Nedělní semifinále: dva závody, čtyři české postupy

valikovaDvěma individuálními semifinálovými závody pokračovalo v neděli 19. mistrovství Evropy. Česko mělo v obou stoprocentní zastoupení, hustým sítem se nakonec do odpoledních finále probojovaly čtyři české lodě. A ve finále rozhodně nebudou bez nadějí na medaili.

K1: V semifinále této ženské kategorie měla Česká republika kompletní trojnásobné zastoupení a hned dvě ženy se probojovaly do odpoledního finále. Vypadla pouze Veronika Vojtová, svěřenka trenéra Rohana, která doplatila na náročnou kombinaci branek 15 - 17, tedy na stejný úsek, kde o den dříve ztroskotal Ondřej Rohan kvTunka. Dále už ale můžeme z českého pohledu hovořit o samých pozitivech. Především v případě Barbory Valíkové, mladičké závodnice, jedoucí svůj první velký seniorský závod. Navzdory čtyřem trestným vteřinám si rychlou jízdou a sedmým časem vybojovala postup a dál sní svůj velký sen. „Já jsem nesmírně šťastná, že se mi to povedlo. Prostor pro zlepšení tam je, na finále se moc těším,“ smála se debutantka Valíková.

Znalost domácího prostředí proměnila v jasný postup Kateřina Kudějová. Mistryně světa z roku 2015 dlouho vedla, nakonec skončila druhá za obhájkyní titulu Kühnelovou z Rakouska. Jako jedna ze sedmi semifinalistek zajela čistou jízdu. „Bylo to dobrý, ujela mi jedna těžší pasáž, tam musím ve finále přidat. Věřím, že to odpoledne bude v pohodě. Trať je to těžká, musím se na finále hodně rozpádlovat, abych vydržela se silami,“ řekla Kateřina Kudějová.

180601 ME JH 090C1: Ve finále domácího závodu bude chybět čtvrtý muž poslední olympiády Vítězslav Gebas. Zajel sice čistou jízdu, ale na první desítku to nestačilo. „Byla tam extrémně těžká kombinace, jel jsem ji tady snad poprvé, nabral jsem si víc vody, mohl jsem vypadnout z branky, ale ustál jsem to. Čistá jízda by snad mohla klapnout a znamenat postup,“ říkal Vítězslav Gebas ještě v průběhu semifinále. Bohužel jeho prognóza nevyšla, jeho čas stačil až na třinácté místo.
Skvěle si ale vedl především Tomáš Rak. I on zajel čistě, navíc rychle. Pouze o jednu jedinou setinku zaostal za vítězným Britem Florencem. „Ve finále si nedávám žádný cíl, co se týče umístění, pojedu naplno a uvidíme, nač to bude stačit,“ řekl „Rákos“. Ve finále ho doplní Lukáš Rohan, rovněž čistá jízda mu vynesla pohodové sedmé místo. Další dvě finálové naděje na medaili.

Foto: Jan Homolka