Funková mistryní Evropy na kajaku, Westley nejrychlejší v C1. Bronz pro Raka

FunkPoslední individuální tituly byly rozdány dnes na mistrovství Evropy ve vodním slalomu v Praze - Troji. Mezi kajakářkami vévodila německá závodnice Ricarda Funková. Na singlkanoi byl v neděli 3. června nejrychlejší Brit Ryan Westley. Sedmou medaili přidal pro české barvy singlkanoista Tomáš Rak.

Desítka kajakářek vyrazila na trať hodně opatrně. Zejména první polovina startovního pole si jízdu hodně hlídala. Oproti semifinále, kde se hodně chybovalo, nyní závodnice méně riskovaly a jely hlavně na jistotu, i proto časy byly pomalejší.

Rak T.2Jako první nastavila čas 104.20 vteřin Klaudia Zwolinská z Polska, která se na dlouho usadila i v čele. Britka Kimberley Woodsová s tratí bojovala, občas se i zcela zastavila a i přes čistou jízdu nabrala velkou časovou ztrátu. Své první velké finále se světovou špičkou si užila Barbora Valíková, která se však nevyvarovala dvou doteků branek.

Pořádně za to vzala až Francouzka Maialen Chourrautová a i přes jeden šťouch se posunula do průběžného čela. Rychle se z něj však poroučela díky Fioně Pennieová z Velké Británie, která předvedla excelentní rychlojízdu. Ani ta se ale na první příčce moc dlouho neohřála, hned další v pořadí Ricarda Funková z Německa jí v cíli nadělila téměř dvě vteřiny, když zejména spodní část jela fantasticky.

Českou medailovou nadějí byla jednoznačně Kateřina Kudějová, která byla druhá nejrychlejší v semifinále. I když se vyvarovala penalizací a zajela čistě, na trati se zdržovala a výsledným časem těm nejlepším konkurovat nemohla. Jako poslední vyrazila na trať Corinna Kunhleová z Rakouska, obhájkyně titulu z Tacenu. I ona sice zajela čistou jízdu, ale na Funkovou nestačila rozdílem 1,36 vteřin a skončila druhá. Bronz si odváží Fionna Pennieová z Velké Británie.

Kudějová (celkově 7. místo): „Nejsem zklamaná, jela jsem relativně dobře. Ale vytuhly mi ruce, takže jsem se hodně zdržovala. Hlavně začátek jsem zkazila. Ale myslím, že máme velkou šanci alespoň v hlídkách.“

Valíková (celkově 10. místo): „Bylo super slyšet diváky u trati, to jsem ještě nikdy nezažila. Bohužel ty moje 2 šťouchy byly velkým handicapem v celkovém pořadí.“

KuhnleC1M finále

Finále kategorie C1 vypadalo zcela jinak. Kanoisté za to vzali hned od začátku, druhý kanoista na trati Adam Burgess z Velké Británie stáhl čas pod 100 vteřin, časomíra se zastavila na 97,05 vteřin a byla to jasně hozená rukavice zbytku finalistů. Tu ovšem ihned a bez servítek sebral jeho reprezentační kolega Ryan Westley. Zejména v posledních branách připomínal finišujícího sprintera, o další vteřinu a půl čas stáhl na 95,48 vteřin a po zásluze se usadil do čela. Aby o prvenství přišel, museli by další závodníci předvést doslova mistrovský kousek. O ten se pokusil domácí Lukáš Rohan, který se na dlouho usadil na bronzové příčce a už mohl jen vyčkávat, jak si povedou ostatní.

Francouz Cedric Joly však hodně kazil, připsal si hned šest trestných vteřin. O mnoho lépe se nedařilo ani druhému kajakáři ze země galského kohouta. Pierre-Antoine Tillard se zařadil jen o jedno místo před Jolyho, a to i díky nešťastnému dotyku až na předposlední bráně. Chyby se kupily i u jízdy Slováka Marka Mirgorodského.

Zajímavý slovensko-český souboj na dálku probíhal mezi stále ještě bronzovým Čechem Rohanem a Slovákem Alexandrem Slafkovským na trati. Slovák nakonec českého reprezentanta z podia odsunul.

rohTomáš Rak, druhé české želízko v ohni, však bojoval jako lev. Předvedl precizní, dravou a čistou jízdu a nakonec si průběžný bronz vzal do svého držení. Na startu byl v tu chvíli ještě poslední kanoista, favorizovaný Brit David Florence, který se mohl postarat o to, aby první tři místa opanovaly právě reprezentanti z Velké Británie. Na trati však kupil drobné chyby, které ho stály drahocenný čas a nakonec si připsal ještě zbytečnou penalizaci na úplně poslední průjezdné bráně, což ho nakonec odsunulo až na 9. místo. Mistrem Evropy se stal Ryan Westley, stříbro slaví Adam Burgess a bronz zůstává v Česku zásluhou Tomáše Raka.

Tomáš Rak (celkově 3. místo): „Mám z jízdy rozporuplné pocity. Myslel jsem si, že David Florence bude rychlejší. Mně ten spodek úplně nevyšel, třeba v 18. bráně jsem určitě mohl být rychlejší. I díky divákům jsem však za to vzal a jsem rád, že je z toho bronz. Doteď jsem ještě neměl individuální cenný kov, tohle je můj první a ten bývá nejsladší. A doufám, že nebude poslední. Také myslím, že bychom mohli udělat i dobrý výsledek v hlídkách. Češi jezdí v Troji obecně hodně kvalitně, známe zdejší trať opravdu dobře. Takže když se každý vyvarujeme chyb, mohli bychom jako tým udělat dobrý výsledek.“

Foto: Martin Hladík