubem. „Jsem opravdu šťastný, protože v Praze závodím od roku 2001, což je 17 let, a tohle je podruhé, co jsem na podiu. Doteď jsem tu nikdy nevyhrál. Jsem spokojený s jízdou, kterou jsem ve finále předvedl. V Praze je vždycky těžké zvítězit, je to ještě těžší než v Tacenu – porazit Čechy je opravdu náročné. V cíli jsem byl šťastný, ale pak během čekání dost nervózní, ale nakonec to dopadlo nejlépe, jak mohlo,“ řekl.

Zejména Jirka Prskavec, vítěz kvalifikace a třetí ze semifinále musel nahlas počítat, kolikátá je to vlastně „placka“. „Je to šestá medaile druhá z vrcholné akce doma, ale bohužel ani jednou z toho není zlatá. Budeme tady muset uspořádat ještě jeden závod podobného charakteru, abych ho mohl konečně vyhrát,“ mluvil napůl vážně a napůl s nadhledem Jiří Prskavec. „Nechci, aby to vypadalo chloubavě, že bronz pro mě není dobrý. Je. Zajel jsem jízdu, jakou jsem si představoval, ale bohužel tam zase byl jeden jemný dotek. Stalo se mi to tak na deseti posledních velkých akcích. Táhne se to se mnou od olympiády, kdy jsem nesjel finále čistě. Dnes jsem si myslel, že čistě jedu, ale až dole jsem zjistil, že jsem lehce líznul. Třeba to letos ještě načisto zvládnu.“

kajakari cilNa tiskovce před šampionátem Jiří Prskavec říkal, že by chtěl překonat svého tátu, který před dvaceti lety na ME v Roudnici byl čtvrtý. To se mu bohatě povedlo. Jakou další metu si Jiří mladší stanoví, aby překonal otce? „Kolem vody už táta není v ničem lepší a úspěšnější, ale v mnoha dalších činnostech ano. Dodnes je spousta věcí, které umí líp, než já.“

Do debaty vstoupil vedle stojící Vítek Přindiš a jen tak mimochodem utrousil, že táta umí „udělat“ úspěšného syna, tak by Jířa mohl jít v jeho stopách. „Netlač na mě,“ obořil se s velkou dávkou úsměvu na svého parťáka Prskavec mladší. „Tohle dokázat a trumfnout bude asi těžký,“ přidal.

Stříbrný Vít Přindiš laboroval v tomto týdnu s bolestmi zad. „Musím říct, že po uvolnění akutní blokády záda drží. Cítím se dobře. Během dne jsem cvičil, bylo to z tohoto pohledu v pohodě. Byl jsem v dobré výchozí pozici, ukázal jsem dobrou jízdu ve finále, byl jsem v klidu, to v semifinále jsem byl nervóznější.
Krátce po tomto rozverném povídání nastoupili oba medailisté do závodu hlídek. „Chceme ještě, aby si na medaili sáhl i Ondra,“ mysleli oba na parťáka Tunku, který se do finále neprobojoval.

Výsledky K1 muži finále.