Králem Evropy je počtvrté Jiří Prskavec! Stříbro urval Kauzer, bronzový je Polaczyk

prskavec winnerFinále kajakářů nabídlo v sobotu Troji neskutečnou atmosféru, která je ovšem v Praze vyhlášená. Nebyla nouze o dramatické momenty a především špičkové výkony. Už první jezdec Niko Testen ze Slovinska ukázal, že finálové jízdy budou velmi rychlé.

Výchozí čas byl 101.81 s. Pro Dimitri Marxe byla už účast ve finále velkým úspěchem, Švýcar byl obecně velkým překvapením dnešního závodu. Sedí mu těžké tratě, a to tato vskutku byla. Celou dobu jel skvěle, až na závěrečných brankách 20, 21 a 22 nabral nešťastné štouchy, které ho odsunuly z předních pozic. Polák Popiela první branky prolétával, ale u branky 12 musel pořádně zabrat a čekat na správnou vlnu, což způsobilo dotek na následující brance 13. Obhájce stříbrné medaile z posledního ME ovšem nakonec vyfasoval ještě padesátivteřinovou penalizaci a v čele nefiguroval.

hradilek mmPrvním z trojlístku Čechů byl Vavřinec Hradilek. Už v první části byl o 1,66 sekund rychlejší než Testen. Nabízel velmi těsné průjezdy, jak je u tohoto kajakáře zvykem. Jeho náskok se zvyšoval a v cíli udal nový nejrychlejší čas 99,52 s. Z vedoucí příčky ho posléze sesadil další Polák Mateusz Polaczyk, který čistou jízdou stáhla čas na 99.06 s.

Na startu byl v tu chvíli druhý domácí závodník Vít Přindiš, do té chvíle ještě úřadující mistr Evropy. V horní části ztrácel jen dvě setinky, na dalším mezičase už ale vedl o 1,63 vteřin a po dojetí do cíle se radoval z prvenství. Radost však zmizela o pár minut později, co mu po přezkoumání rozhodčích naskočily dvě trestné vteřiny z branky 10, a Přindiš spadl na průběžné třetí místo. Z medailových pozic Čecha definitivně odsunul Francouz Boris Neveu, jeden z nejzkušenějších borců na divoké vodě.

PRindis finaleJakmile se na trať vydal Slovinec Peter Kauzer, od prvních branek ukazoval své letité zkušenosti a znalosti pražského kanálu. Superrychlá jízda, těsné průjezdy a výsledný čas 98.49 s znamenalo nového vedoucího závodníka. Hradilek v tu chvíli držel bronzovou naději. O tu ho nepřipravil Martin Dougoud ze Švýcarska, ale až poslední z Čechů, Jiří Prskavec.

Ten se do vln vrhnul s největší vervou, už na prvním mezičase vedl o 78 setin před Kauzerem. Do brány 12 se natlačil tak, jak to umí jen on. Na dalším mezičase měl náskok 69 setin a za bouření tribun dojel do cíle jako nejrychlejší v čase 97.97 s. Ohrozit ho mohli už jen dva kajakáři. Rakušan Felix Oschmautz jel hodně na hraně a snažil se o co nejkratší průjezdy, což se mu vymstilo hned na brance 5, kde mu naskočila padesátivteřinová penalizace za neprojetí brány.

Poslední na startu byl Francouz Quentin Burgi. Nejel vůbec špatně, na mezičasech byl rychlejší než Prskavec, ale díky velmi těsným časovým rozdílům v první šestici mu po dojezdu patřilo třetí místo. Ani jemu se však nevyhnulo přezkoumání průjezdu branek, a když Francouzi přibyly 2 vteřiny za chybu na brance 6, spadl až na šesté místo.finale podium

Mistrem Evropy se počtvrté stal domácí Jiří Prskavec (97.97 s), stříbro má Slovinec Peter Kauzer (98.49 s), bronz si odváží Polák Mateusz Polaczyk (99.06 s).

„Takový úspěch se nikdy neomrzí. Jsem rád, že zrovna v letošní sezoně, která nám nedávala moc šancí na úspěch, se mi to i tak na jediném možném velkém závodě povedlo, navíc doma. Moc si toho vážím. Sice tu není takový dav jako normálně, ale možná o to víc se fanoušci snažili a tlačili nás do cíle, mně osobně to hodně pomohlo. Nebyl jsem moc nervózní, naopak jsem se ohromně těšil, protože své kamarády z cizích zemí jsem neviděl půl roku a moc jsem se těšil, až si společně zazávodíme. Jsem rád, že jsem dokázal udržet nervy a předvedl nejlepší jízdu této sezony,“ svěřil se rozesmátý šampion Jiří Prskavec.

Prskavec finale„Cítil jsem se celý den v pohodě. Ale ve finále jsem špatně najel do bran 4 a 5, ale pak jsem se dal dohromady a předvedl dobrou jízdu. Bojoval jsem, bylo to psychicky velmi náročné. Každopádně byla zábava závodit. Před závodem mi Jirka Prskavec říkal: ´Ne že budeš podruhé v Praze první,´ takže on je první, já druhý, ale jsem šťastný,“ řekl stříbrný Peter Kauzer.

„Bylo to docela dobré, měl jsem nějaké malé problémy v brankách 3 a 4, ale od desáté branky to bylo v pohodě. Samozřejmě se vždycky dá jet rychleji, ale obecně musím říct, že to dnes bylo v pohodě. Měl jsem skvělou motivaci závodit po té dlouhé pauze z důvodu pandemie, takže jsem si chtěl závod také užít, což se stalo. V cíli jsem musel čekat, protože Quentin Burgi byl původně třetí, ale kvůli dodatečné penalizaci jsem nakonec bronzový já. Jsem opravdu šťastný, že se mi to v Praze opět povedlo. Mám tento kanál opravdu rád a myslím, že zdejší trať má ráda i mne,“ usmíval se bronzový medailista Mateusz Polaczyk.